Samsung a oprit complet productia de Galaxy Note 7. Si a doua varianta a telefonului avea "functia de incendiu"

61836420

Compania Samsung a suspendat luni complet productia de smartphone-uri Galaxy Note 7.

Decizia a fost luata dupa ce si a doua varianta de telefon, care ar fi trebuit sa fie sigura, pare predispusa sa ia foc, au declarat surse citate sub acoperirea anonimatului de agentia Yonhap, citata de News.ro. Decizia a venit in cooperare cu autoritatile din China, Statele Unite si Coreea de Nord, a afirmat o sursa dintr-o companie partenera a Samsung. Gigantul sud-coreean nu a comentat informatiile.

In urma cu aproximativ doua saptamani, Samsung a dat asigurari ca peste 1 milion de oameni din intreaga lume folosesc telefoane Galaxy Note 7 cu baterii care nu se supraincalzesc si nu iau foc.

Compania sud-coreeana a lansat pe 2 septembrie o rechemare voluntara a cel putin 2,7 milioane de smartphone-uri Note 7, din cauza bateriilor defecte care pot provoca aprinderea dispozitivelor, o criza extrem de jenanta pentru un producator care se mandreste cu controlul calitatii.

Samsung a precizat ca telefoanele Note 7 vandute incepand 1 septembrie, data oficiala de lansare, au baterii diferite fata de cele ale aparatelor rechemate.

Cu toate acestea, saptamana trecuta, cel putin un telefon Samsung Galaxy Note 7 cu baterie noua a luat foc, la bordul unui avion, semn ca problema nu a fost remediata. Rechemarea ar putea costa Samsung o suma de ordinul miliardelor de dolari si i-ar putea leza imaginea, potrivit analistilor.

Articol recomandat de sport.ro
Rusia schimbă regulile jocului! Șapte modificări majore anunțate de la Moscova
Rusia schimbă regulile jocului! Șapte modificări majore anunțate de la Moscova
Citește și...
Iohannis, la Innovation Labs: Digitalizarea scăzută a economiei şi a administraţiei este o realitate

Klaus Iohannis a declarat luni seară, la Innovation Labs 2018, că sectorul digital este o componentă vitală pentru dezvoltarea României, dar că, în pofida evoluţiei României în domeniul IT, nu stăm foarte bine la capitolul competenţelor digitale.

Experți și antreprenori vor prezenta viziunea lor despre viitorul tehnologiei la iCEE.fest 2018

Experți în transformarea digitală, antreprenori de succes pe plan global, autori de filme si cărți cunoscute vor prezenta viziunea lor despre viitorul tehnologiei la iCEE.fest 2018

iLikeIT. Jocurile săptămânii

George Buhnici vine cu recomandări de jocuri interesante pentru weekend.

Recomandări
Judecătorii acuză un „atac fără precedent la adresa independenței justiției”. CSM a decis să informeze 8 instituții europene

CSM a decis să informeze mai multe instituții internaționale cu privire la ceea ce consideră a fi „un atac grav și fără precedent” la adresa independenței justiției, în contextul proiectului de lege al salarizării unitare.

Cu cine ar putea fi înlocuit Eugen Tomac. Surse: Nicușor Dan îl va retrage dacă nu va reuși să adune suficicente voturi

Guvern Eugen Tomac are șanse tot mai mici să treacă în Parlament. Premierul desemnat nu va primi, cel mai probabil, nici sprijinul UDMR, după ce luni, Ilie Bolojan și Dominic Fritz i-au spus că nu se poate baza pe voturile PNL și USR. 

Ce se întâmplă cu polițiștii locali care l-au lovit pe șoferul TIR-ului care a provocat haos pe șoselele din Constanța

Șoferul TIR-ului care a lovit aseară un autobuz și opt mașini într-un cartier din Constanța suferise o criză hipoglicemică la volan. Însă polițiștii locali care au intervenit l-au lovit când au încercat să îl dea jos din cabină.