Roger Federer a castigat Wimbledon-ul pentru a opta oara in cariera. Nu a pierdut niciun set in timpul turneului

Ultimul update: Miercuri 19 Iulie 2017 07:12
Data publicarii: Duminica 16 Iulie 2017 17:57
Roger Federer

Tenismanul elvetian Roger Federer a castigat turnul de la Wimbledon dupa ce l-a invins in trei seturi pe Marin Cilic: 6-3; 6-1; 6-4.

Federer mai castigase Wimbledon in anii 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2009 si 2012.

Federer l-a invins, in finala, cu scorul de 6-3, 6-1, 6-4, dupa o ora si 41 de minute, pe croatul Marin Cilici, al saptea favorit al competitiei si pozitia a sasea in ierarhia mondiala.

Elvetianul in varsta de 35 de ani a castigat al 19-lea turneu de Grand Slam al anului si al optulea la Wimbledon, unde s-a mai impus in 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2009 si 2012.

Roger Federer a devenit a cincilea jucator care castiga la Wimbledon fara sa piarda vreun set, dupa Donald Budge (1938), Tony Trabert (1955), Chuck McKinley (1963) si Bjorn Borg (1976).

Roger Federer Seymour Hersh, jurnalist castigator al premiului Pulitzer

Sursa: News.ro

Monica Niculescu, invinsa in finala de dublu feminin de la Wimbledon in 54 de minute: 0-6; 0-6
Halep-Konta, in
Halep-Konta, in "sferturi" la Wimbledon 7-6 (2), 6-7 (5), 4-6. Simona a ratat sansa de a deveni noul numar 1 mondial
HALEP - AZARENKA 7-6 (3), 6-2, in optimile de finala la Wimbledon. Cu cine joaca Simona pentru a deveni numarul 1 mondial
HALEP contra AZARENKA la Wimbledon. Ce spune romanca:
HALEP contra AZARENKA la Wimbledon. Ce spune romanca: "Meciul este deschis. Va trebui doar sa iau atitudine"
Simona Halep
Simona Halep se menține pe locul 1 în clasamentul WTA
Alexander Zverev a câștigat Turneul Campionilor, după ce l-a învins pe Novak Djokovic
Simona Halep, după ce a rămas fără antrenor: „Vom vedea cum va fi”
Un meci de-al Simonei Halep, desemnat meciul anului de WTA. Despre ce partidă este vorba
Meciul România-Lituania, sâmbătă, la Pro TV. Hagi, din nou în echipa națională
De ce susține Ilie Năstase că Simona Halep nu mai are nevoie de antrenor
Simona Hallep, Darren Cahill
Simona Halep, despre despărțirea de Darren Cahill: ”Nu e uşor să îmi aleg un alt antrenor”
Simona Halep nu va mai fi antrenată de Darren Cahill. Motivul invocat
Simona Halep, desemnată ambasadorul Universității Ovidius: „Nu regret nimic”
Campioană mondială la culturism, găsită moartă în locuința sa
România vrea să organizeze Cupa Mondială din 2030 şi Euro 2028. Soluţia autorităţilor
O naţională de tineret din Africa, trimisă după gratii. Ce infracţiuni au comis jucătorii