Romania, te iubesc: Povestea tinerilor care invata in Anglia

×
Codul embed a fost copiat

Ne alungam valorile si nu le dam nici o sansa sa se mai intoarca acasa. Cuceriti de sistemul de invatamant occidental, studentii romani aleg sa aplice ce-au invatat, in tarile unde stiinta lor este respectata.

Cum intri in spital cu o boala si iesi cu trei, la "Romania, te iubesc"
 

Duminica, la "Romania, te iubesc" o sa cunoastem cativa tineri care au ales sa studieze in Anglia, la Coventry si sa invete profesii la care aici nici nu visau.

Schimbarile din sistemul de invatamant au bulversat atat profesorii, cat si pe tinerii beneficiari ai acestuia. Conditiile din universitatile romanesti au ramas in secolul trecut si, desi are nevoie de ei, Romania i-a alungat. Mii de studenti romani invata acum in alte tari si cel mai probabil multi nu se vor mai intoarce.

Avantajele sistemului de invatamant britanic sunt multe: finantare in timpul studiilor, acces usor in universitati, conditii foarte bune de studiu, locuri de munca asigurate dupa incheierea facultatii. In schimb, tinerii nostri nu invata acolo nimic despre valorile romanesti.

Citește și
mancare
"Romania, te iubesc!": hrana sanatoasa, un lux - partea a II-a

Studentii romani pleaca pe capete, indiferent daca sunt genii sau mediocri, bucurandu-se de privilegiul de a fi european.

"Romania, te iubesc!" Povestea voluntarilor romani la ONU

Si tot in emisiunea "Romania te iubesc" veti afla care a fost alegerea lui Catalin Preda, un tanar campion national si balcanic la sarituri in apa. Dar si ce pot face in tara cei care studiaza in strainatate inginerie aero-spatiala sau stiinte criminalistice si de investigare.

"Romania, te iubesc!" In culisele maestrilor teatrului romanesc
 

 

Articol recomandat de sport.ro
Jackpot pentru Cristi Chivu! Inter pregătește noul contract pentru antrenor
Jackpot pentru Cristi Chivu! Inter pregătește noul contract pentru antrenor
Citește și...
Cum intri in spital cu o boala si iesi cu 3, duminica la Romania, te iubesc
Cum intri in spital cu o boala si iesi cu 3, duminica la Romania, te iubesc

Duminica, de la ora 18:00, la "Romania, te iubesc!" veti putea urmari o ancheta a Paulei Herlo despre spitalele din Romania unde mii de romani se imbolnavesc in loc sa se vindece.

"Romania, te iubesc!": hrana sanatoasa, un lux - partea a II-a

Eco, bio, organic, taranesc, traditional, natural. Romanii sunt bombardati cu informatii despre mancarea care li se ofera pe tarabe sau in magazine.

Romania, te iubesc: Zone pe cale de disparitie. Jaful
Romania, te iubesc: Zone pe cale de disparitie. Jaful "investitorilor"

In 10 ani, statul roman a acordat facilitati de un miliard si jumatate de euro investitorilor care se obligau sa ridice nivelul de trai in zonele defavorizate. Duminica, la "Romania, te iubesc", vedem ca multi dintre ei nu au facut nimic pentru oameni.

Recomandări
Președintele României, Nicușor Dan, se declară ”profund îngrijorat”: ”Trebuie să reluăm dialogul direct”
Președintele României, Nicușor Dan, se declară ”profund îngrijorat”: ”Trebuie să reluăm dialogul direct”

Președintele României, Nicușor Dan, se declară ”profund îngrijorat” din cauza evenimentelor recente, care au legătură cu situația din Groenlanda, provocate de președintele SUA, Donald Trump.  

O masă de aer arctic a ajuns în România și aduce temperaturi de -20 de grade Celsius. Meteorolog: „Nu va dispărea curând”
O masă de aer arctic a ajuns în România și aduce temperaturi de -20 de grade Celsius. Meteorolog: „Nu va dispărea curând”

Anul acesta, luna ianuarie își confirmă numele de gerar. Este iarnă ca la carte în România. După zile și nopți foarte reci, de luni, 19 ianuarie, toată țara intră sub un cod galben.

Cine este eroul care și-a riscat viața pentru a salva fetița căzută într-un lac în Craiova. Primele declarații din spital
Cine este eroul care și-a riscat viața pentru a salva fetița căzută într-un lac în Craiova. Primele declarații din spital

Indianul de 47 de ani care fără să stea pe gânduri și-a pus viața în pericol ca să salveze o fetiță căzută într-un lac înghețat va fi făcut cetățean de onoare al Craiovei. Deocamdată, este internat, la fel și copila.