Cod galben de vant in mai multe zone din tara. In rest, vreme calda, cu maxime de 22 de grade, dar cu ploi spre seara

×
Codul embed a fost copiat

Astazi avem soare si vreme nefiresc de calda in cele mai multe zone. Maximele termice se vor situa intre 11 si 22 de grade Celsius.

Cod galben de vant:

Administratia Nationala de Meteorologie a emis, luni, o serie de atentionari nowcasting Cod galben de intensificari ale vantului, valabile in zonele montane de pe raza a noua judete din Transilvania si Moldova, pe durata urmatoarelor ore, relateaza Agerpres.

Potrivit meteorologilor, pana la ora 11:00, in zona montana a judetelor Neamt si Suceava, la altitudini de peste 1.700 de metri, se vor semnala intensificari ale vantului ce vor depasi la rafala 80 - 90 km/h.

De asemenea, pana la ora 13:00, in judetele Alba, Sibiu, Brasov si Mures sunt asteptate intensificari ale vantului ce vor atinge si depasi la rafala, local, 55 km/h, iar izolat peste 70 - 80 km/h, mai ales in zonele montane inalte, Valea Oltului si Culoarul Rucar Bran.

Citește și
vremea azi
Vremea azi, 5 decembrie 2025. Zi mohorâtă și nelipsită de ploi. Temperaturile, anormale pentru luna decembrie

Pana la ora 14:00, in judetele Cluj, Bistrita-Nasaud si Maramures, se vor semnala, la altitudini de peste 1.500 de metri, intensificari ale vantului ce vor atinge si depasi la rafala 90 km/h.

Totodata, in Carpatii Orientali, cantitatile de precipitatii vor depasi, local, 15 - 20 l/mp.

Atentionarile de fenomene meteo imediate (nowcasting) sunt valabile pentru un interval de cel mult sase ore, precizeaza ANM.

Prognoza meteo:

Innorarile vor fi temporare si va ploua slab, local in vest, centru si nord si pot sa aparea si descarcari electrice. Vantul se va inteti peste tot, iar la munte va sufla tare.

In Dobrogea si in Baragan avem ceata vreo cateva ore dimineata, apoi cer curat si temperaturi de 21-22 de grade. La noapte vin ploile.

Mai sus, in Moldova sudica si in nordul Munteniei va fi timp frumos si mai cald decat ieri. Maximele cresc cu 5 grade fata de ieri. Noaptea va fi ploioasa si pe aici.

In nordul Moldovei si in Bucovina innorarile vor fi frecvente, dar nu apar ploi decat peste noapte. Vremea se anunta placuta si nefiresc de calda.

In nordul Transilvaniei si in Maramures temperaturile revin la normal dupa ploile de ieri. Azi vom avea soare si cativa stropi, dar vantul ramane activ.

In vestul tarii norii apar temporar, mai aduc cateva ploi si se racoreste bine de tot. Maximele coboara spre valori obisnuite. La noapte o sa ploua din nou.

In tinuturile centrale vedem soarele, se anunta 15-16 grade, adica temperaturi asemanatoare cu cele de ieri. Va ploua slab pe timpul zilei si mai mult peste noapte.

In sud-vestul tarii va fi soare si mai cald ca ieri. Ploua putin peste zi, dar la noapte ploile vor fi consistente.

In sudul tarii gasim vreme buna, soare si temperaturi de luna Mai. Vremea se strica si aici de la noapte, cand o sa ploua mult si pe suprafete mari. Maximele termice vor ajunge pana la 21-22 de grade Celsius.

In Bucuresti avem o alta zi frumoasa. Amiaza se anunta exagerat de calda pentru aceasta data cu 20-21 de grade in termometre. Peste noapte insa asteptam ploi consistente.

In zonele de munte astazi se raceste semnificativ. Ploile vor mai uda Muntii Banatului, Apusenii si nordul Orientalilor, poate si vestul Meridionalilor. Situatia se inrautateste de la noapte, cand ploile se intetesc, doar Apusenii vor fi ocoliti. Spre dimineata, in Meridionali vor domina ninsorile si lapovita. Vantul continua sa sufle cu putere.

