SIMONA HALEP - SERENA WILLIAMS 2-6, 6-4, 5-7. Gestul facut de Halep la finalul setului secund

halep williams

SIMONA HALEP - SERENA WILLIAMS. Jucatoarea de tenis Simona Halep, locul 3 WTA, a ratat calificarea in finala turneului de categorie Premier Mandatory Miami Open.

Ea a fost invinsa, vineri, cu scorul de 6-2, 4-6, 7-5, de numarul 1 mondial, americanca Serena Williams, in semifinalele competitiei. Meciul a durat doua ore si opt minute, iar Williams, de sapte ori campiona la Miami Open si castigatoarea ultimelor doua editii, a obtinut a cincea victorie, din sase partide jucate cu Halep.

Dupa meci, vorbe frumoase pentru Simona Halep din partea comentatorilor ESPN, scriu colegii de la sport.ro: "Lumea tenisului asteapta de ani buni o adversara pe masura pentru Serena Williams. Iat-o! Simona Halep, doamnelor si domnilor!".

Simona Halep nu si-a dat seama ca a castigat setul al doilea, in meciul cu Serena Williams

Dupa ce a punctat pentru 6-4, Halep s-a dus la copilul de mingi din spatele terenului care ii tinea prosopul. Intre timp, Williams s-a indreptat spre scaun pentru obisnuita pauza dintre seturi. Abia atunci si-a dat seama Halep ca urma o pauza si a mers si ea, zambind, catre scaunul de pe marginea terenului.

"Nu am jucat pentru scor. Am incercat doar sa joc cel mai bun tenis al meu, sa fiu aproape de ea, doar sa lovesc si sa lupt pentru fiecare minge", a explicat Halep momentul.

Nu a fost pentru prima data cand jucatoarea romana nu a stiut scorul intr-o partida. In meciul cu sportiva ceha Karolina Pliskova, din optimile de finala ale turneului de la Indian Wells, Simona Halep s-a bucurat de castigarea meciului la 6-4 si 5-3 pentru ea. Dupa ce si-a dat seama ca sarbatorea prea devreme, Halep i-a mai cedat un ghem adversarei, apoi a inchis setul secund cu acelasi scor ca primul, 6-4.

Premiul castigat de Simona Halep pentru calificarea in semifinale

SIMONA HALEP - SERENA WILLIAMS. Prezenta in penultimul act este recompensata la Miami Open cu un premiu de 220.230 de dolari si 390 de puncte WTA.

Simona Halep isi consolideaza locul 3 WTA dupa acest turneu. Ea se va apropia de la 1.089 de puncte la 319 puncte de rusoiaca Maria sarapova, clasata pe locul 2 si eliminata in mansa secunda a competitiei din Florida.

Luna trecuta, ocupantele locurilor 1 si 3 WTA ar fi trebuit sa joace una impotriva celeilalte si in semifinalele turneului de la Indian Wells, dar Williams s-a retras inaintea partidei, din cauza unei accidentari la genunchi.

Halep si Williams s-au intalnit ultima data, in octombrie 2014, in finala Turneului Campioanelor, romanca fiind invinsa, cu scorul de 6-3, 6-0. Cele doua jucatoare s-au mai intalnit si in Grupa Rosie a competitiei, cand Halep a castigat cu 6-0, 6-2.

SIMONA HALEP - SERENA WILLIAMS. Anterior, ele au mai jucat de trei ori si de fiecare data s-a impus Williams. Prima data au evoluat una impotriva celeilalte in 2011, in turul doi al turneului de la Wimbledon, cand Serena Williams a castigat in trei seturi, scor 3-6, 6-2, 6-1. Urmatoarele doua partide au avut loc in 2013 si s-au incheiat cu scorul de 6-3, 6-0, in semifinalele turneului de la Roma, si cu scorul de 6-0, 6-4, in sferturile de finala ale turneului de la Cincinnati.

In cealalta semifinala a turneului de categorie Premier Mandatory de la Miami, Carla Suarez Navarro (Spania), locul 12 WTA si cap de serie numarul 12, a invins-o, joi, cu scorul de 6-3, 6-3, pe Andrea Petkovic (Germania), locul 10 WTA si cap de serie numarul 9.

Finala dintre Serena Williams si Carla Suarez Navarro va avea loc sambata.

O tânără gimnastă murit la doar 17 ani. "A luat-o de lângă noi în doar 24 de ore"

Pe langa locul 3 pe care il ocupa in clasamentul WTA, Simona Halep castiga din ce in ce mai multa popularitate si tot mai multi fani din toata lumea.

Simona Halep, locul 3 WTA si cap de serie numarul 3, a invins-o cu scorul de 6-1, 7-5, pe americanca Sloane Stephens, locul 45 WTA, si s-a calificat in semifinalele turneului Miami Open, faza in care o va intalni pe Serena Williams, numarul 1 mondial.

Simona Halep s-a calificat in optimile de finala ale Miami Open. Pe cine va intalni romanca pentru un loc in sferturi

Simona Halep, locul 3 WTA si cap de serie numarul 3, a invins-o, duminica, pe sportiva italiana Camila Giorgi, locul 37 WTA si cap de serie numarul 30, cu scorul de 6-4, 7-5, si s-a calificat in optimile de finala ale turneului de la Miami.

Un cetăţean polonez care ratase îmbarcarea ar fi anunţat prezenţa unei bombe la bordul avionului aterizat la Timişoara

Un avion care decolase din Polonia, cu peste o sută de pasageri la bord, a aterizat de urgență joi noapte pe aeroportul din Timișoara, după ce a fost primită o amenințare cu bombă.

Moment istoric la căile ferate. S-a lansat în sfârșit licitația de 300 de milioane de euro pentru un tronson foarte aglomerat

Compania Națională de Căi Ferate CFR SA a lansat vineri licitația pentru modernizarea căii ferate Constanța-Mangalia, după mai multe amânări.

Reacţii prudente ale oficialilor politici, după exploziile de la Isfahan în conflictul Israel-Iran

Oficiali politici îndeamnă în primele reacţii - foarte pruente - după riposta Israelului în Iran, la ”evitarea unei escaladări”, relatează AFP.