Bravo! Romania a castigat Cupa Mondiala la handbal feminin

Nationala de handbal feminin a Romaniei

Nationala de handbal feminin a Romaniei a invins, duminica, la Aarhus in Danemarca, reprezentativa Norvegiei, scor 24-23 (12-12).

Nordicele au inceput mai bine finala, conducand cu 4-2, dupa 7 minute de joc. Insa Romania si-a luat revansa rapid, marcand sapte goluri si primind doar unul, pana in minutul 20 Norvegia a egalat insa 9-9, in minutul 27. La pauza, 12-12.

Fetele noastre s-au detaşat apoi pe tabela, 22-18 (min. 49), dar finalul a fost dramatic, nordicele revenind amenintator (23-22, min. 56), dupa trei goluri consecutive. Paula Ungureanu a avut trei interventii consecutive, iar cu 10 secunde inaintea finalului, tensiunea era maxima. Ada Moldovan a ratat 7 metri la scorul 24-23, ultimul atac fiind al Norvegiei. Aceeasi Ungureanu a salvat insa Romania, dupa care a izbucnit bucuria. Scor final, 24-23, iar Romania a ingenuncheat Norvegia din nou in finala Cupei Mondiale.

Un joc de handbal s-a incheiat cu suturi in fund!
Momentul în care judecătoarea Ancuţa Popoviciu îl strigă pe Sebastian, ucis la 2 Mai de Vlad Pascu: „A decedat o victimă? Vă rog să nu vorbiți” | AUDIO

Ireal! O bombă de 500 de kilograme, lângă un stadion din Bundesliga
Echipa de handbal feminin Oltchim Ramnicu Valcea e vicecampioana Europei!

UPDATE: Chiar daca au pierdut in fata danezelor de la Viborg, fetele de la Oltchim au fost aplaudate pentru performanta de a ajunge in finala Ligii Campionilor. Partida s-a incheiat cu scorul de 32-31 in favoarea celor de la Viborg.

Faza zilei vine din handbal...s-a intamplat in Norvegia, unde un meci de antrenament intre doua echipe mixte s-a terminat cu o simulare ca-n filme.

Vine nota de plată. Boloș se plânge, în șoaptă, că nu sunt bani pentru majorările de salarii și de pensii aprobate de Guvern

„(...) se impune identificarea fondurilor necesare pentru plata drepturilor salariale majorate”. Asta este una dintre concluziile unui mini-raport prezentat de șeful Finanțelor, Marcel Boloș, în ședința de Guvern de joi, 25 aprilie.

Localnicii din Slănic au atras atenția asupra unui fenomen neobișnuit în ianuarie. Craterul din centrul orașului s-a adâncit

Craterul din centrul orașului Slănic Prahova s-a adâncit peste noapte cu 20 de centimetri. Deja 42 de oameni au fost evacuați din locuințe. Două familii care n-au avut unde să se ducă sunt găzduite temporar în pensiuni din zonă.

Eurostat: Prețurile plătite pentru energia electrică și gazele naturale de către români, printre cele mai mici din UE

Eurostat a publicat statistica cu privire la prețurile plătite pentru energie electrică și gaze naturale de consumatorii casnici și non-casnici din cadrul Uniunii Europene (UE).