Simona Halep s-a calificat in sferturi la US Open. Primele reactii: "Am fost ingrijorata, dar stiam ca nu trebuie sa renunt"

Simona Halep

Simona Halep a invins-o pe Sabine Lisicki in trei seturi, scor 6-7; 7-5; 6-2 si s-a calificat pentru prima oara in sferturile de finala ale US Open.

Dupa un meci epuizant, care a durat doua ore si 38 de minute, Halep a reusit sa se califice in sferturile de finala ale competitiei.In faza urmatoare, Simona Halep va evolua contra Victoriei Azarenka, fost numar 1 mondial. In cele doua intalniri dintre jucatoare, Azarenka s-a impus fara probleme, in doua seturi. Simona Halep va primi 410.975 de dolari si 430 de puncte WTA pentru calificarea in sferturi.

"Am avut de muncit serios, a jucat incredibil, a fost un meci de mare lupta, am luptat pentru fiecare minge, dar e placut sa fiu in sferturi. La un moment dat am fost putin ingrijorata din cauza accidentarii de la coapsa, dar stiam ca nu trebuia sa renunt. M-a durut, dar am stiut ca trebuie sa raman concentrata. Ma simt destul de increzatoare pentru a castiga meciuri importante. Nu e usor sa joci pe aceasta caldura, dar e bine ca am castigat", a declarat Simona Halep, la Eurosport, dupa meci.

Desfasurarea meciului, LIVETEXT:

UPDATE 23:16 MECI SIMONA HALEP. Jucatoarea noastra a pierdut primul set la limita, s-a luptat aproape tot meciul cu o accidentare, insa s-a impus in decisiv cu 6-2, fara probleme!

UPDATE 23:14 5-2 Pentru Simona Halep! Lisicki incepe bine si conduce cu 30-0, insa Halep reuseste patru puncte la rand si se impune.

UPDATE 23:08 Este 4-2 pentru Simona Halep in decisiv! O revenire extraordinara, mai ales dupa ce a pierdut primul set absolut dramatic.

UPDATE 23:00 Se cunoaste faptul ca cele doua jucatoare au cam obosit. Niciun break pana in acest moment, 2-2 este scorul dupa primele 4 game-uri.

UPDATE 22:55 Inceput bun pentru Simona Halep, care se lupta in continuare pentru fiecare minge. Este 2-1 pentru jucatoarea noastra, Lisicki urmeaza sa serveasca.

UPDATE 22:43 Pauza foarte lunga inaintea setului decisiv. Jucatoarele au mers la vestiare, unde au incercat sa se recupereze.

UPDATE 22:32 SET SIMONA HALEP, 7-5. Este 1-1 la seturi, insa jucatoarea noastra acuza probleme fizice. Sa speram ca in setul decisiv va reusi sa reziste si sa se impuna.

UPDATE 22:25 Game Halep. Este 6-5 pentru jucatoarea noastra, care are sansa de a egala situatia la seturi.

UPDATE 22:20 Simona Halep incepe bine si face 30-0 pe serviciu adversarei. Lisicki revine insa, din nou, si isi castiga serviciul la avantaj. 5-5, iar meciul se indreapta iar catre tie-break.

UPDATE 22:15 5-4 pentru Simona Halep, dupa ce Lisicki reduce din diferenta. 8 break-uri in 9 game-uri au reusit jucatoarele in acest set doi.

UPDATE 22:12 Rebreak Halep! Jucatoarea noastra a luptat fantastic si si-a revenit in acest act secund dupa un prim set pierdut la limita.

UPDATE 22:10 Sabine Lisicki nu cedeaza si se lupta pentru fiecare punct. Germanca reuseste sa anuleze break-ul avans pe care il avea Halep.

UPDATE 22:07 4-2 pentru Simona Halep! Este pentru prima data in acest meci cand are doua game-uri avans.

UPDATE 22:04 Simona joaca din ce in ce mai bine si reuseste sa castige pe propriul serviciu. Este 3-2 pentru jucatoarea noastra.

