Peste 150 de copii, îmbrăcați în straie de sărbătoare, au colindat pe ulițele din Căianul Mic. Toți banii vor fi donați

×
Publicitate

Au răsunat ulițele de colinde în Căianu Mic, Bistrița Năsăud. Peste 150 de copii au luat satul la pas, îmbrăcați în straie de sărbătoare. I-au însoțit oameni mari, care au cântat în cor cu ei, căci datina așa se învață.

Iar la şcoala din comună, elevii și dascălii au deschis un târg de produse tradiționale. Toate încasările vor fi donate.

Cu o săptămână înainte de Crăciun, copiii au luat la pas ulițele satului. Pentru urări au fost răsplătiți cu fructe, dulciuri, dar și cu bani. Tot ce au primit vă merge către cei nevoiași, acum, în prag de sărbătoare.

Localnicii au donat și alimente pentru cei aflați în nevoie. Fiecare a stat la poartă cu un pachet. S-au strâns zahar, ulei, faina sau orez. Dar și cozonaci, bomboane și portocalele.

În curtea școlii, alți copii au organizat un târg de produse tradiționale. Banii strânși vor merge tot către oamenii mai puțin norocoși.

Adrian Pașca, organizator: „Încercam să vestim nașterea mântuitorului Isus Hristos și să adunăm produse, bunuri, diferite lucrușoare pentru casa de copii, pentrui orfelinate pentru azile de bătrâni”.

Paul Știr, primar Căianu Mic: „Să dam dovadă de dragoste și iubire față de semenii noștri, este cel mai important într-un cadru atât de frumos cum este Crăciunul.”

Colindul s-a terminat după lăsarea serii. Anul viitor, organizatorii vor să cheme și mai mulți săteni la colindat, dacă până atunci depășim criza sanitară.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
Citește și...
Crosul caritabil ,,Aleargă-l pe Moș Crăciun” la Cluj-Napoca. Cine a fost vedeta serii

A fost veselie mare sâmbătă seară în Parcul Central din Cluj-Napoca, unde tineri și seniori s-au luat la întrecere.

Razie de amploare în Capitală. S-au dat peste 500 de amenzi într-o singură noapte

A fost razie sâmbătă noapte pe străzile Capitalei. Șoferii care s-au urcat la volan după un pahar sau două au acum dosare penale, ori au ajuns pietoni.

Ajutoarele lui Moș Crăciun au venit pe motoare, la Târgu Mureș. Au dăruit și au invitat și copiii să facă donații

Pentru că în alte părți zăpada se lasă așteptată, ajutoarele lui Moș Crăciun au venit în unele locuri cu mașina sau cu ... motocicleta.

Recomandări
Lucian Pahonțu, reacție la acuzațiile privind Revoluția: „Întreaga activitate s-a derulat în conformitate cu normele legale”

Nicușor Dan a declarat că șeful SPP Lucian Pahonțu nu este în situația celor care au participat la acțiunile de reprimare a protestatarilor din Decembrie '89 și de la Mineriada din iunie 1990.

Două noi centrale, la Constanța și Arad, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. Când vor începe să funcționeze

Premierul interimar Ilie Bolojan anunță că două proiecte importante de modernizare a sistemelor de termoficare, finanțate prin PNRR, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. 

Trump anunță „cel mai mare acord petrolier din istorie” cu Venezuela: „Va reduce considerabil prețul benzinei”

Preşedintele american Donald Trump a anunţat vineri încheierea unui acord în sectorul petrolier cu Venezuela, în virtutea căruia Statele Unite ar urma să-şi dubleze rezervele de petrol, transmit AFP şi Reuters.