iLikeIT. Sistemele de operare care pot fi instalate pe masini. Unul dintre ele a fost realizat de doi tineri romani

×
Publicitate

Tehnologia moderna intra incet, dar sigur, si in automobile.Sunt putine masini care nu mai scot deloc fum, dar toate pot deveni destepte cu o noua tehnologie romaneasca.

In ecranele de pe bordul masinilor o sa apara curand meniuri prietenoase, precum cele de pe smartphone. Iar unul dintre aceste sisteme de operare a fost creat de doi romani – doi tineri developeri, de 17 si 20 de ani. In doua zile au realizat acest sistem simplu si eficient, care iti pune pe bord un sistem exact cum este cel de pe telefon, incluzand un appstore.

Un astfel de sistem ar putea fi instalat curand pe orice masina. Iar aplicatiile sunt dintre cele mai variate – de la cele de muzica la una de condus economic.

Exista deja astfel de platforme dezvoltate de mari developeri: de pilda, QNX, creat de Blackberry, Apple CarPlay – care te obliga insa sa folosesti un iPhone - sau AndroidAuto, care deja este in discutii cu multi producatori cau Audi, Chevrolet sau Citroen.

 

Articol recomandat de sport.ro
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Citește și...
iLikeIT. Viralul saptamanii: metoda gasita de marile companii aeriene pentru a populariza regulile de siguranta

Cati dintre voi stiu, luati pe nepusa masa, sa enumere trei reguli de siguranta din timpul unui zbor? Cati dintre voi sunt atenti la stewardese cande prezinta regulile la inceputul unui zbor?

iLikeIT. Exista viata pe net si in afara Facebook. Secretele succesului pe Instagram, dezvaluite de “Fabulous Muses”

Avem si altceva decat Facebook in crestere si in Romania! Estimarile noastre zic ca in jur de 300 de mii de utilizatori din tara noastra sunt activi pe Instagram.
 

iLikeIT. Cele mai bune smartwatch-uri ale momentului, testate de George Buhnici si Nicolle Stanese

Revolutia digitala a reinceput cu un smartphone. Apoi, ne-am dat mari cu tabletele. Ne-am masurat toate functiile corpului prin bratarile de fitness, ca acum sa ne asortam in ceasuri destepte.
 

Recomandări
Nicușor Dan, criticat dur: Speranța s-a transformat în dezamăgire. Astăzi, dezamăgirea s-a transformat în indignare

Decizia președintelui Nicușor Dan de a-l apăra pe șeful SPP, generalul Lucian Pahonțu, în urma dezvăluirilor privind participarea acestuia la reprimarea manifestanților de la Revoluția din 1989 continuă să facă valuri. 

”Laura Codruța Kovesi a Ungariei”. Maghiarii au un nou procuror șef: ”Cel mai important lider anticorupție”

Presa și societatea civilă din Ungaria o compară pe Katalin Tasnady, noul procuror șef al recent înființatei structuri anticorupție NVVH, cu românca Laura Codruța Kovesi, șefa Parchetului European.

Norvegienii s-au adunat la Palatul Regal din Oslo pentru a-și lua rămas bun de la regele Harald. GALERIE FOTO

Norvegienii s-au adunat sâmbătă în fața Palatului Regal pentru a-și lua rămas bun de la regele Harald, relatează Reuters.