Roger Federer a castigat Wimbledon-ul pentru a opta oara in cariera. Nu a pierdut niciun set in timpul turneului

Roger Federer

Tenismanul elvetian Roger Federer a castigat turnul de la Wimbledon dupa ce l-a invins in trei seturi pe Marin Cilic: 6-3; 6-1; 6-4.

Federer mai castigase Wimbledon in anii 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2009 si 2012.

Federer l-a invins, in finala, cu scorul de 6-3, 6-1, 6-4, dupa o ora si 41 de minute, pe croatul Marin Cilici, al saptea favorit al competitiei si pozitia a sasea in ierarhia mondiala.

Elvetianul in varsta de 35 de ani a castigat al 19-lea turneu de Grand Slam al anului si al optulea la Wimbledon, unde s-a mai impus in 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2009 si 2012.

Roger Federer a devenit a cincilea jucator care castiga la Wimbledon fara sa piarda vreun set, dupa Donald Budge (1938), Tony Trabert (1955), Chuck McKinley (1963) si Bjorn Borg (1976).

Perechea Monica Niculescu - Hao Ching Chan a pierdut finala de dublu feminin de la Wimbledon, in fata cuplului Ekaterina Makarova - Elena Vesnina.

Halep-Konta, in

Simona Halep, locul 2 WTA si cap de serie numarul 2, a pierdut meciul din sferturi cu favorita gazdelor, Johanna Konta, scor 7-6 (2), 6-7 (5), 4-6, meciul de pe Terenul Central din "sferturile" de finala ale turneului de la Wimbledon.

HALEP - AZARENKA 7-6 (3), 6-2, in optimile de finala la Wimbledon. Cu cine joaca Simona pentru a deveni numarul 1 mondial

Simona Halep, locul 2 WTA si cap de serie numarul 2, a castigat meciul cu Victoria Azarenka, fost lider WTA, scor 7-6 (3), 6-2, in optimile de finala ale turneului de la Wimbledon. Daca invinge in urmatorul meci, SImona devine numarul 1 mondial.

HALEP contra AZARENKA la Wimbledon. Ce spune romanca:
HALEP contra AZARENKA la Wimbledon. Ce spune romanca: "Meciul este deschis. Va trebui doar sa iau atitudine"

HALEP AZARENKA la Wimbledon. Jucatoarea Simona Halep a declarat, vineri, dupa ce s-a calificat in optimile de finala ale turneului de la Wimbledon, ca Victoria Azarenka, urmatoarea sa adversara, este o mare campioana.

Ucraina a retras de urgență o temută armă americană de pe front. Este prea slabă în lupta cu Rusia

Armata Ucrainei a decis să retragă una dintre armele pe care i le-a furnizat Washingtonul, după ce s-a constatat că este vulnerabilă în timpul atacurilor rusești.

Cine sunt politicienii cu dosare penale care candidează la alegerile locale. La Iași, primarul Mihai Chirica are 4 dosare

Acuzațiile procurorilor și dosarele penale întocmite pe numele lor nu îi țin pe politicieni departe de funcții.

STENOGRAME din cazul discipolului lui Bivolaru. Cum și-a mințit o victimă că a salvat-o de la moarte deblocând o chakră

Un instructor de yoga din București, considerat discipol al lui Gregorian Bivolaru, este acuzat fapte grave.