Uber va lansa serviciul de livrare de mâncare UberEats şi în România

Aplicatie
Pro TV

Serviciul de rezervări de automobile cu şofer Uber a decis să îşi majoreze investiţiile în serviciile de livrare de mâncare.

În acest sens, intenţionează să lanseze aplicaţia de livrare de mâncare UberEats în 100 de noi oraşe din Europa, Orientul Mijlociu şi Africa, după ce a generat profit într-un sfert din locaţiile în care operează deja, informează Financial Times.

Uber a lansat serviciul UberEats în peste 200 de oraşe. În acest an, intenţionează să lanseze serviciul în Irlanda, Egipt, Kenya, România şi Cehia, pe lângă peste 40 de noi oraşe din Marea Britanie şi 35 de noi oraşe în Franţa. Obiectivul companiei este să controleze o cotă mai mare din piaţa de 28 de miliarde de dolari a serviciilor de livrare de mâncare din Europa, Orientul Mijlociu şi Africa.

Directorul de logistică de la UberrEats, Jason Droege, a refuzat să precizeze cât de mult va investi compania pentru a extinde serviciul dar a subliniat că UberEats a "avut un succes peste aşteptări". În aceste condiţii, UberEats va juca un rol central în expansiunea Uber dincolo de serviciile de transport înaintea ofertei publice iniţiale aşteptate pentru anul următor. Jason Droege a dezvăluit că serviciul de livrare de mâncare a fost pe plus în 45 dintre cele 200 de oraşe în care opera anul trecut şi a fost responsabil pentru 10% din veniturile companiei, sau 1,1 miliarde dolari în trimestrul patru.

"România este una dintre cele mai importante ţări din UE pentru Uber, tocmai de aceea ne dorim să aducem noi servicii utilizatorilor noştri de aici. Ne bucurăm că, imediat după lansarea UberGREEN, serviciul nostru 100% electric, putem confirma şi venirea Uber Eats în România în următoarele două luni. Am primit deja numeroase cereri de la restaurante locale care doresc ca, prin Uber Eats, mâncarea lor să fie disponibilă cât mai multor persoane. Încurajăm proprietarii de restaurante care vor să afle mai multe detalii despre acest serviciu să ia legătura cu noi", a declarat Nicoleta Schroeder, General Manager al Uber România.

Citește și
Klaus Iohannis
Iohannis, la Innovation Labs: Digitalizarea scăzută a economiei şi a administraţiei este o realitate

Statisticile arată că, în România, segmentul de livrare de mâncare va ajunge în 2018 la 196 milioane de dolari, din care segmentul de comenzi online este estimat la 192 milioane de dolari. Rata de creştere este estimată la 23,3% pe an, care va rezulta într-o piaţă de 452 milioane de dolari până în 2022.

În 2017, pierderile realizate de serviciul de rezervări de automobile Uber Technologies au crescut până la 4,5 miliarde dolari, de la 2,8 miliarde dolari în 2016, la o cifră de afaceri de 7,4 miliarde dolari. Cu toate acestea, Uber susţine că în ultimele trei luni ale anului trecut a reuşit să îşi reducă pierderile până la 1,1 miliarde dolari, de la 1,46 miliarde dolari în trimestrul al treilea, la o cifră de afaceri trimestrială de 2,2 miliarde dolari.

Compania Uber a fost fondată în 2009 în Statele Unite ale Americii. Uber activează pe piaţa din România din februarie 2015, în Bucureşti, şi s-a extins în 2016 în oraşele Cluj, Braşov şi Timişoara. 

Articol recomandat de sport.ro
Eleonora Incardona a avut probleme la meciul lui Inter
Eleonora Incardona a avut probleme la meciul lui Inter
Citește și...
A comandat un Uber după o noapte de petrecere. Nota de plată uriașă primită la final
A comandat un Uber după o noapte de petrecere. Nota de plată uriașă primită la final

Un american s-a trezit după o noapte de petrecere cu prietenii, în Virginia de Vest, nu doar mahmur, ci şi cu o notă de plată de peste 1.600 de dolari pentru cursa până acasă.

Recomandări
Mai mulți români au plătit cash mașini de peste 100.000 de euro. Ce riscă cei vizați de ANAF, pe lângă sechestru
Mai mulți români au plătit cash mașini de peste 100.000 de euro. Ce riscă cei vizați de ANAF, pe lângă sechestru

Sunt multe mașini de lux în România, fără ca proprietarii să poată justifica sursa banilor cu care le-au cumpărat.

Gerul siberian deja năprasnic se va înteți. Localitatea din România unde e cel mai frig din ultimii 14 ani
Gerul siberian deja năprasnic se va înteți. Localitatea din România unde e cel mai frig din ultimii 14 ani

Este ger de crapă pietrele în Moldova. În județul Botoșani au fost minus 16 grade Celsius, iar la Iași minus 14. Și în Delta Dunării, la Mahmudia, au fost minus 11 grade, cea mai mică temperatură din ultimii 14 ani.

Explozie a numărului de contribuabili la Sănătate: de la 7 la 12 milioane în mai puțin de un an. Unde se duc noile fonduri
Explozie a numărului de contribuabili la Sănătate: de la 7 la 12 milioane în mai puțin de un an. Unde se duc noile fonduri

Numărul românilor care plătesc asigurarea de sănătate (CASS) a crescut în ultimele luni ca urmare a modificărilor legislative.