Toate categoriile

Halep - Pliskova. Simona a pierdut dramatic și este eliminată de la Turneul Campioanelor

Simona Halep - Karolina Pliskova, Halep a ratat calificarea în semifinalele Turneului Campioanelor de la Shenzhen, după ce a fost învinsă, vineri, de Karolina Pliskova (Cehia), cu 6-0, 2-6, 6-4, în ultimul meci din grupă.

Rezumatul partidei dintre Halep și Pliskova

UPDATE Halep - Pliskova 0-6, 6-2, 4-6. DRAMATIC! Simona pierde setul „decisiv” și ratează semifinalele la Turneul Campioanelor.

UPDATE Halep - Pliskova 0-6, 6-2, 4-5. Break Halep!

UPDATE Halep - Pliskova 0-6, 6-2, 3-5. Simona a pus punct cu un game la 0 seriei excelente a cehoaicei. UPDATE Halep - Pliskova 0-6, 6-2, 2-3. Al treilea game consecutiv al cehoaicei, după un game foarte disputat.

UPDATE Halep - Pliskova 0-6, 6-2, 2-2. Break Pliskova.

UPDATE Halep - Pliskova 0-6, 6-2, 2-1. Cehoaica a întrerupt seria excelentă a Simonei.

UPDATE Halep - Pliskova 0-6, 6-2, 1-0. Break Halep! Simona a început cu break setul decisiv.

UPDATE Halep - Pliskova 0-6, 6-2. Simona câștigă setul secund și trimite meciul în „decisiv”.

UPDATE Halep - Pliskova 0-6, 5-2. Break Halep! Românca a reuşit un nou break şi va servi pentru „decisiv”.

UPDATE Halep - Pliskova 0-6, 4-2. Simona Halep s-a distanţat din nou în setul secund.

UPDATE Halep - Pliskova 0-6, 3-2. Break Simona! Halep trece din nou în avantaj cu al doilea break din acest set.

UPDATE Halep - Pliskova 0-6, 2-1. Cehoaica ia la 0 game-ul pe propriul serviciu.

UPDATE Halep - Pliskova 0-6, 1-0. Break Halep! Simona a început cu break setul secund.

UPDATE Halep - Pliskova 0-6: Sportiva din Cehia și-a adjudecat primul set cu 6-0, după numai 20 de mintute de joc. Halep nu a avut replică în primul set.

UPDATE Halep - Pliskova 0-4: Început fulminant de meci pentru Karolina Pliskova, care conduce cu 4-0 după primele patru game-uri. Jucătoarea cehă a reușit două break-uri în debutul meciului cu Halep, de la Turneul Campioanelor.

UPDATE Halep - Pliskova: Meciul a început la ora 15.10, ora României.

Mai multe imagini găsiți în galeria foto

Site-ul WTA prezintă meciul Simona Halep - Karolina Pliskova, de la Turneul Campioanelor, drept un duel dintre două foste numărul unu mondial.

Site-ul WTA prezintă un istoric al celor 10 întâlniri dintre cele două jucătoare.

Halep și Pliskova s-au întâlnit de 8 ori în turneele din circuitul WTA și de două ori în Cupa Davis.

Halep conduce cu 7-3 în întâlnirile directe cu Pliskova. Ultimul meci l-a câştigat jucătoarea cehă, scor 7-5, 6-1, în semifinale, la Miami, în martie.

Sportiva română s-a impus în penultima întâlnire, cu scorul de 6-4, 5-7, 6-4, în februarie, la Ostrava, în Cupa Federaţiei.

Parcursul Simonei Halep la Turneul Campioanelor

Românca a câștigat primul meci din grupa Violet a competiției de la Shenzhen, când a trecut, cu scorul de 3-6, 7-6 (6), 6-3, de jucătoarea canadiană de origine română Bianca Andreescu, numărul 4 mondial, însă a pierdut în fața ucraineancei Elina Svitolina, locul 8 WTA.

Sportiva română a fost învinsă de Svitolina, cu scorul de 7-5, 6-3, de Elina Svitolina, deţinătoarea trofeului, în etapa a II-a a Grupei Violet a Turneului Campioanelor.

După a doua etapă, Bianca Andreescu, locul 4 WTA, s-a retras de la Turneul Campioanelor, din cauza unei accidentări suferite în meciul cu Pliskova, la scorul de 6-3 pentru adversară.

Andreescu a fost înlocuită cu americanca Sofia Kenin, locul 12 WTA, care o întâlnește, vineri, pe Svitolina în primul meci al etapei a III-a a grupei Violet.

Simona Halep - Karolina Pliskova. Semifinalele Turneului Campioanelor

Câștigătoarea meciului Karolina Pliskova - Simona Halep, din etapa a II-a a grupei Violet a competiției, va juca în semifinalele Turneului Campioanelor cu Ashleigh Barty, locul I WTA, care a obținut calificarea din grupa Roșie.

În celălalt meci al semifinalelor se întâlnesc elveţianca Belinda Bencic, locul 7 WTA, care a obținut calificarea în urma meciului cu jucătoarea olandeză Kiki Bertens, locul 10 WTA.

Bencic a beneficiat de abandonul olandezei la scorul de 7-5, 1-0, şi merge în penultimul act de pe locul doi al Grupei Roşii.

Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din lume!

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Abonați-vă gratuit la newsletter-ul Știrile Pro TV de pe WhatsApp. Primiți în fiecare zi cele mai importante știri pe telefon!