UPDATE 21:58 Patru break-uri la rand in debutul setului doi. Este 2-2, Halep urmeaza sa serveasca. Speram ca va sparge gheata in acest set si va prelua conducerea.

UPDATE 21:47 Halep incepe din nou slab setul. Lisicki reuseste break-ul si serveste pentru a se distanta.

UPDATE 21:37 Final dramatic de prim set. Halep face 6-5 in tie-break si are minge de set, insa Lisicki revine, castiga trei puncte la rand si isi adjudeca primul act.

UPDATE 21:30 Primul set se va decide la tie-break. Meciul este extrem de echilibrat, oricare din sportive da impresia ca poate castiga acest joc. Jucatoarea care reuseste sa se impuna in acest tie-break ar putea avea un mare avantaj moral, care sa o ajute sa se impuna .

UPDATE 21:24 Simona Halep rateaza sansa de a incheia setul, pierzandu-si serviciul. Germanca reuseste sa castige doua game-uri la rand si conduce cu 6-5. Halep se lupta acum sa duca primul set in tie-break.

UPDATE 21:15 Halep preia pentru prima oara conducerea in acest meci, scor 5-4, si serveste pentru castigarea setului.

UPDATE 21:02 Meci foarte greu pentru Halep, care isi pierde iar serviciul. Sabine Lisicki face 4-2 si serveste pentru a se distanta, insa romanca revine extraordinar, face break-ul si reduce scorul la 4-3.

UPDATE 20:53 Romanca isi revine imediat si egaleaza situatia, dupa doua game-uri in care nu a avut probleme: 2-2.

UPDATE 20:44 Inceput slab de meci pentru Simona Halep. Romanca pierde primul game, apoi cedeaza si pe propriul serviciu. Este 2-0 pentru Sabine Lisicki.

UPDATE 20:35 Florin Mergea si Rohan Bopanna s-au calificat in sferturile competitiei, dupa o victorie in trei seturi! Pe teren a intrat acum Simona Halep, care se va duela cu Sabine Lisicki. Speram ca va fi cu noroc pentru jucatoarea noastra.

FOTO Cum a fost surprins Dani Alves la trei zile după ce a ieșit din închisoare

Perechea romana alcatuita din Simona Halep si Horia Tecau s-a calificat, duminica, in sferturile de finala ale probei de dublu mixt din cadrul turneului de tenis US Open, ultimul de Mare Slem al anului.

Jucatoarea romana de tenis Simona Halep. N. 2 mondial, s-a calificat sambata in optimile de finala ale probei feminine de simplu de la US Open, ultimul turneu de Mare Slem al anului.

Simona Halep s-a calificat la Turneul Campioanelor pentru al doilea an consecutiv. Prima reactie a sportivei

Jucatoarea romana de tenis Simona Halep, N. 2 mondial, s-a calificat la Turneul Campioanelor, care va avea loc la Singapore intre 25 octombrie si 1 noiembrie, a anuntat site-ul wtafinals.com.

O dronă militară s-ar fi prăbușit în Brăila. Localnicii au filmat-o când a trecut peste casele lor. VIDEO

Este alertă în Brăila, după ce o dronă militară s-ar fi prăbușit joi seară pe un câmp, la aproximativ 15 kilometri de oraș, în Insula Mare a Brăilei.

„Proba” deținută de Rusia în cazul atentatului din Moscova pune Vestul pe jar: „Niște neguțători de bălegar”

Rusia a anunţat joi că deţine ”proba” care arată că autorii atentatului soldat cu 143 de morţi în apropiere de Moscova întreţineau legături cu ”naţionalişti ucraineni”, acuzaţii catalogate de către Statele Unite drept ”propagandă absurdă”.

România, în Schengen aerian și maritim, din 31 martie. Se schimbă regulile pe toate aeroporturile. Cine nu poate părăsi țara

A început numărătoarea inversă până la intrarea României în spațiul Schengen aerian și maritim. În noaptea de sâmbătă spre duminică se vor schimba regulile, iar autoritățile fac ultimele pregătiri.