Primarul New York-ului, aratat cu degetul pentru moartea unei... marmote celebre. Bill de Blasio a scapat-o din brate

×
Publicitate

Politica poate fi uneori imprevizibila si plina de capcane. A aflat si primarul New York-ului, Bill de Blasio, aratat cu degetul pentru moartea unei marmote.

Una celebra, care vestea vremea la inceputul de februarie, intr-o ceremonie cunoscuta la noi drept "Ziua Cartitei", dupa titlul unui film.

Marmota Chuck - de fapt o femela - l-a muscat pe fostul primar Bloomberg, in 2009. Dar, in anul de gratie 2014, s-a "prabusit" din bratele noului primar. Si a cazut de sus, pentru ca Bill de Blasio masoara aproape doi metri. Ulterior. bietul animal a decedat din cauza unor "rani interne grave".

Drama - dezbatuta intens pe retelele de socializare - isi are originea in incidentul produs pe 2 februarie, cand Chuck a fost adus la New York, pentru traditionala ceremonie de Ziua Cartitei. Numai ca primarul l-a scapat din brate pe "meteorologul cu blanita".

Gradina zoologia sustine ca un veterinar a stabilit ca marmota a suferit rani interne dupa ceremonia din 2 februarie, dar inainte de 9 februarie. Insa nu poate spune ce s-a intamplat si considera moartea animalului drept un "mister.

Potrivit New York Post, conducerea Gradinii Zoologice - subventionata in buna masura de primaria condusa de Bill de Blasio - a ascuns adevarul anuntand ca decesul a survenit "din cauze naturale".

Glumele si comentariile ironice au aparut imediat pe retelele de socializare: "Primul scandal al administratiei Blasio" spunea un internaut, pentru ca altul sa-l acuze pe primar ca are "Mainile patate cu sange". Tot pe un ton glumet, o revista a scris despre "un Watergate al generatiei noastre", aluzie la scandalul politica care a dus la demisia presedintelui Nixon

In orice caz, multi sunt de parere ca primarul de Blasio n-ar mai trebui sa streseze marmotele.
 

Articol recomandat de sport.ro
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
Citește și...
Si-a lasat masina nesupravegheata si cheile in contact, iar un barbat a vrut sa i-o fure. Ce a urmat. VIDEO

O femeie si-a lasat pentru cateva secunde masina nesupravegheata si cheile in contact. A dat apoi dovada de mare curaj atunci cand un hot a incercat sa ii fure masina, iar ea nu s-a lasat intimidata si s-a luptat cu barbatul. 

Autoritatile din Londra sunt in alerta, dupa ce au fost semnalate mai multe sedinte de exorcizare. Martorii descriu ritualul

Mai multe cazuri de sesiuni de exorcizare cu minori au pus autoritatile din sudul Londrei in alerta. Martorii spun ca totul se petrece la primele ore ale diminetii.

Are toate sansele sa intre in Cartea Recordurilor cu rochia de mireasa. Pentru a se deplasa, a avut nevoie de 40 de ajutoare

A vrut ca nunta ei sa fie cu totul speciala, iar acum are toate sansele sa intre si in Cartea Recordurilor.

Recomandări
Lucian Pahonțu, reacție la acuzațiile privind Revoluția: „Întreaga activitate s-a derulat în conformitate cu normele legale”

Nicușor Dan a declarat că șeful SPP Lucian Pahonțu nu este în situația celor care au participat la acțiunile de reprimare a protestatarilor din Decembrie '89 și de la Mineriada din iunie 1990.

Două noi centrale, la Constanța și Arad, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. Când vor începe să funcționeze

Premierul interimar Ilie Bolojan anunță că două proiecte importante de modernizare a sistemelor de termoficare, finanțate prin PNRR, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. 

Nicușor Dan a promulgat legea ANI, care îl lasă fără funcție pe Dominic Fritz, fără să o trimită înapoi. Are și o explicație

Președintele Nicușor Dan a anunțat, vineri, că a promulgat Legea pentru modificarea și completarea unor acte normative în domeniul integrității în forma care i-a fost transmisă de către Parlamentul României, fără să o mai trimită înapoi, la reexaminare.