Oprescu, despre Bulevardul Berzei-Uranus: Trebuie lege speciala sa putem darama gardul la Parlament

Palatul Parlamentului

Invitat in emisiunea "Dupa 20 de ani", difuzata duminica la ProTV si PROTV NEWS, primarul general al Capitalei, Sorin Oprescu, a vorbit despre constructia viitorul bulevard Berzei-Uranus.

 

Emisiunea "Dupa 20 de ani" poate fi urmarita LIVE pe ProTv, ProTv NEWS si pe m.stirileprotv.ro , de pe orice device care este conectat la internet.

Pe aparatele care ruleaza sistemele de operare iOS (iPod, iPhone, iPAD) si Android, poti urmari LIVE emisiunea in sectiunea VIDEO, pe aplicatiile speciale ale www.stirileprotv.ro.

Emisiunea "Dupa 20 de ani" poate fi urmarita integral pe www.voyo.ro.

Citește și
Sorin Oprescu, Dupa 20 de ani - 2
Oprescu, despre autostrada suspendata: O sa vada dom' Basescu si aia. O s-o trec prin Mihaileanu

Primarul general al Capitalei, Sorin Oprescu, a declarat ca viitorul bulevard Berzei-Uranus "mai are o problema", pe hartie, la Palatul Parlamentului, deoarece trebuie avize si o lege speciala pentru a putea darama gardul cladirii.

"Dom' le, probleme am din cinci in cinci metri. Acuma imi dau seama ce destept a fost Videanu, cu ghilimele, ca nu s-a apucat de ea (de lucrare - n.r.). Da' nu-mi pare rau, ca tot o fac. Dar mai are o problema: am ajuns acum, pe hartie, la poarta trecerii pe sub Parlament. Dom'le, nu poti sa-ti inchipui ce inseamna asta: avize de la SPP, avize de la SRI, avize de la Armata...", a spus Oprescu, aratand ca, dupa Hala Matache, proiectul a ajuns, pe hartie, la Parlament.

In acelasi context, edilul sef al Capitalei a explicat ca municipalitatea are in vedere largirea bulevardului Izvor la patru benzi de circulatie, insa este nevoie de o lege speciala pentru daramarea gardului Palatului Parlamentului.

"L-am intrebat pe domnul presedinte Zgonea: «Dom'ne, ma mai tii mult cu asta?» L-au zapacit si el aia din jur: «Trebuie sa trecem la aprobare, la vot». Da' bagati-o, ba, la vot, ca ma duc la 36 de metri (cu lucrarile - n.r.), nu va deranjez cu nimic, nu sar farfuriile pe masa la restaurant", a aratat primarul general.

Potrivit primarului Capitalei, lucrarile pentru pasajul subteran de la Palatul Parlamentului vor fi incepute, cel mai probabil, anul acesta, dupa finalizarea tronsonului de bulevard Berzei-Buzesti.

Sorin Oprescu a mai precizat, referitor la Hala Matache, ca reconstructia acesteia "cu elementele originale, la 50 de metri mai incolo", nu va fi finalizata odata cu bulevardul, pentru ca municipalitatea nu are fonduri suficiente.

"Hala nu va fi terminata odata cu bulevardul. Nu am atatia bani sa ma scald in ei. Eu vreau, undeva spre septembrie, sa inchei lucrarile (la bulevard - n.r.)", a explicat Oprescu.

Comentati declaratiile primarului general Sorin Oprescu pe pagina oficiala de Facebook a emisiunii "Dupa 20 de ani"!

Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT Decizia luată de Cristi Chivu zguduie Serie A
NEWS ALERT Decizia luată de Cristi Chivu zguduie Serie A
Citește și...
Oprescu: Ministerul de Externe isi va construi un nou sediu, intre sos. Kiseleff si Bd. Marasti
Oprescu: Ministerul de Externe isi va construi un nou sediu, intre sos. Kiseleff si Bd. Marasti

Invitat in emisiunea "Dupa 20 de ani", difuzata duminica la ProTV si PROTV NEWS, primarul general al Capitalei, Sorin Oprescu, a vorbit despre intentia Guvernului de a construi un nou sediu al MAE.

Oprescu, despre autostrada suspendata: O sa vada dom' Basescu si aia. O s-o trec prin Mihaileanu
Oprescu, despre autostrada suspendata: O sa vada dom' Basescu si aia. O s-o trec prin Mihaileanu

Invitat in emisiunea "Dupa 20 de ani", difuzata duminica la ProTV si PROTV NEWS, primarul general al Capitalei, Sorin Oprescu, a promis, inca o data, ca va duce la bun sfarsit proiectul autostrazii suspendate.

Vin zile grele pentru soferii bucuresteni. Oprescu anunta inceperea lucrarilor la pasajul Kiseleff
Vin zile grele pentru soferii bucuresteni. Oprescu anunta inceperea lucrarilor la pasajul Kiseleff

Invitat in emisiunea "Dupa 20 de ani", difuzata duminica la ProTV si PROTV NEWS, primarul general al Capitalei, Sorin Oprescu, a dat detalii despre inceperea constructiei pasajului de la Casa Presei.

Recomandări
Val polar deasupra României de Crăciun. Va viscoli, iar temperaturile coboară și la -10 grade și se va forma polei
Val polar deasupra României de Crăciun. Va viscoli, iar temperaturile coboară și la -10 grade și se va forma polei

Un val de ninsori se revarsă peste România chiar în seara de Ajun. 19 județe și Capitala sunt sub cod de vânt și viscol. Pe șosele, zăpada a provocat deja mai multe accidente.

Contradicții între declarațiile ISU Sibiu și ale reprezentanților hotelului unde a căzut tavanul peste turiști
Contradicții între declarațiile ISU Sibiu și ale reprezentanților hotelului unde a căzut tavanul peste turiști

Polițiștii și inspectorii de stat în construcții fac cercetări amănunțite după ce peste șapte turiști aflați în piscina hoteluui Hilton din Sibiu s-a prăbușit tavanul.

Autoritățile mobilizează 23.000 de polițiști, jandarmi și pompieri de sărbători. Șoferii, sfătuiți să fie pregătiți de drum
Autoritățile mobilizează 23.000 de polițiști, jandarmi și pompieri de sărbători. Șoferii, sfătuiți să fie pregătiți de drum

Un număr de 23.000 de polițiști, jandarmi, pompieri și polițiști de frontieră sunt în aceste ore pe străzile României și sunt pregătiți să intervină, mai ales că iarna a sosit.