CFR Cluj, eliminată de Piunik Erevan după loviturile de departajare, în preliminariile Ligii Campionilor

CFR Cluj – Piunik Everan, meci decisiv în preliminariile Ligii Campionilor. ”Fotbalul e imprevizibil, totul e posibil”
Facebook/ Fotbal Club CFR 1907 Cluj-Napoca

CFR Cluj a fost eliminată de formaţia armeană Piunik Erevan din preliminariile Ligii Campionilor la fotbal, fiind învinsă cu 4-3 la loviturile de departajare, miercuri seara.

Scorul a fost egal, atât după cele 90 de minute regulamentare (1-1), cât şi după prelungiri (2-2), în manşa secundă a primului tur preliminar.

UPDATE 00.20: CFR Cluj a fost eliminată de Piunik Erevan după loviturile de departajare, în preliminariile Ligii Campionilor.

UPDATE 00.05: Armenii egalează în ultimele minute ale prelungirilor Este 2 la 2.

UPDATE 23.35: Petrila este angajat perfect de Deac, iar CFR Cluj face 2-1 în prelungiri.

UPDATE 23.15: Armenii reușesc o lovitură de teatru chiar la final și egalează printr-un gol înscris de Gajic, în minutul 89.

UPDATE 21.40: CFR deschide repede scorul, printr-un gol marcat de Boateng, în minutul 6.

CFR Cluj întâlneşte, miercuri, pe Stadionul "Dr. Constantin Rădulescu" din Cluj-Napoca, formaţia armeană Piunik Erevan, în manşa secundă a primului tur preliminar al Ligii Campionilor.

Partida tur disputată săptămâna trecută la Erevan s-a terminat la egalitate, scor 0-0.

”Diferenţa între noi şi Piunik este că 8 zile ei s-au antrenat numai pentru meciul ăsta. În timp ce noi am fost plecaţi... şi de asta îmi e cel mai frică, de faptul că pentru jucătorii care nu au evoluat în Supercupă au trecut 8 zile timp în care nu ne-am antrenat deloc împreună. Adversarii au venit de două zile la Cluj cu charter-ul, stau la un hotel foarte bun din Cluj. Au luat 41 de camere single... Sunt foarte bine pregătiţi din toate punctele de vedere, iar eu sunt conştient de importanţa şi dificultatea acestui meci. Fotbalul e imprevizibil, totul e posibil mâine. Dacă echipa e bine organizată şi bate bine fazele fixe poate să bată pe oricine. E valabil asta la orice meci. Mâine dacă jucam cu o echipă foarte bună din Europa, oricare, tot aşa eram de temător, dar ştiam că am şi şanse să câştig indiferent cine vine la Cluj. Dar în acelaşi timp şi cu orice echipă poţi să pierzi, nu mai există echipe mari, mai ales în Champions League. Şi s-a văzut pentru că şi CFR a pierdut cu o echipă din Luxemburg, deci se poate întâmpla orice. Ei am înţeles că au şi o primă foarte mare mâine, aşa că e normal să fie valorile apropiate la un asemenea meci”, a afirmat Petrescu.

Antrenorul amenilor a fost elevul lui Dan Petrescu

"Nu există obiectiv minim pentru noi. De când sunt la CFR am ajuns de trei ori în grupe în cupele europene, acum să vedem dacă reuşesc şi a patra oară. Echipele din România, nu numai CFR, au nevoie de rezultate bune în cupele europene pentru că de acolo vin banii cei mai mulţi. Nu suntem un club din Europa de vest să vină cei mai mulţi bani de la televiziuni, abonamente, bilete sau vânzări de jucători. Aici ai nevoie de rezultate ca să ai o linişte financiară. Aşa că acest meci e important din toate punctele de vedere, nu numai financiar, ci şi moral şi orice vreţi", a adăugat el.

Dan Petrescu a dezvăluit că antrenorul adversarilor, Eghişe Melikian (42 de ani), i-a fost elev pentru scurt timp.

"Mi s-a spus că l-am antrenat pe antrenorul lor (n.r. - Eghişe Melikian), dar nu mai ţin minte, sincer. L-am întrebat pe el unde eram antrenor atunci şi mi-a zis că eram în Cipru la un cantonament cu Kuban Krasnodar sau cu Unirea Urziceni, nu sunt sigur. Şi atunci l-am luat în probe, iar după un meci nu mi-a plăcut şi nu l-am ţinut în lot. Dar sincer nu mai ţin mine, ştiu doar că am avut foarte mulţi armeni la Kuban Krasnodar, pentru că şi patronul era armean şi am avut o relaţie excelentă cu toţi", a explicat Petrescu.

NEWS ALERT Tragedie! Un fotbalist român a murit la doar 19 ani

Real Madrid a câștigat Liga Campionilor pentru a 14-a oară. Junior Vinicius a marcat golul câștigător în minutul 59.

Real Madrid joacă în Liga Campionilor împotriva lui Sheriff Tiraspol, într-o vizită istorică a celui mai bogat club de fotbal din lume în R. Moldova. Pentru a ne face o idee, trebuie spus că bugetul Realului este mai mare decât PIB-ul Moldovei.

Cum a ironizat-o Sheriff Tiraspol pe Real Madrid după victoria răsunătoare din Liga Campionilor

Administratorii contului de Instagram al echipei Sheriff Tiraspol au ironizat echipa Real Madrid, după ce campioana Republicii Moldova s-a impus, marţi, pe Stadionul Santiago Bernabeu, potrivit News.ro.

Tatăl lui Nathan Ake a murit la doar câteva minute după ce fotbalistul a marcat primul său gol în Liga Campionilor

Olandezul Nathan Ake, 26 de ani, a avut parte de o experiență șocantă.

Chelsea și Villarreal se confruntă pentru Supercupa Europei, în primul mare meci al sezonului

Chelsea, câștigătoarea Ligii Campionilor, joacă miercuri seara cu Villarreal, care a câștigat Liga Europa, pentru Supercupa Europei.

Greșeala fatală făcută de Bianca, Patrizia și Cristi. S-ar fi putut salva, probabil, din calea torentului ucigaș

Au fost găsite, duminică, trupurile celor două fete din România luate de ape vineri, în Italia, după o viitură pe râul Natisone.

După ani de întârzieri și miliarde pierdute, în România se lucrează pe toate tronsoanele de autostradă lipsă

„Pe drum spre Europa” partea I. Uniunea Europeană ne-a pus la dispoziție peste 20 de miliarde de euro din 2007 și până în prezent ca să ne modernizăm infrastructura.

Cum percep tinerii din Generația Z îmbătrânirea. „După 40 încolo deja este gata”

Într-o lume în care vârsta este privită de multe ori ca o barieră, un nou studiu aduce în discuție ideea că bătrânețea reprezintă, de fapt, mai mult o problemă de percepție.