Scenă terifiantă surprinsă de pasagerii unei nave, pe Canalul Sulina. Un șacal a dat iama într-o turmă de oi

×
Publicitate

Pasagerii unei nave care se deplasa pe Canalul Sulina au fost, marți, martorii unor scene care i-au ţinut cu sufletul la gură.

Un șacal care stătea la pândă a dat iama într-o turmă de capre, din fericire fără să rănească vreuna.

Oamenii de pe vas au reuşit să-l avertizeze pe cioban şi să sperie sălbăticiunea.

Scenele s-au derulat în plină zi, în dreptul localității Gorgova. Unul dintre pasagerii de pe navă a observat șacalul și i-a avertizat pe marinari. Comandantul a acționat semnalul sonor, dar animalul nu s-a speriat. Abia după ce unul dintre membrii echipajului a strigat la cioban, șacalul a fugit.

Șacalii s-au înmulțit atât de mult în Delta Dunării, încât nu e zi în care oamenii să nu dea nas în nas cu ei.

Ștefan Ivanov, localnic: „Mai nou au început să atace animalele care pasc pe islazuri. Îi găsim efectiv acolo unde nu ne putem aștepta: în locurile de joacă, prin parcuri... Șacalul nu se mai sperie nici de semnelele acustice, omul e la câțiva metri și știe că nu mai e niciun pericol”.

Sălbăticiunea care a atacat turma de capre a reușit să fugă în pădurea din apropiere.

Tudor Cernega, primar localitatea Ceatalchioi: „M-am săturat să fac sesizări. În ultimul an de zile am peste zece viței mâncați de șacali. Sunt 10, 15, 20 în haită atacă. E ceva de nedescris...”

Capcanele folosite de autorități pentru prinderea şacalilor nu au fost eficiente. În Delta Dunării ar trăi, neoficial, zeci de mii de exemplare, deși, pe hârtie, numărul lor se oprește la mai puțin de 3.500.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
Citește și...
Loturi de ciocolată retrase dintr-un lanț de hipermarketuri din România. Există suspiciuni că pot conţine bucăţi de plastic

Două loturi de figurine de ciocolată cu lapte au fost retrase dintr-un lanț de hipermarketuri din România.  

O fetiță de 5 ani, căreia îi este foame tot timpul, cântărește peste 44 de kilograme. Boala rară de care suferă

Disperată, o mamă a cărei fiică de 5 ani nu se simte niciodată sătulă a trecut la măsuri radicale. Pentru a o împiedica pe micuță să ajungă la mâncare, femeia a montat o poartă pentru bebeluși în fața ușii de la bucătărie.

NASA va testa rachete nucleare care ar putea duce astronauții pe Marte într-un timp record

NASA a dezvălui recent un plan prin care urmează să testeze rachete nucleare care în viitor ar putea duce, într-un timp record, astronauți pe Marte.

 

Recomandări
Nicușor Dan a promulgat legea ANI, care îl lasă fără funcție pe Dominic Fritz, fără să o trimită înapoi. Are și o explicație

Președintele Nicușor Dan a anunțat, vineri, că a promulgat Legea pentru modificarea și completarea unor acte normative în domeniul integrității în forma care i-a fost transmisă de către Parlamentul României, fără să o mai trimită înapoi, la reexaminare.

Acciza la motorină, redusă temporar cu 25% până pe 15 septembrie. Anunțul Ministerului Finanțelor

Ministerul Finanțelor majorează la 25% reducerea temporară a accizei aplicabile motorinei standard pentru intervalul 1–15 septembrie 2026, ca urmare a noii evaluări bilunare prevăzute de mecanismul instituit prin Legea nr.162/2026.

Lucian Pahonțu, reacție la acuzațiile privind Revoluția: „Întreaga activitate s-a derulat în conformitate cu normele legale”

Nicușor Dan a declarat că șeful SPP Lucian Pahonțu nu este în situația celor care au participat la acțiunile de reprimare a protestatarilor din Decembrie '89 și de la Mineriada din iunie 1990.