Autismul, o boala care loveste tot mai multi copii in Romania

×
Publicitate

Autoritatile romane recunosc in sfarsit ca avem o problema grava, cea a copiilor cu autism. Sunt deja 30.000, de 10 ori mai multi ca in 1989.

Pentru ei si pentru parintii lor, care fac eforturi uriase sa-i ajute, statul va investi in depistarea si tratarea acestei tulburari.

De anul viitor, toti copilasii care nu au implinit 3 ani vor fi evaluati de medicii de familie care trebuie sa depisteze orice tulburare de spectru autist. Iar pentru restul de 30.000 vor exista terapii comportamentale.

Daca acum 20 de ani doctorii romani depistau anual 23 de copii cu autism numarul lor trece acum de 250. Desi cauzele raman inca necunoscute, multi specialisti sunt de parere ca aceasta tulburare este legata de o serie de factori genetici dar si de mediu. Conteaza de asemenea ca mama sa nu fie stresara in timpul sarcinii.

 

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Diletta Leotta a încins atmosfera în Ibiza: imaginile care au atras toate privirile
FOTO Diletta Leotta a încins atmosfera în Ibiza: imaginile care au atras toate privirile
Citește și...
Dacia Hipster, pe străzile Parisului. Francezii au fost cuceriți: ”Cool și futurist, îmi place la nebunie!” | VIDEO

Dacia Hipster, micuța mașină complet electrică ce urmează să fie lansată în 2027, a fost scoasă pe străzile din Paris pentru a testa reacția trecătorilor, iar francezii s-au arătat cuceriți de noul concept car. 

Cum a încercat un profesor din Alba să seducă o adolescentă de 15 ani. Mesajele au ajuns la polițiști

Un profesor de sport în vârstă de 32 de ani din județul Alba este cercetat penal sub control judiciar după ce ar fi abordat online o adolescentă de 15 ani pe care ar fi încercat să o convingă să întrețină relații intime cu el. 

S-au virat alocațiile de stat pentru copii. Câți beneficiari sunt în România, la această dată

ANPIS a virat fondurile pentru plata beneficiilor de asistență socială aferente lunii mai, cea mai mare alocare fiind suma de peste 1,2 miliarde pentru plata a aproape 3,6 milioane de alocații de stat pentru copii.  

Recomandări
Blocaj în negocierile pentru Guvern de la Cotroceni. Nicușor Dan acuză: „De marți până azi, PNL și-a schimbat poziția”

După ce PSD l-a aruncat în lupta pentru șefia Guvernului pe Sorin Grindeanu, PNL, USR și UDMR i-au găsit contracandidat: europarlamentarul Siegfried Mureșan. Surse politice transmit că negocierile de la Cotroceni, cerut de președinte, s-au blocat.

Grindeanu iese la atac după negocierile eșuate de la Cotroceni. Ce le transmite „curajoșilor” din PNL și USR

Preşedintele PSD, Sorin Grindeanu, propus pentru funcţia de premier de către colegii săi de partid, afirmă, vineri seară, că PSD a fost ”mereu constructiv” pentru găsirea unei soluţii la criza politică.

Reacția lui Bolojan după ce Nicușor Dan a acuzat PNL-ul de blocajul politic „Ne-am mai fript cu cecuri în alb”

Liberalii nu vor să îl susțină necondiționat pe Sorin Grindeanu, a declarat Ilie Bolojan, acuzându-l pe liderul social-democrat că nu dorește decât „un cec în alb” pentru susținerea unui viitor guvern.