Cod galben de viscol pentru mai multe judeţe. LISTA zonelor afectate

ninsoare, viscol
iStock

Meteorologii au prelungit codul galben de viscol pentru 24 de judeţe până la ora 24.00 şi, respectiv, până la ora 03.00. Alte cinci judeţe din estul ţării rămân sub avertizare cod galben de vânt puternic.

Astfel, a fost prelungită până la ora 03.00 avertizarea cod galben de viscol pentru zona de munte din judeţele Cluj, Bistriţa-Năsăud, Maramureş, Alba, Sibiu, Harghita, Covasna, Braşov, Mureş, Buzău, Prahova, Argeş şi Dâmboviţa. În acest interval, vântul va atinge la rafală 70-80 de kilometri pe oră, iar la altitudini de peste 1.700 de metri, va ajunge la 100 -120 de kilometri pe oră.

De asemenea, pentru zona de munte a judeţelor Hunedoara, Caraş-Severin, Gorj şi Vâlcea, avertizarea cod galben este în vigoare până la miezul nopţii, interval în care vântul va atinge la rafală 70-80 de kilometri pe oră, iar la altitudini mai mari de 1.700 de metri, 100-120 km/h.

Zona joasă a judeţului Cluj, precum şi judeţele Sălaj şi Satu Mare sunt sub cod galben de vânt, care la rafală va depăşi 55-65 de kilometri pe oră. Avertizarea este în vigoare până la ora 23.00.

Meteorologii au emis o atenţionare cod galben de vânt şi pentru zona joasă a judeţului Bihor, valabilă până la ora 24.00.

Citește și
copil batut
Elev bătut cu sălbăticie de tatăl unui coleg, după ce profesorul ieşise din clasă

Pentru zona de munte din judeţele Vrancea, Bacău, Neamţ şi Suceava meteorologii au emis o avertizare cod galben de viscol până la ora 22.30. Vântul va atinge la rafală 70-80 de kilometri pe oră, iar la altitudini mai mari de 1.700 de metri, 90-100 km/h.

De asemenea, în judeţul Constanţa (Constanţa, Medgidia, Băneasa, Eforie, Mangalia, Murfatlar, Năvodari, Negru Vodă, Ovidiu, Techirghiol, 23 August, Adamclisi, Agigea, Albeşti, Aliman, Amzacea, Bărăganu, Castelu, Cerchezu, Chirnogeni, Ciocârlia, Cobadin, Comana, Corbu, Costineşti, Cumpăna, Cuza Voda, Deleni, Dobromir, Dumbrăveni, Independenţa, Ion Corvin, Limanu, Lipniţa, Lumina, Mereni, Mircea Vodă, Oltina, Ostrov, Pecineaga, Peştera, Poarta Albă, Rasova, Saligny, Topraisar, Tuzla, Valu lui Traian) şi în judeţul Tulcea (Sulina, Beştepe, C.A. Rosetti, Chilia Veche, Crişan, Jurilovca, Mahmudia, Maliuc, Murighiol, Nufăru, Sfântu Gheorghe, Valea Nucarilor) va fi cod galben de vânt până la ora 22.00. Vor fi intensificări temporare ale vântului, cu viteze ce vor atinge la rafală 55-60 de kilometri pe oră.

Articol recomandat de sport.ro
Darya Zheleznyakova trăiește departe de Rusia. Cu ce se mai ocupă ”femeia de fier” din UFC
Darya Zheleznyakova trăiește departe de Rusia. Cu ce se mai ocupă ”femeia de fier” din UFC
Citește și...
Vremea 2 februarie 2018. Temperaturi de până la 15 grade, în mai multe zone
Vremea 2 februarie 2018. Temperaturi de până la 15 grade, în mai multe zone

Vineri o să plouă slab în vestul şi sud-vestul ţării, dar în rest se anunţă vreme bună. Vântul se va înteţi în sud-vestul, vestul ţării şi pe litoral, iar pe crestele montane va sufla tare. Maximele vor fi cuprinse între 6 şi 15 grade.

Elev bătut cu sălbăticie de tatăl unui coleg, după ce profesorul ieşise din clasă
Elev bătut cu sălbăticie de tatăl unui coleg, după ce profesorul ieşise din clasă

La puţină vreme după incidentul din Constanța, un caz asemănător se petrece într-o şcoală din Timiş. Un părinte a intrat în sala de clasă şi a lovit de mai multe ori un elev chiar în timpul orei.

Recomandări
Război pe pensiile magistraților: Înalta Curte trimite la CCR o expertiză care contestă legea Guvernului Bolojan
Război pe pensiile magistraților: Înalta Curte trimite la CCR o expertiză care contestă legea Guvernului Bolojan

Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie a trimis la Curtea Constituţională concluziile unei "expertize independente" întocmite de un expert contabil autorizat. 

Liste publice cu românii datori la stat: proiect de lege pentru afișarea restanțierilor online
Liste publice cu românii datori la stat: proiect de lege pentru afișarea restanțierilor online

Autoritățile vor ca datoriile pe care românii le au la Fisc și la direcțiile de taxe locale să apară pe liste publice care pot fi accesate online.

A ajuns în România cârtița uriașă care va străpunge Carpații. Are dimensiunea unui teren de fotbal și va săpa 20 de m pe zi
A ajuns în România cârtița uriașă care va străpunge Carpații. Are dimensiunea unui teren de fotbal și va săpa 20 de m pe zi

În premieră pentru infrastructura din România, a ajuns la noi un utilaj uriaș care va fora prin munți, cu ajutorul unei tehnici noi, un tunel rutier de autostradă.