Jocurile Olimpice de la Tokyo. Echipajul masculin de patru rame al României a câștigat medalia de argint

Facebook / Federatia Romana De Canotaj

România a câștigat o nouă medalie la Jocurile Olimpice de la Tokyo.

Mihăiță Țigănescu, Mugurel Semciuc, Ștefan Berari și Cosmin Pascari au terminat pe locul doi cursa de patru rame masculin.

Clasament final:

1. Australia - +5.43.76;

2. România - + 0.37;

5. SUA - +06.09;

6. Olanda- + 08.05.

România a ajuns la trei medalii câștigate la această ediție a Jocurilor Olimpice. Ana Maria Popescu, la spadă, și canotoarele Ancuța Bodnar și Simona Radiș, la dublu vâsle, au cucerit argint, respectiv aur.

FOTO Așteptarea a luat sfârșit pentru fanii tinerei care a făcut senzație în Qatar! S-a pozat topless, iar reacțiile au fost pe măsură

Un antrenor a fost protagonistul unui incident surprinzător la Jocurile Olimpice, după ce și-a încurajat într-un mod violent eleva, pe germana Martyna Trajdos, înainte de a intra în competiţia olimpică de judo, la categoria -63 kg.

Sportivul David Popovici a ocupat locul 4 în finala la 200 metri liber, de la Jocurile Olimpice de la Tokyo. Sportivul Robert Glinţă a ocupat locul 8 în proba de 100 metri spate la Jocurile Olimpice de la Tokyo, scrie News.ro.

România, învinsă de Coreea de Sud cu 4-0, dar rămâne în cursă pentru sferturi, la Jocurile Olimpice

Selecţionata României a fost învinsă de Coreea de Sud cu 4-0 (1-0), duminică, la Kashima, în Grupa B a turneului masculin de fotbal din cadrul Jocurilor Olimpice de la Tokyo, dar rămâne în cursă pentru sferturile de finală.

Istoria participărilor naționalei României la Campionatul European de fotbal. Câte victorii au obținut "tricolorii"

Echipa națională de fotbal a României a participat la 17 campanii de calificare pentru Campionatul European.

PSD și PNL vor merge separat la prezidențiale. Cine ar putea fi candidatul PSD, dacă Ciolacu refuză

Deși guvernează împreună, PSD și PNL se pregătesc să meargă pe drumuri separate, la următoarele alegeri.

Investițiile României cresc, dar construcțiile stagnează. Economiștii anticipează o revenire economică

Necesare într-o economie puternică, investițiile din România au crescut în primele luni ale anului, comparativ cu aceeași perioadă din 2023.