Argentina - Islanda 1-1. Prima surpriză de la CM din Rusia. Messi a ratat un penalty

Argentina Islanda
AFP

Argentina a terminat la egalitate, scor 1-1, meciul disputat contra Islandei, primul din grupa D de la Mondialul din Rusia.

Sergio Aguero a deschis scorul pentru Argentina în minutul 18, după o mare ocazie ratată de islandezi. 5 minute mai târziu însă, Islanda a egalat după o fază în care au șutat de 4 ori la poarta adversă.

În repriza secunda, Mesii a ratat un penalty în minutul 62, iar apoi islandezii s-au baricadat în apărare și au scos un punct miraculos.

Din grupa D mai fac parte Croația și Nigeria.

Argentina - Islanda live text:

ISIS amenință cu atacuri la Cupa Mondială: „Putin, câine ce ești, vei arde în flăcările iadului”
„Păpușa de fier a lui Putin” explică propaganda Kremlinului: „Nu contează ce se întâmplă cu adevărat”

Minutul 90+5: Ultima fază a meciului este o lovitură liberă pentru Argentina, de la 25 de metri de poarta adversă. Messi șutează în zid, iar arbitrul fluieră finalul, 1-1.

MINUTUL 75: Pavon este faultat în careu, însă arbitrul nu acordă al doilea penalty pentru Argentina. De asemenea, nu consultă nici arbitrajul video.

MINUTUL 62: Penalty ratat de Messi! Halldorsson apără șutul tras de Messi în dreapta sa.

MINUTUL 51: Islandezii cer acum penalty. Salvio a făcut henț în careu, însă arbitrul lasă jocul să continue, așa cum a făcut si în minutul 42.

MINUTUL 45: Pauză, scor 1-1.

MINUTUL 42: Argentinienii cer penalty după ce un fundaș islandez a blocat o centrare cu mâna, prin alunecare. Arbitrul consideră că a fost total neintenționat și acordă doar corner.

MINUTUL 33: Islanda se apără cu toată echipa undeva la 25 de metri de propria poartă. Argentina încearcă să desfacă apărarea cu centrări pe jos, din flancuri, însă fără succes până acum

MINUTUL 24: GOL FINGBOGASSON. Islanda egalează după o fază în care au șutat de 4 ori la poarta lui Caballero.

MINUTUL 18: GOL AGUERO. Argentinianul primește o pasă în careu, se întoarce și șutează cu stângul în vinclu.

MINUTUL 9: Ocazie colosală pentru Islanda! Din 10 metri, Bjarnason trage puțin pe lângă bară. Caballero era bătut, nici nu a mai încercat să se arunce după balon.

Echipele de start:

Argentina: 23. Wilfredo Caballero - 18. Eduardo Salvio, 17. Nicolas Otamendi, 16. Marcos Rojo, 3. Nicolas Tagliafico - 14. Javier Mascherano, 5. Lucas Biglia - 13. Maximiliano Meza, 10. Lionel Messi (căpitan), 11. Angel Di Maria - 19. Sergio Aguero. Selecţioner: Jorge Sampaoli.
Rezerve: 1. Nahuel Guzman, 12. Franco Armani - 2. Gabriel Mercado, 4. Cristian Ansaldi, 6. Federico Fazio, 8. Marcos Acuna, 7. Ever Banega, 15. Enzo Perez, 20. Giovani Lo Celso, 22. Cristian Pavon, 9. Gonzalo Higuain, 21. Paulo Dybala.

Islanda: 1. Hannes Halldorsson - 2. Birkir Saevarsson, 14. Kari Arnason, 6. Ragnar Sigurdsson, 18. Hordur Magnusson - 7. Johann Gudmundsson, 17. Aron Gunnarsson (căpitan), 10. Gylfi Sigurdsson, 20. Emil Hallfredsson, 8. Birkir Bjarnason - 11. Alfred Finnbogason.
Selecţioner: Heimir Hallgrimsson.
Rezerve: 12. Frederik Schram, 13. Runar Runarsson - 5. Sverrir Ingason, 15. Holmar Eyjolfsson, 23. Ari Skulason, 3. Samuel Fridjonsson, 4. Albert Gudmundsson, 16. Olafur Skulason, 19. Rurik Gislason, 21. Arnor Traustason, 9. Bjorn Sigurdarson, 22. Jon Bodvarsson.

Luptător MMA, suspendat pe viață și bătut de fani, după ce a atacat o fată de ring | VIDEO

Meciul dintre Franţa şi Australia, scors 2-1, s-a disputat sâmbătă pe stadionul din Kazan, în grupa C a Campionatului Mondial din Rusia. Din grupa C mai fac parte Danemarca si Peru.

Gruparea jihadistă Stat Islamic a publicat un filmuleț în care amenință că va comite atacuri teroriste pe stadioanele pe care se desfășoară Cupa Mondială, în contextul în care sute de mii de suporteri călătoresc în Rusia pentru a vedea meciurile.

Țara care interzice nunțile, sâmbătă, din cauza unui meci din Cupa Mondială

Bisericile din Islanda nu vor oficia, sâmbătă, nicio nuntă, deoarece echipa națională de fotbal va debuta, pentru prima dată în istorie, la Campionat Mondial din Rusia.

Portugalia - Spania 3 - 3. Ronaldo a reușit o
Portugalia - Spania 3 - 3. Ronaldo a reușit o "triplă"

Portugalia - Spania 3 - 3, al patrulea meci de la Cupa Mondială din Rusia s-a disputat pe Stadionul Fist din Soci, în cadrul grupei B. Ronaldo a reușit o "triplă" pentru portughezi, iar pentru spanioli au înscris Diego Costa, două ori, iar Nacho o dată.

În plin an electoral, oficialii PSD-PNL au în plan o nouă majorare a salariilor. Cu cât ar crește, din iulie, salariul minim

Deși presați de cheltuieli prea mari la buget, oficialii au în plan o nouă majorare a salariilor, în an electoral.

Europenii vor să-și întărească armatele, în timp ce Ucraina primește un nou pachet de ajutor

Noul pachet de ajutor american pentru Ucraina va include și rachete ghidate cu o rază de acțiune de 300 de km.

România are cea mai mică rată de imunizare împotriva HPV din UE, deși vaccinul e gratuit pentru fete și băieți

Dacă păstram ritmul actual vom avea nevoie de cel puțin 50 de ani de acum înainte pentru ca România să atingă rata de imunizare împotriva infecției cu HPV, recomandată de Organizația Mondială a Sănătății.