"A revolutionat datingul online" Aplicatia de smartphone prin care iti poti da intalnire cu cineva din apropiere! VIDEO

61465021

Tinder, aplicaţia de telefon extrem de populară pentru dat întâlniri, lansată în urmă cu 17 luni, este considerată în prezent un fenomen cultural şi tehnologic:

baza sa de utilizatori a crescut cu 1 milion în ultimele trei luni, iar fondatorii săi au fost incluşi în lista Forbes "30 sub 30 de ani" din anul 2013.

Tinder este o aplicaţie de smartphone care, deşi funcţionează pe un principiu simplu, a revoluţionat domeniul "datingului" online. Utilizatorilor (oricine se poate înscrie prin profilul de Facebook) li se arată fotografii ale unor posibili pretendenţi care se află în zonă în momentul respectiv şi pot da "swipe" în dreapta pentru "like" şi în stânga pentru "nu".

Tinder - #ItStartsHere from Tinder on Vimeo.

Dacă şi cel pentru care utilizatorul a dat "swipe" în dreapta a făcut acelaşi lucru, aceasta duce la o potrivire, urmată de sugestia de a trimite un mesaj sau de a "continua să joace". Acest "continuă să joci" a dus la "o epidemie" de 500 de milioane de swipe-uri şi 5 milioane de potriviri pe zi, scrie time.com.

Şi nu numai atât. Tinder a revoluţionat întregul proces de căutare de potenţiali parteneri prin intermediul tehnologiei, scenă dominată în prezent de programe, site-uri şi softuri care necesită un laptop sau un PC, precum şi investirea unei lungi perioade de timp. Concepută exclusiv pentru telefoane, în prezent pentru iPhone şi sistem Android de operare, Tinder poate fi folosită oricând şi oriunde.

Designul, concentrat foarte mult pe fotografie, a fost creat pentru formatul Apple iOS, iar mai târziu a devenit disponibil şi pentru Android. "Computerele sunt aproape de dispariţie şi m-am gândit că telefoanele mobile sunt viitorul", povesteşte Sean Rad, unul dintre co-fondatori.

Aplicaţia importă informaţia de profil direct din Facebook, inclusiv numele, vârsta, interesele şi, ce e mai important, prieteni în comun.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Cum a fost pentru Andreea Bujancă să înoate alături de un delfin: ”Recomand tuturor! Pentru mine a fost prima dată”
FOTO Cum a fost pentru Andreea Bujancă să înoate alături de un delfin: ”Recomand tuturor! Pentru mine a fost prima dată”
Citește și...
Oficial: Alegerile pentru Primăria Capitalei vor avea loc pe 7 decembrie

Guvernul a stabilit data de duminică, 7 decembrie 2025, pentru organizarea alegerilor locale parţiale pentru primarul general al municipiului Bucureşti, Consiliul Judeţean Buzău şi pentru primari în mai multe localităţi.

Despre sport și determinarea de a îți urma pasiunea cu Remus Boroiu

Ferma – Un nou început a adus în atenția spectatorilor personalități cât se poate de diferite, probe tot mai dificile și intrigi care s-au complicat cu fiecare săptămână. Printre concurenții din acest an, unul dintre cei mai bine pregătiți sportivi și mai deciși să meargă cât mai departe a fost Remus Boroiu, unul dintre finaliștii Ninja Warrior România 2018.

Eleganța lui VLAD (Adrian Nartea) din serial

Încă de la lansarea primului episod din producția VLAD, fiecare dintre cei care am urmărit cum au avansat intrigile, am putut observa ținutele elegante purtate de actorul principal. Adi Nartea a impresionat la fiecare apariție prin zâmbetul sau seriozitat

Recomandări
Achiziție spectaculoasă a statului. Romgaz preia de la elvețieni combinatul chimic Azomureș

Compania de stat Romgaz a anunțat miercuri că va prelua combinatul chimic Azomureș, cea mai importantă mutare strategică după implicarea în proiectul Neptun Deep. 

Atribuțiile guvernului interimar. Moțiunea PSD-AUR a lăsat România fără putere de semnătură pentru 10 miliarde de euro

Guvernul condus de Ilie Bolojan a fost demis într-un moment delicat, cu reforme blocate și termene-limită pentru PNRR. România riscă să piardă miliarde de euro în lipsa unor decizii rapide și a unui acord politic pentru proiectele mari. 

Cât de greu este pentru un străin să devină, oficial, român. Ce l-a impresionat pe Arun, din India, la istoria României

Zeci de cetățeni din Columbia, Noua Zeelandă, Egipt sau Turcia au depus astăzi jurământul de credință față de România și au devenit cetățeni cu acte și drepturi depline.