Lider maghiar: România este o țară foarte complicată, mă bucur că în alegeri a câștigat democrația

62562019

România este o țară ”foarte complicată”, iar Ungaria se bucură că la alegerile prezidențiale de anul trecut a câștigat democrația, a declarat, miercuri, Németh Zsolt, președintele Comisiei de politică externă din Parlamentul maghiar.  

Németh Zsolt, a făcut această declarație în prima zi a lucrărilor Universității de Vară Tusvanyos, de la Băile Tușnad. El a adăugat că Budapesta este deschisă să coopereze cu Bucureștiul.

Oficialul maghiar a susținut că, după anul electoral foarte lung, România este o țară ”foarte complicată”, în care trebuie ascultată și părerea minorității maghiare, amintind, în context, de întâlnirea ce va avea loc miercuri seara, între premierul României, Ilie Bolojan și cel al Ungariei, Viktor Orban.

În opinia sa, acest moment va deschide mai larg calea cooperării dintre cele două țări.

”În România s-a încheiat un an electoral foarte lung, și România este o țară foarte complicată și este foarte important să fie ascultată și părerea minorității maghiare în această țară complicată. Toți factorii politici trebuie să-și aplece urechile, inclusiv Guvernul de la Budapesta trebuie să ia în considerarea opinia comunității maghiare.

Ne bucurăm că a câștigat democrația în România, felicităm puterile politice care sunt la cârma acestei țări. Noi suntem deschiși să cooperăm cu România. Credem că există o cale de dezvolta cooperarea dintre cele două țări, și în această seară vor avea loc discuții între domnul Bolojan și domnul Orban. Și eu cred că acele discuții vor deschide și mai larg calea cooperării dintre cele două țări”, a declarat Nemeth Zsolt, în deschiderea lucrărilor Universității de Vară de la Băile Tușnad, potrivit traducerii oficiale.

A lăudat ”atitudinea înțeleaptă” a maghiarilor din Transilvania

Acesta i-a felicitat pe maghiarii din România pentru rezultatele obținute în alegeri și i-a îndemnat să-și păstreze această ”atitudine înțeleaptă”.

”Aș dori să felicit maghiarii din Transilvania, din România, pentru aceste rezultate foarte bune electorale. Ați reușit să consolidați unitatea dumneavoastră, ați obținut un rezultat de 6,5 procente. Eu vă doresc ca această atitudine înțeleaptă să fie menținută și în continuare în rândurile dumneavoastră.

Să nu uitați niciodată că politica națională este ca un triunghi, dacă doriți: Ungaria, țările vecine și minoritățile din țările respective, reprezentate prin organizațiile lor legitime, se află în cele trei colțuri ale acestui triunghi și trebuie să existe o relație foarte bună între cei trei factori.

Și, în ce privește România, evident, cele spuse de mine înainte reprezintă o bază solidă pentru a avea o cooperare foarte bună între minoritatea maghiară și Guvernul de la București, respectiv Guvernul de la Budapesta și o cooperare foarte bună între cele două Guverne, de la București, respectiv Budapesta”, a arătat președintele Comisiei pentru politică externă a Parlamentului Ungariei.

Universitatea de Vară Tusvanyos, de la Băile Tușnad, ajunsă la a 34-a ediție, se desfășoară până duminică, premierul ungar Viktor Orban urmând să își susțină, sâmbătă, tradiționalul discurs.

Motto-ul din acest an al evenimentului este ”Pe noi poți conta!” și, potrivit organizatorilor, transmite un mesaj de încurajare într-un context geopolitic și economic tot mai incert.

”În această lume în schimbare și adesea imprevizibilă, cu toții căutăm un punct sigur - un loc unde putem să fim noi înșine, unde ne înțelegem unii cu alții și unde putem modela împreună viitorul. De 34 de ani, Tusványos este un astfel de loc. ”Pe noi poți conta!” nu este doar un motto - este o promisiune a comunității.

Poți conta pe noi, pentru că aici va exista întotdeauna cineva care te va asculta. Este un spațiu în care comunitatea maghiară și cea română gândesc împreună, unde nu evităm provocări publice și sociale, ci căutăm soluții. Poți conta pe noi, pentru că Tusványos este un spațiu al dialogului.

Aici își găsesc locul nu doar conversațiile prietenoase, ci și acele dezbateri care ne duc mai departe. Schimbul sincer de idei, gândirea în comun și păstrarea valorilor au definit mereu întâlnirile de la Tusványos”, se arată pe site-ul evenimentului.

