Alegătorii din Costineşti, chemaţi din nou duminică la urne pentru a-şi vota primarul

62455969

Alegătorii din Costineşti sunt aşteptaţi din nou duminică la urne pentru a-şi alege primarul.

Biroul Electoral Central a anulat, pe 25 iunie, alegerile pentru funcţia de primar în comuna Costineşti şi a dispus repetarea scrutinului pe data de 7 iulie.

BEC a admis cererea de anulare a alegerilor pentru funcţia de primar, solicitare ce fusese formulată de Partidul Social Democrat - filiala Constanţa.

"Anulează alegerile pentru funcţia de primar din Circumscripţia electorală numărul 29 comuna Costineşti, judeţul Constanţa, desfăşurate în data de 9 iunie 2024. Dispune repetarea la data de 7 iulie 2024 a scrutinului pentru funcţia de primar al comunei Costineşti, judeţul Constanţa", se arăta în hotărârea BEC.

În şedinţa din data de 28 iunie, Biroul Electoral Central a adoptat o hotărâre potrivit căreia modelul buletinului de vot utilizat la noul scrutin care va fi organizat pentru funcţia de primar la nivelul Circumscripţiei electorale nr. 29 - Costineşti, în data de 7 iulie, va fi cel folosit la alegerile din 9 iunie, cu înscrierea candidaţilor în aceeaşi ordine, urmând ca pe prima pagină exterioară să fie specificată data noului proces electoral.

La noul scrutin, se vor utiliza aceleaşi liste electorale ca la alegerile din 9 iunie, care se actualizează.

Totodată, persoanele care au dobândit dreptul de vot sau în cazul cărora interdicţia de a vota a expirat în perioada cuprinsă între 9 iunie şi data noului scrutin îşi pot exercita dreptul de vot, urmând a fi înscrise în listele electorale. Persoanele care şi-au pierdut dreptul de vot în perioada cuprinsă între 9 iunie şi data noului scrutin nu îşi pot exercita dreptul de vot, precizează BEC.

De asemenea, persoanele care şi-au stabilit domiciliul sau reşedinţa în circumscripţia electorală în care se organizează noul scrutin ulterior datei de 9 iunie nu îşi pot exercita dreptul de vot.

Institutele de sondare a opiniei publice, societăţile comerciale ori organizaţiile neguvernamentale care au fost acreditate de Biroul Electoral Central pentru alegerile din 9 iunie se consideră a fi acreditate şi pentru noul scrutin.

La Costineşti, numărarea voturilor alegătorilor la scrutinul din 9 iunie a fost repetată de şase ori, în final fiind desemnat câştigător la funcţia de primar candidatul din partea PNL, în detrimentul candidatului PSD, la o diferenţă de un singur vot.

Situaţia alegerilor de la Costineşti a fost repusă în discuţie la BEC, după ce iniţial fusese respinsă cererea de anulare a alegerilor în Circumscripţia electorală nr. 29 Costineşti, formulată de PSD - filiala Constanţa.

Într-o adresă înaintată de Biroul Electoral de Circumscripţie Costineşti către BEC au fost menţionate, pe baza documentelor justificative, mai multe nereguli, printre care faptul că două persoane, dintre care una cetăţean ucrainean, au votat fără a avea acest drept. 

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
Citește și...
Alegerile au fost anulate într-o localitate cunoscută din România. Oamenii trebuie să voteze din nou

Biroul Electoral Central a decis, marţi, anularea alegerilor pentru funcţia de primar în comuna Costineşti şi a mai stabilit că scrutinul va fi repetat pe 7 iulie.

Un nou tur de scrutin pentru funcția de primar se va organiza duminică în comunele Chețani și Poșaga

Autoritatea Electorală Permanentă anunţă organizarea, duminică, a unui nou tur de scrutin pentru funcţia de primar pentru candidaţii aflaţi în balotaj din comunele Cheţani, judeţul Mureş, şi Poşaga, judeţul Alba.

BEC respinge cererea Alianţei Dreapta Unită de anulare a alegerilor în Sectorul 2

Biroul Electoral Central a respins, marţi, ca neîntemeiată, cererea de anulare a alegerilor în Circumscripţia Electorală nr. 2 - Sector 2 Bucureşti, pentru alegerea primarului.

 

Recomandări
Nicușor Dan: „Partidele nu s-au înțeles pe legea salarizării. Și-au asumat pierderea a 770 de milioane de euro din PNRR”

Președintele Nicușor Dan anunță că PSD, PNL, USR și UDMR nu au ajuns la un consens privind legea salarizării și și-au asumat pierderea a 770 de milioane de euro din PNRR.

Peste 120 de aleși ar putea rămâne fără funcții dacă Legea integrității va fi promulgată. USR, avertisment pentru PNL

După o lună de dezbateri și nenumărate modificări, legea integrității a fost adoptată în Parlament cu articolul care prevede că aleșii găsiți în incompatibilitate sau conflict de interese, chiar și retroactiv, își pierd funcția.

Ungaria declară Rusia drept „amenințare” pentru Europa și ordinea mondială. Ruptură față de politica lui Viktor Orbán

Guvernul Ungariei a condamnat oficial agresiunea militară a Rusiei și și-a anunțat sprijinul pentru integritatea teritorială a Ucrainei, potrivit orientărilor politice publicate marți seara.