Kelemen Hunor catre contestatari: "Nu Budapesta alege presedintele UDMR"

60461379

Favorit in cursa pentru sefia UDMR, Kelemen Hunor pledeaza pentru o relatie de independenta fata de FIDESZ si sustine ca Marko Bela nu va interveni in deciziile viitoare ale UDMR.

EVZ: Intrat cu prima sansa in cursa pentru sefia UDMR, Kelemen Hunor raspunde acuzatiilor contracandidatului sau, consilierul prezidential Peter Eckstein Kovacs, sustinand ca in loc de a reclama presiuni si intimidari ar trebui sa se vorbeasca de proiecte.

Gandul: Primarul general al municipiului Bucuresti, Sorin Oprescu, a declarat ca "hipermarketurile vor incepe sa intre intr-o politica de periferie a Capitalei". Declaratia acestuia a fost facuta in contextul cresterii preturilor la mai multe produse alimentare. Teoretic, dupa scoaterea marilor magazine in afara Capitalei, romanii ar putea cumpara mai mult din piete sau magazine mici şi mai putin din hipermarketuri, care vor fi obligate in acest fel sa reduca preturile.

Romania libera: Cum poti sa obtii profituri de 40% pe o piata unde, in mod normal, castigurile ar trebui să fie de 5%? Sa asfaltezi drumuri in Romania este mai profitabil decat oriunde în Europa. La aceasta concluzie se poate ajunge comparand profiturile raportate la cifrele de afaceri ale firmelor romanesti din domeniu cu cele ale companiilor din strainatate.

Adevarul: Agentul Catalin Grigore (25 de ani) a intervenit cu masina din dotarea Politiei Rurale din comuna Glodeanu Sarat ca sa scoata din nameti 25 de persoane. Drumarii au spus ca nu pot ajunge pe drumul blocat din judetul Buzau, din cauza viscolului. Ajutorul de sef de post si un satean au pornit singuri in misiunea de salvare.

Ziarul Financiar: Mircea Negritoiu (ING) spune ca "Romania de azi este esecul generatiei politice a anilor '90 din care am facut parte si eu si ai carei exponenti sunt presedintele Basescu si guvernatorul Isarescu". Fost ministru si consilier prezidential la inceputul anilor '90, iar apoi bancher timp de 14 ani, Negritoiu afirma ca genertia sa este de vina pentru derapajele repetate ale Romaniei.

 

 

 

 

 

 

Articol recomandat de sport.ro
Clara a spus totul despre iubitul cu 53 de ani mai în vârstă: ”Primesc multe critici”
Clara a spus totul despre iubitul cu 53 de ani mai în vârstă: ”Primesc multe critici”
Citește și...
Ironiile unui ziar olandez: Dragi bulgari si romani, felicitari, ati picat la examen

Amanarea deciziei privind aderarea Romaniei si Bulgariei la Schengen, din cauza opozitiei Olandei si Finlandei, este relatata pe larg de numeroase publicatii internationale.

Borcea, facut praf de propriile rude: Relatia cu Alina e teatru

Nunta lui Cristi Borcea cu Alina n-a scos lumea pe ulitele din Valea Boului, acolo unde a copilarit bossul dinamovist. Din contra, rudele sefului “cainilor” o regreta pe Mihaela, fosta nevasta, despre care spun ca “ramane o doamna adevarata”.

"O femeie nu este implinita decat atunci cand se marita". Cele mai frecvente stereotipuri despre Eva

Spatiul media este impregnat cu stereotipuri traditionaliste si sexiste, in care femeia are un rol controversat, de la gospodina la obiect sexual, potrivit raportului de analiza media al proiectului national Altfem.

Recomandări
Mesajul tranșant transmis de Trump Armatei SUA în cazul în care Iranul va încerca să îl asasineze: „Ordinele au fost date”

„Armistițiul a luat sfârșit”, a anunțat președintele Donald Trump, după ce americanii și iranienii au reluat ostilităţile. Forţe armate iraniene au atacat petroliere din Qatar și Arabia Saudită, dar și infrastructură militară americană amplasată în Golf.

Ținte aeriene detectate de radarele MApN. Sistemele de apǎrare antiaerianǎ au fost trecute în stare de alertǎ

Ministerul Apărării anunţă o nouă stare de alertă, după ce sistemele radar au detectat, sâmbătă, ţinte aeriene în proximitatea localitǎţilor Chilia şi Ismail din Ucraina.

Nicușor Dan ar fi decis pe cine vrea să desemneze premier. Pe cine ar urma să mizeze acum, după două eșecuri

Premierul cu numărul 14 din ultimii zece ani este greu de găsit, la fel și majoritatea din Parlament pentru instalarea acestuia.