ANM: Cod galben de ploi în 22 de județe, până luni seară

61970054
iStock

22 de județe din centrul, nordul și estul țării sunt vizate, până luni seara, de un cod galben de ploi torențiale, informează Administrația Națională de Meteorologie (ANM).

Potrivit ANM, începând de duminică, de la ora 14:00, până luni, la ora 21:00, vor fi perioade cu instabilitate atmosferică accentuată în sudul şi estul Transilvaniei, în vestul Moldovei, local în Maramureş, precum şi în zonele montane. Se vor semnala averse ce vor avea şi caracter torenţial, frecvente descărcări electrice, intensificări de scurtă durată ale vântului care vor lua şi aspect de vijelie şi căderi de grindină, informează Agerpres.

În intervale scurte de timp sau prin acumulare, cantităţile de apă vor depăşi 20 de litri/mp şi izolat 50 - 60 de litri/mp.

Se vor afla în totalitate sub Cod galben 12 judeţe, respectiv Maramureş, Suceava, Neamţ, Bacău, Vrancea, Covasna, Harghita, Braşov, Sibiu, Alba, Hunedoara, Caraş-Severin, şi parţial 10 judeţe: Mehedinţi, Gorj, Vâlcea, Argeş, Dâmboviţa, Prahova, Buzău, Bistriţa-Năsăud, Mureş şi Cluj.

Astfel de fenomene se vor semnala pe arii mai restrânse şi în restul teritoriului.

În funcţie de evoluţia şi intensitatea fenomenelor meteorologice, ANM va actualiza prognoză

Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din România, dar și din lume!  

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Mihaela Evi a atras toate privirile cu o ținută care îi pune formele în evidență: ”Ești uimitoare!” / ”Mult prea frumoasă”
FOTO Mihaela Evi a atras toate privirile cu o ținută care îi pune formele în evidență: ”Ești uimitoare!” / ”Mult prea frumoasă”
Citește și...
Caniculă și furtuni în România. Meteorologii au emis cod galben de temperaturi ridicate și furtuni în mai multe județe

Administrația Națională de Meteorologie a emis o informare de vreme călduroasă și disconfort termic accentuat, valabilă până miercuri seară, care vizează mai multe regiuni din țară.

Anunțul ANM pentru următoarea lună. Temperaturi peste normal în toată România

Temperaturile vor rămâne peste normalul perioadei în următoarele patru săptămâni în toată ţara, iar deficitul de precipitaţii va persista în cea mai mare parte a intervalului, potrivit estimărilor Administraţiei Naţionale de Meteorologie (ANM).

Vremea azi, 23 iunie. Căldura face aerul greu de respirat. Regiunile în care vin furtuni violente și ploi abundente

Marți, temperaturile se mențin ridicate. În vest și în sud se resimte stresul termic accentuat, iar în sud-vest și la munte o să plouă abundent în a doua parte a zilei. 

Recomandări
Criză politică. Președintele Nicușor Dan începe consultările cu partidele politice, în vederea desemnării unui premier

Președintele Nicușor Dan a anunțat, marți, declanșarea consultărilor cu partidele și formațiunile politice parlamentare, în vederea desemnării candidatului la funcția de prim-ministru, după ce Guvernul Veștea a fost respins în Parlament.

Reacția lui Sorin Grindeanu după ce Guvernul Adrian Veștea a fost respins de Parlament

Preşedintele PSD, Sorin Grindeanu, a declarat luni seară, după votul Parlamentului de respingere a învestirii guvernului Adrian Veştea, că se aşteaptă ca în următoarele zile preşedintele Nicuşor Dan să cheme partidele la consultări la Palatul Cotroceni.

Fermă clandestină de criptomonede, descoperită în Satu Mare. Consuma electricitate cât un combinat industrial

Inspectorii ANAF au descoperit în Satu Mare o fermă clandestină de criptomonede, care consuma energie cât un combinat industrial, fără a declara însă niciun fel de activitate și veniturile obținute.