Nu avem baie in casa, dar avem tot mai multe telefoane inteligente. Peste 10,6 milioane de romani folosesc internetul in 2016

×
Publicitate

Peste 10,6 milioane de romani folosesc internetul in 2016 dupa cum arata datele Institutului National de Statistica, din care aflam, ca in Capitala, de exemplu, 4 din 5 familii au net acasa.

In mediul rural, doar jumatate din gospodarii sunt conectate, dar, pentru satul romanesc, internetul a devenit anul acesta, cea mai raspandita utilitate, dupa curentul electric, la mare distanta de baie, toaleta, sau apa curenta.

Fata de acum 10 ani sunt de 3 ori mai multi utilizatori de internet la noi in tara si stam cate 6 ore pe zi, in medie, online. Studiul facut de BRAT arata ca 71% dintre noi verificam e-mailul, 60% intram pe site-uri de servicii, unul din 5 cauta jocuri de noroc si pariuri, iar unul din 3 oraseni face cumparaturi pe internet. Operatiunile bancare sunt si ele o optiune mult mai utila online pentru 26% dintre tinerii intre 25 si 34 ani.

Cum era de asteptat, in premiera, la sat internetul a ajuns a doua cea mai folosita utilitate dupa curentul electric. Departe de gaze, de toaleta si baie in casa. Asta arata ca acolo unde retelele de utilitati nu depind de stat, cum e internetul, dezvoltarea e fulminanta. Asta in timp ce la infrastructura de baza suntem cei mai inapoiati din Europa de zeci de ani.

Nu avem baie in casa, dar avem tot mai multe telefoane inteligente. In graficul acesta vedem ca din 2011 de cand au aparut pe scara larga, atat smartphone-urile cat si tabletele au luat fata calculatorului traditional si chiar si laptopului, care inca este in usoara crestere.Iar pe net cautam: socializare, video si stiri.
 

Articol recomandat de sport.ro
Cristi Chivu, ca niciodată! Imagini cu bucuria românului după „remontada” din Inter - Como
Cristi Chivu, ca niciodată! Imagini cu bucuria românului după „remontada” din Inter - Como
Citește și...
Iohannis, la Innovation Labs: Digitalizarea scăzută a economiei şi a administraţiei este o realitate

Klaus Iohannis a declarat luni seară, la Innovation Labs 2018, că sectorul digital este o componentă vitală pentru dezvoltarea României, dar că, în pofida evoluţiei României în domeniul IT, nu stăm foarte bine la capitolul competenţelor digitale.

Experți și antreprenori vor prezenta viziunea lor despre viitorul tehnologiei la iCEE.fest 2018

Experți în transformarea digitală, antreprenori de succes pe plan global, autori de filme si cărți cunoscute vor prezenta viziunea lor despre viitorul tehnologiei la iCEE.fest 2018

iLikeIT. Jocurile săptămânii

George Buhnici vine cu recomandări de jocuri interesante pentru weekend.

Recomandări
Încep consultările la Cotroceni. Nicușor Dan se întâlnește azi cu liderii coaliției, după ce PSD a declanșat criza politică

Preşedintele Nicuşor Dan va avea miercuri, la Palatul Cotroceni, consultări cu liderii coaliţiei de guvernare.

„Ne împușcăm singuri”. În plină criză mondială, România este în mijlocul propriei crize politice. Costurile retragerii PSD

„Noi ne împușcăm singuri". O spune președintele Consiliului Fiscal, cu privire la consecințele actualei crizei politice în economie. 

Coiful de la Coțofenești și două brățări dacice au revenit în România. Cât costă să le vezi la Muzeul Național de Istorie

Coiful de la Coțofenești și cele două brățări dacice din aur, furate în Țările de Jos, s-au întors acasă. Piesele de tezaur au fost transportate în condiții de securitate sporite până la Muzeul Național de Istorie, unde publicul le va putea admira de mâine până pe 3 mai.