Vis spulberat. Romania, invinsa de Suedia in semifinala CE de handbal

Romania

Dupa un meci nebun cu un final pe masura, Romania rateaza calificarea in finala Campionatului European de handbal. Tricolorele au fost invinse de Suedia cu scorul de 25 la 23.

Debutul n-a fost prea bun pentru tricolore, care pe langa ca au ratat in ofensiva, nu s-au repliat, iar Suedia a inscris nestingherita, 0-2 (min. 2).

Primul gol al Romaniei a fost marcat de Neagu, de la 7 metri, un minut mai tarziu, dar nordicele nu au iertat. Talida Tolnai a inceput sa-si intre in „mana”, Ionela Stanca reusind la randul sau sa sparga gheata in atac, iar Cristina Neagu a adus egalarea in minutul 8. Doua minute mai tarziu, Stanca a adus Romania pentru prima data la conducere, 5-4. Suedia nu a cedat insa, continuand cu ritmul rapid de joc si angajari precise la finalizare, 5-7 (min. 13), dar nu pentru mult timp, 8-7 (min. 18), dupa doua goluri importante ale pivotului Stanca. Fiera a marit avantajul, 9-7 (min. 20).

Nordicele au fost cele cu initiativa la reluarea jocului, 13-15 (min. 33), meciul devenind din ce in ce mai tensionat, cu trecerea timpului. Ada Nechita a intrat si ea pe teren, desi era afectata de o intindere musculara, insa nu a reusit sa schimbe nici ea prea mult jocul pe extrema, 14-17 (min. 38), desi Romania avea superioritate numerica. Anihilita in prima repriza, starul nordicelor, Torstenson, a iesit la rampa dupa pauza, fiind din ce in ce mai greu de oprit, 15-18 (min. 42). Oana Manea a ratat de trei ori la rand, Talida Tolnai luptand extraordinar cu adversarele, in conditiile in care Romania nu gasea drumul spre gol. A venit si randul Suediei sa rateze in fata lui Tolnai, tricolorele reusind sa se apropie pe tabela, 17-18 (min. 45), dar au urmat alte ratari ale fetelor noastre.

Cu 10 minute inaintea finalului, 19-19, dupa doua goluri ale lui Nechita si Stanca, iar Romania dadea semne ca va forta pana la ultima fractiune de secunda. Nechita a mai marcat o data, 21-20 (min. 51), obligand Suedia sa intre la time-out, care incasese trei goluri consecutive, dupa ce Romania nu marcase timp de 7 minute.

Flognman a readus avantajul echipei sale, 20-21 (min. 52), dar Neagu a egalat, 21-21, iar Bradeanu a marcat un gol extrem de important, 22-21, cu sase minute inainte de final. La scorul 22-22 (min. 56), cu Romania in inferioritate, dupa eliminarea timp de doua minute a lui Tivadar. Manea a facut fault in atac, Suedia a marcat de la 7 metri, dupa un fault al lui Bradeanu, 22-23 (min. 53), Neagu a pasat gresit, iar nordicele au mai inscris o data, 22-24 (min. 58). Cristina Neagu a ratat ulterior si de la 7 metri, dar Nechita a redus, 23-24, in urmatorul minut. Torstenson a inscris si ea, 23-25, iar visul calificarii in finala mare a ramas doar un vis.

Finala mica a Campionatului European de handbal feminin va avea loc duminica, de la ora 15.30, iar cea mare, pentru medaliile de aur, de la ora 18.00.

Primele trei clasate la CE din Danemarca si Norvegia obtin automat calificarea la CM din 2011 (Brazilia), carora li se alatura si Rusia, in calitate de detinatoare a titlului mondial.

Ireal! O bombă de 500 de kilograme, lângă un stadion din Bundesliga

UPDATE - Nationala feminina de handbal a Romaniei a reusit aceasta performanta dupa ce a invins echipa Muntenegrului, iar in meciul Spania-Rusia s-a inregistrat un rezultat surpriza: 30-22 (16-12).

Nationala de handbal feminin a Romaniei a invins luni, la Herning, reprezentativa similara a Croatiei, scor 31-22 (14-12), in primul meci din grupa principala I, la Campionatul European din Danemarca si Norvegia.

Vine nota de plată. Boloș se plânge, în șoaptă, că nu sunt bani pentru majorările de salarii și de pensii aprobate de Guvern

„(...) se impune identificarea fondurilor necesare pentru plata drepturilor salariale majorate”. Asta este una dintre concluziile unui mini-raport prezentat de șeful Finanțelor, Marcel Boloș, în ședința de Guvern de joi, 25 aprilie.

Doi angajați ai unei bănci sunt cercetaţi după ce ar fi furat din contul unei persoane aproximativ 140.000 de euro

Doi funcţionari bancari sunt urmăriţi penal de procurori, după ce ar fi sustras din contul unei persoane în vârstă de 64 de ani aproximativ 140.000 de euro, a informat, vineri, Parchetul de pe lângă Tribunalul Bucureşti.

Eurostat: Prețurile plătite pentru energia electrică și gazele naturale de către români, printre cele mai mici din UE

Eurostat a publicat statistica cu privire la prețurile plătite pentru energie electrică și gaze naturale de consumatorii casnici și non-casnici din cadrul Uniunii Europene (UE).