Simona Halep s-a calificat in semifinalele Madrid Open, dupa o victorie zdrobitoare. Pe cine va intalni in urmatorul tur

simona halep

Simona Halep, cap de serie numarul 3 si locul 8 WTA, a invins-o, joi, cu scorul de 6-1, 6-1, pe jucatoarea americana Coco Vandeweghe, locul 20 WTA, calificandu-se a treia oara in semifinalele turneului de categorie Premier Mandatory de la Madrid.

Halep a legat pentru prima data in acest an patru victorii la rand. Romanca a fost de neoprit in meciul cu Vandeweghe, careia nu i-a permis sa-si valorifice forta loviturilor.

Cu un serviciu la cel mai inalt nivel (90 la suta in setul I, 77 % la final), cu o mobilitate dezarmanta si cu lovituri care si-au atins tinta cu o precizie exceptionala (o eroare nefortata in primul set, trei in total, sase lovituri castigatoare, 11 la final), Halep si-a surclasat adversara.

Jucatoarea romana a servit si a condus cu 1-0, inainte ca Vandeweghe sa egaleze. Au urmat noua ghemuri consecutive castigate de Simona Halep, majoritatea fara egalitate. Dupa cinci dintre acestea, jucatoarea cel mai bine clasata in ierarhia WTA dintre sportivele sfertfinaliste a castigat primul set, cu 6-1, in 25 de minute.

Vandeweghe a schimbat cifra din dreptul numelui ei pe tabela de marcaj la 0-4, in setul al doilea. A fost un moment pe care l-a celebrat cu mainile ridicate, salutand publicul. La scorul de 6-1, 4-1, 30-0, o scurta repriza de ploaie a oprit partida, dar jucatoarele au ramas pe teren. Organizatorii au decis sa acopere arena Manolo Santana si meciul s-a reluat dupa patru minute, dar nu a mai durat mult, pentru ca Halep a castigat si al doilea set, tot cu 6-1, dupa o ora de la start.

Simona Halep, dupa ce a invins-o pe Johanna Konta: "Cred ca am jucat la cel mai inalt nivel al meu din ultimul an"
„Păpușa de fier a lui Putin” explică propaganda Kremlinului: „Nu contează ce se întâmplă cu adevărat”

In faza urmatoare, Halep, detinatoarea trofeului, va evolua cu invingatoarea din partida Kiki Bertens (Olanda), locul 19 WTA - Anastasija Sevastova (Letonia), locul 22 WTA.

Calificarea in semifinale este recompensata la Madrid Open cu 257.555 de euro si cu 390 de puncte WTA.

Tot joi si tot in sferturi va evolua si Sorana Cirstea, locul 83 WTA, beneficiara a unui wild card. Ea o va intalni pe frantuzoaica Kristina Mladenovic, locul 17 WTA si cap de serie numarul 14.

Luptător MMA, suspendat pe viață și bătut de fani, după ce a atacat o fată de ring | VIDEO
Simona Halep critica atitudinea lui Ilie Nastase de la Fed Cup.
Simona Halep critica atitudinea lui Ilie Nastase de la Fed Cup. "Nu mi-a placut felul in care a vorbit"

Simona Halep a criticat atitudinea lui Ilie Nastase de sambata, din timpul confruntarii Cirstea - Konta, din Fed Cup.

Simona Halep, dupa ce a invins-o pe Johanna Konta:

Jucatoarea de tenis Simona Halep a declarat, duminica, dupa victoria in fata britanicei Johanna Konta in Fed Cup, ca a jucat la cel mai inalt nivel al sau din ultimul an.

Ilie Nastase, evacuat dupa injuraturi la FedCup. Meciul Cirstea-Konta, intrerupt dupa ce britanica a inceput sa planga

Capitanul nejucator al echipei de Fed Cup, Ilie Nastase, a fost dat afara de pe teren, in timpul meciului dintre Sorana Cirstea si Johanna Konta.

Simona Halep s-a calificat in sferturi, la Miami Open.
Simona Halep s-a calificat in sferturi, la Miami Open. "Am fost putin norocoasa sa intorc partida. Am crezut in sansa mea"

Simona Halep, locul 5 WTA, a invins-o, marti, cu scorul de 4-6, 7-5, 6-2, pe australianca Samantha Stosur, calificandu-se in sferturile de finala ale Miami Open.

În plin an electoral, oficialii PSD-PNL au în plan o nouă majorare a salariilor. Cu cât ar crește, din iulie, salariul minim

Deși presați de cheltuieli prea mari la buget, oficialii au în plan o nouă majorare a salariilor, în an electoral.

Europenii vor să-și întărească armatele, în timp ce Ucraina primește un nou pachet de ajutor

Noul pachet de ajutor american pentru Ucraina va include și rachete ghidate cu o rază de acțiune de 300 de km.

Filmul evenimentelor. Cum s-a rupt coaliția PSD-PNL la Primăria Capitalei, din cauza medicului Cătălin Cîrstoiu

După două luni de căutări și încă una în care au făcut campanie pentru medicul Cătălin Cîrstoiu, liderii PNL și PSD au anulat toate planurile comune pentru Primăria generală a Capitalei.