Cod portocaliu de viscol, vizibilitatea scade sub 50 de metri. Care sunt zonele vizate
![Viscol](https://image.stirileprotv.ro/media/images/1920x1080/Jan2023/62318084.jpg)
Zonele din sud-estul țării sunt vizate duminică de un cod portocaliu de viscol, cu vânt care va depăși viteza de 85 km/h și vizibilitate sub 50 de metri. De asemenea, în județe din Moldova și Transilvania este cod galben de vânt și ninsori viscolite.
Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis vineri un Cod portocaliu de viscol pentru sud-estul țării, valabil duminică, 26 noiembrie, în intervalul orar 02.00-16.00.
”În intervalul menționat în județele Vrancea, Galați, Buzău, Brăila, Ialomița, Călărași, Tulcea și Constanța va ninge și va fi viscol. Vântul va avea intensificări susținute cu rafale de 75...85 km/h, iar vizibilitatea va scădea sub 50 m”, a transmis ANM.
De asemenea, ANM a emis două coduri galbene de vânt puternic și viscol pentru județe din Moldova și Transilvania. Primul este valabil vineri între orele 10.00 și 18.00.
![](https://image.stirileprotv.ro/media/images/680xX/Nov2023/62405174.jpg)
”În intervalul menționat, vântul va avea intensificări în Carpații Orientali și în Munții Apuseni cu viteze de 60...80 km/h, iar în zona înaltă, rafalele vor depăși 90…100 km/h. Îndeosebi în masivele montane din nordul țării, temporar va ninge viscolit, iar vizibilitatea va fi redusă.
Vântul va prezenta intensificări și în nordul Crișanei, nord-vestul Transilvaniei și în dealurile subcarpatice ale Moldovei, în general cu viteze de 55...75 km/h”, precizează ANM.
Cod galben de preicpitații abundente
Un al doilea Cod galben este valabil în intervalul 24 noiembrie, ora 18.00-26 noiembrie, ora 18.00 și vizează precipitații însemnate cantitativ, intensificări ale vântului și viscol.
”În intervalul menționat, aria precipitațiilor se va extinde și va cuprinde regiunile sudice și sud-estice, unde se vor acumula cantități de apă însemnate de 25...30 l/mp și pe arii restrânse de peste 40...50 l/mp.
![](https://image.stirileprotv.ro/media/images/680xX/Nov2023/62405175.jpg)
Vor fi ploi, dar treptat începând din noaptea de sâmbătă spre duminică (25/26 noiembrie) acestea se vor transforma în lapoviță și ninsoare. Vântul se va intensifica îndeosebi în sudul Moldovei, jumătatea de est a Munteniei și Dobrogea, precum și în Carpații Meridionali și de Curbură. Vor fi rafale în general de 60...75 km/h, intervale cu viscol și vizibilitate scăzută”, potrivit ANM.