Nationala de handbal feminin a Romaniei a pierdut meciul cu Danemarca

Handbal Romania

Reprezentativa de handbal feminin a Romaniei a fost invinsa, joi, in grupa A preliminara a Campionatului European din Danemarca si Norvegia, scor 25-22 (14-15), de selectionata daneza.

Debutul meciului a fost neplacut pentru tricolore din doua motive: jocul propriu, mai timorat (3-6, min. 9), dar si huiduielile celor peste 5000 de fani danezi, care au trecut peste toate regulile de fair-play. Echipa Romaniei a intrat greu in meci, cu o viteza inferioara adversarelor, care au surprins si prin motivatia puternica.

Dupa 11 minute, doar Fiera si Neagu reusisera sa marcheze, jocul cu extremele fiind aproape inexistent, la fel ca si cu pivotul (5-6). Varzaru a marcat prima aruncare de la 7 metri, un minut mai tarziu, aducand egalarea, 6-6, iar din acel moment s-a instalat echilibrul (9-9, min. 18). Apararea Romaniei a inceput sa fie mai mobila si agresiva, iar in atac Cristina Neagu a reusit sa aduca avantajul pentru prima data, 10-9 (min. 20).

Cu 7 minute inaintea pauzei, fetele lui Radu Voina s-au detasat la 13-10, dupa reusitele lui Stanca si Neagu, antrenorul Jan Pytlick fiind obligat sa ceara time-out. Danezele s-au apropiat la 15-14 (min. 28), moment in care Radu Voina a cerut la randul sau time-out, incercand sa-si trezeasca jucatoarele.

Vezi mai multe despre meci, pe www,sport.ro

Handbalistele romance au reusit sa invinga cu 30-26 reprezentativa Spaniei, intr-un meci din Grupa A, la Campionatul European din Danemarca si Norvegia.

Campioana Romaniei la handbal feminin s-a calificat in grupele principale ale Ligii Campionilor, dupa victoria de duminica, pe teren propriu. Oltchim Ramnicu Valcea i-a invins cu 28-22 pe danezii de la Randers HK, in etapa a V-a a grupei C a competitiei.

Dupa 14 ani, Romania merge la Mondialul de handbal masculin

Nationala de handbal masculin a Romaniei a reusit sa se califice la Campionatul Mondial, dupa o absenta de 14 ani. Romanii s-au calificat pe terenul Rusiei, pe care au invins-o la general cu un gol diferenta.

Români plecați la muncă în UK, transformați în sclavi. O familie de infractori le lua actele și făcea avere de pe urma lor

Traficanţi români de persoane, condamnaţi în Marea Britanie. Sub paravanul unei afaceri de „leasing de personal”, aduceau muncitori din România şi îi exploatau.

Petre Roman, în fața procurorilor. Este informat oficial despre punerea sub acuzare în dosarul mineriadei din 1990

Petre Roman a ajuns joi la sediul Parchetului General, ca să ia la cunoştinţă că a fost pus din nou sub acuzare în dosarul Mineriadei din iunie 1990. Roman a fost premierul României între 1989-1991.

Banca Transilvania, OTP Bank și Exim Banca Românească, procese câștigate cu ANPC. Nu plătesc amenzi și nu oferă rate egale

Alte trei bănci au câștigat procesele cu Autoritatea Națională a Consumatorilor, care le obligase să emită scandețare cu rate egale la credite pentru toși clienții. La acest moment sunt cinci instituții bancare care au avut căștig de cauză.