Garda de Mediu a descins în județul Dâmbovița, la cei care ard deșeuri ilegal. Agenții au împărțit amenzi uriașe

×
Publicitate

Garda de Mediu a facut, miercuri, controale în județul Dâmbovița la cei care ard deșeuri ilegal ca să vândă apoi la fier vechi metalul recuperat din gunoaie.

Inspectorii au amendat 15 persoane cu suma totală de 600.000 de lei.

Totodată, comisarii Gărzii de Mediu au confiscat 100 de tone de deșeuri deținute ilegal.

35 de comisari de la Garda de Mediu, împreună cu jandarmi și polițiști, au făcut controale la 13 adrese din comuna Mătăsari din județul Dâmbovița. Acolo au fost găsite opt depozite de deșeuri fără autorizație. De asemenea, reprezentanții Gărzii de Mediu au găsit mai multe spații în care se incendiau deșeuri pentru ca oamenii să recupereze metalul și să-l vândă.

Andrei Corlan, comisar general Garda Națională de Mediu: „Garda de Mediu a aplicat sancțiuni în cuantum de 600.000 de lei. A sisat trei dintre activitățile constatate, a întocmit trei sesizări penale, respectiv a confiscat 100 de tone de deșeuri valorificate”.

Amenzile au fost date pentru deținerea ilegală, funcționarea fără autorizație și incendierea deșeurilor. Garda de Mediu a anunțat că va continua controalele și în zilele următoare în mai multe județe.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO | Cutremurător: brazilianca Mara Flavia Araujo a murit în timpul cursei Ironman, la doar 38 de ani
GALERIE FOTO | Cutremurător: brazilianca Mara Flavia Araujo a murit în timpul cursei Ironman, la doar 38 de ani
Citește și...
Moaștele Sfântului Gheorghe, aduse pentru prima dată în România de la Muntele Athos. La ce mănăstire vor fi depuse

Cinstitul cap al Sfântului Mare Mucenic Gheorghe, purtătorul de biruinţă, va fi adus, miercuri, în România, de la Muntele Athos, de o delegaţie condusă de arhimandritul Alexios, cu ocazia hramului Mănăstirii Pantocrator din judeţul Teleorman.

Cu câți bani a rămas românul care a câștigat 13 milioane de euro la Joker, după impozit

S-a dat cel mai mare premiu din istoria Loteriei Române. Câștigătorul este din București, are în jur de 50 de ani și a luat la Joker 13 milioane de euro. 

Horoscop săptămâna 20 – 26 aprilie 2026, cu Cristina Demetrescu. Zodiile care trebuie să evite deciziile la impuls

Cristina Demetrescu a dezvăluit previziunile din horoscopul săptămânii 20 – 26 aprilie 2026 în cadrul emisiunii „Vorbește Lumea”, difuzată la PRO TV. Află ce influențe astrale îți marchează zodia săptămâna aceasta.

Recomandări
Cerul Bucureștiului, luminat în miez de noapte de un incendiu violent. Flăcările puternice au cuprins CET Vest

Un incendiu puternic, produs la CET Vest, a luminat în miez de noapte cerul Capitalei. Trei transformatoare care folosesc tone de ulei drept agent de răcire au luat foc. Din fericire, nu sunt victime.

Bolojan nu demisionează, după ieșirea PSD din Guvern: ”Decizie complet greșită și iresponsabilă față de România”

Ilie Bolojan consideră ”complet greșită și iresponsabilă” decizia PSD de a se retrage din Guvern. Bolojan a anunțat că va continua să își exercite mandatul de premier. 

România în blocaj politic. Între moțiunea de cenzură a PSD și riscul anticipatelor. Cum se va tranșa lupta pentru putere

Confirmă chiar președintele - România a intrat într-o criză politică de amploare, iar în acest moment nu se întrevăd soluții ușoare pentru a depăși impasul.