Simona Halep, a 14-a săptămână lider WTA. Românca a intrat în Top 100 şi la dublu

Simona Halep ocupă locul 1 WTA, cu 6.425 de puncte, pentru a 14-a săptămână la rând, potrivit ierarhiei date publicităţii, luni, de WTA.

După succesul de la Shenzhen, Halep a urcat în Top 100 şi la dublu, fiind pe poziţia 93, cu 770 de puncte. Irina Begu, semifinalistă la simplu şi câştigătoare la dublu la Shenzhen, a urcat trei locuri la simplu şi şase la dublu.

După victoria de la dublu, de la Shenzhen, Halep a intrat în Top 100, fiind pe locul 93, cu 770 puncte, scrie news.ro.

În Top 100 WTA, Sorana Cîrstea se menţine pe locul 37, cu 1.480 puncte, Irina-Camelia Begu a urcat de pe locul 43 pe 40, cu 1.303 de puncte, Mihaela Buzărnescu, a coborât de pe locul 56 pe locul 57, cu 1.027 de puncte, iar Monica Niculescu a coborât de pe 79 pe 85, cu 755 de puncte.

În Top 200 WTA, Ana Bogdan a coborât de pe 105 pe 107, cu 619 puncte, Alexandra Cadanţu se menţine pe 171, cu 338 de puncte, Irina Bara a urcat de pe 184 pe 183, cu 311 puncte, iar Alexandra Dulgheru a urcat de pe 191 pe 190, cu 301 de puncte.

Monica Niculescu are cea mai bună clasare la dublu dintre românce - locul 23, cu 3.077 de puncte, acelaşi ca în urmă cu o săptămână, în timp ce Irina Begu a urcat şase locuri, de pe 38 pe 32 cu 2135 puncte.

Primele zece poziţii în clasamentul WTA de simplu sunt ocupate de următoarele jucătoare:

10. Coco Vandeweghe 3.258.

Sportivul care și-a ucis iubita, prima apariție după ce a fost eliberat! Cum arată Oscar Pistorius după 9 ani de închisoare

Simona Halep și Irina Begu joacă în finala probei de dublu a turneului de la Shenzen. Cele două românce se duelează cu perechea cehă formată din Katerina Siniakova și Barbora Krejcikova.

Simona Halep arată că este în formă cu o săptămână înainte de Australian Open, a scris, sâmbătă, lequipe.fr, după ce jucătoarea română a câştigat turneul Shenzhen Open.

Simona Halep a câștigat finala de la Shenzhen: ”Visul meu este să câștig un Grand Slam”

Simona Halep, numărul unu mondial, a câştigat turneul WTA de la Shenzhen, dotat cu premii totale de 626.750 dolari, sâmbătă, după ce a învins-o în finală pe deţinătoarea trofeului, Katerina Siniakova, cu 6-1, 2-6, 6-0.

Cum a întâmpinat-o Ion Iliescu pe prima procuroare care cercetează Mineriada din 1990. Riscă închisoare pe viață

Fostul președinte Ion Iliescu este oficial suspect în dosarul Mineriadei din 13-15 iunie '90 pentru infracțiuni contra umanității.

Ciolacu, despre surparea din Slănic: „Ce vreți să fac? Să știu unde s-au făcut drumurile peste mine?”. Reacția Salrom

La Slănic, în Prahova, craterul din centrul orașului s-a adâncit cu 20 de centimetri și nimeni nu poate spune dacă surparea se va opri.

Toată lumea spune că nu sunt bani, doar premierul Ciolacu e relaxat: ”Nu e niciun cataclism”. Cum arată bugetul

Cu cheltuieli tot mai mari la buget, Ministerul de Finanțe avertizează într-un document oficial că Guvernul trebuie să facă rost urgent de bani pentru toate majorările oferite în acest an electoral.