Prognoza meteo pentru urmatoarele zile:

Maine vremea se raceste aproape peste tot, asa ca in sud, centru si est racirea este percutanta. Ploile vin peste tot. Mai des si mai mult va ploua in jumatatea de sud-est: pana la 25 litri pe metru patrat. Vantul va fi mai nervos in sud-est si la munte, iar maximele mai ating 18 grade numai in sudul Dobrogei.

Miercuri avem deja vreme rece. Doar prin Dobrogea si sudul Baraganului se mentin temperaturile de 18 grade. Ploile vor veni cam peste tot; numai la munte asteptam ninsori si lapovita. Cel mai mult va ploua in sud-est.

Joi se raceste si mai tare: trecem in cealalta extrema. Jumatatea sud-estica ramane sub valul de ploi; in Transilvania si in dealurile Moldovei va fi lapovita, iar la munte ninsori.

Asadar, vremea ne pune la grea incercare: de la 22 de grade azi, sarim in plina iarna joi.

Articol recomandat de sport.ro
"Bijuteria" de 100 de milioane de euro prinde viață! Când intră buldozerele: "Va fi primul din țară"
"Bijuteria" de 100 de milioane de euro prinde viață! Când intră buldozerele: "Va fi primul din țară"
Citește și...
Vremea azi, 5 decembrie 2025. Zi mohorâtă și nelipsită de ploi. Temperaturile, anormale pentru luna decembrie
Vremea azi, 5 decembrie 2025. Zi mohorâtă și nelipsită de ploi. Temperaturile, anormale pentru luna decembrie

Temperaturile rămân ridicate pentru această dată. Maximele de vineri pornesc de la 7 grade în nordul Moldovei și vor ajunge până la 16 grade în Maramureș.

Alerte meteo emise de ANM. Unde va fi cod portocaliu de vânt. HARTĂ
Alerte meteo emise de ANM. Unde va fi cod portocaliu de vânt. HARTĂ

ANM a emis, joi, o atenţionare Cod portocaliu de intensificări ale vântului, valabilă până vineri dimineaţa, în judeţul Caraş-Severin, precum şi un Cod galben de fenomene similare, ce vizează zone din trei judeţe.  

Vremea azi, 4 decembrie 2025. Temperaturile sunt în creștere, însă weekendul aduce ploi în țară
Vremea azi, 4 decembrie 2025. Temperaturile sunt în creștere, însă weekendul aduce ploi în țară

Ziua de joi începe cu ceață în zonele joase. Apoi atmosfera devine însorită în vest, în nord-vest și în centru. În rest va fi cam înnorat și pot să apară și câțiva stropi de ploaie.

Recomandări
Reforma pensiilor magistraților ar putea ajunge din nou la CCR. ÎCCJ decide astăzi dacă va sesiza Curtea
Reforma pensiilor magistraților ar putea ajunge din nou la CCR. ÎCCJ decide astăzi dacă va sesiza Curtea

Secţiile Unite ale Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie se reunesc vineri pentru a decide cu privire la proiectul de lege care schimbă condiţiile de pensionare pentru magistraţi şi pentru care Guvernul şi-a asumat răspunderea în Parlament.

Ultima zi de campanie pentru candidații la Primăria Capitalei. Bucureştenii îşi aleg duminică primarul general
Ultima zi de campanie pentru candidații la Primăria Capitalei. Bucureştenii îşi aleg duminică primarul general

Vineri este ultima zi în care cei 17 candidaţi aflaţi în competiţia pentru fotoliul de primar general al Capitalei mai pot să îşi prezinte oferta electorală în faţa bucureştenilor.

Vladimir Putin nu s-ar putea mulțumi doar cu „Novorusia”. Bucata de pământ cu care ar lega „de minune” Rusia
Vladimir Putin nu s-ar putea mulțumi doar cu „Novorusia”. Bucata de pământ cu care ar lega „de minune” Rusia

„Există posibilitatea ca americanii să trădeze Ucraina”. Emmanuel Macron a formulat acest grav avertisment, într-o discuție cu Zelenski și cu alți lideri europeni, pentru a analiza strategii de protejare a Kievului.