Tradiționalul discurs al lui Viktor Orban, momentul culminant al evenimentului

La dezbateri vor fi prezenți numeroși membri ai Guvernului ungar, inclusiv miniștri și secretari de stat, dar și reprezentanții UDMR din Guvernul României, cum ar fi vicepremierul Tanczos Barna sau ministrul Culturii, Demeter András.

Printre participanți se vor afla liderul UDMR, Kelemen Hunor, europarlamentari și parlamentari UDMR, dar și primari și președinți de Consilii Județene aleși pe listele Uniunii.

La fel ca în fiecare an, momentul culminant al evenimentului va avea loc sâmbătă, 26 iulie, când își va susține tradiționalul discurs premierul ungar Viktor Orbán, pornind de la tema ediției din acest an a Universității de Vară Tusvanyos.

Pe scenă, alături de acesta, se vor afla Tőkés László, președintele Consiliul Național Maghiar din Transilvania, precum și Németh Zsolt, care este unul dintre fondatorii universității de vară.

Printre temele principale abordate în cadrul dezbaterilor de la Băile Tușnad se numără războaiele și impactul lor global, criza economică, dar și politicile Guvernului ungar de sprijinire a comunităților maghiare din afara granițelor. Totodată, vor fi abordate teme locale și regionale, precum analiza alegerilor prezidențiale din România sau situația de la salina Praid.

Pe lângă dezbaterile politice, la Universitatea de Vară au loc numeroase evenimente conexe, iar în fiecare seară sunt programate concerte susținute de trupe maghiare cunoscute din Ungaria sau din România.

Participarea la dezbateri este gratuită până la ora 16:00, pe baza unei înregistrări prealabile, după care se achită un bilet de 40 lei, iar pentru a participarea la discursul lui Viktor Orbán este nevoie de o înregistrare separată.

Evenimentul este organizat de Consiliul Tineretului Maghiar din România și Fundația Pro Minoritate din Ungaria.

Articol recomandat de sport.ro
Ce lovitură! Vor să aducă Barcelona în România pentru inaugurarea stadionului
Ce lovitură! Vor să aducă Barcelona în România pentru inaugurarea stadionului
Citește și...
Șobolanii eroi din Cambodgia. Rozătoarele sunt antrenate pentru depistarea minelor terestre. „Sunt ca o familie”

Șobolanii pot provoca groază pentru unii, dar în Cambodgia, echipele formate din aceste rozătoare au devenit indispensabile în ajutorul oferit specialiștilor pentru a detecta minele care au ucis și mutilat mii de oameni în această țară.

Motivul pentru care temperatura apei din Marea Neagră a scăzut la 12 grade Celsius, în doar o zi. Avertisment pentru turiști

Temperatura apei din Marea Neagră a scăzut la 12 grade Celsius, marți, în condițiile în care cu o zi în urmă avea 23-24 de grade.

Profesor de medicină din China, acuzat că a pipăit o femeie în timp ce o salva cu manevre de resuscitare: „Mă simt îngrozit”

Un bărbat din China care a efectuat manevre de resuscitare cardiopulmonară (CPR) asupra unei femei prăbușite pe stradă a fost acuzat online că i-ar fi atins pieptul în mod nepotrivit.

Recomandări
Dunărea se menține la cote extrem de scăzute și în următoarele zile. Specialiștii anunță când ar putea crește debitul

Debitul Dunării la intrarea în țară se menține la 1.300 m³/s în următoarele zile, urmând să crească ușor, până la 1.350 m³/s pe 25 august, mult sub media lunii august, arată prognoza publicată de Institutul Naţional de Hidrologie şi Gospodărire a Apelor.

Război politic după decizia CCR pe „amendamentul Fritz”. Surse: Nicușor Dan așteaptă motivarea înainte de a acționa

Decizia CCR pentru legea integrității aprinde scena politică. Președintele Nicușor Dan crede că argumentele pe care le-a invocat în sesizarea trimisă erau solide și așteaptă motivarea Curții.

Cum poți obține până la 15.000 de lei de la AFM pentru bateriile de stocare. Documentele de care au nevoie prosumatorii

AFM pregătește un nou program de finanțare pentru prosumatorii care vor să își instaleze baterii pentru stocarea energiei produse de panourile fotovoltaice.