Simona Halep s-a calificat in sferturile turneului Roland Garros. Cu cine va juca mai departe

Simona Halep COVER

Simona Halep, cap de serie numarul 4 si locul 4 WTA, a invins-o pe americanca Sloane Stephens in optimile Roland Garros, scor 6-4, 6-3, si s-a calificat in sferturile turneului de la Roland Garros.

Simona Halep va juca in sferturile Roland Garros cu Svetlana Kuznetsova, din Rusia, a 27-a favorita la castigarea turneului.

17:43 E GATA! Simona Halep a castigat al doilea set cu 6-3 si s-a calificat in sferturi la Roland Garros.

17:41 La un pas de o mare calificare, Simona pierde game-ul pe serviciul lui Stephens si scorul este 5-3.

Simona are acum mare sansa sa obtina game-ul final pe serviciul ei.

De ce „urăște” Donald Trump Ucraina. În 2019 i-a spui lui Zelenski: „Ucraina știe multe despre asta”

17:38 Extraordinar! Simona si-a castigat servicul la zero si conduce cu 5-2.

Mai are nevoie de un singur game pentru a se califica in sferturile de la Roland Garros.

17:37 Simona reface diferenta de doua game-uri cu un break, avand 4-2, pe seama acelorasi greseli personale ale americancei, care, la ultimul punct, a trimis de doua mingea in fileu.

17:31 Simona are un serviciu nereusit si pierde game-ul fara drept de apel.

Americanca se apropie iar, scorul fiind 3-2 pentru jucatoarea noastra.

17:28 Stephens o alearga, pe serviciul ei, pe Simona, insa nu reuseste sa ia avans din cauza greselilor personale.

Game-ul este castigat de Simona dupa o minge afara trimisa de Stephens. 3-1 pentru Simona

17:24 Al treilea game, pe serviciul Simonei, a fost mai echilibrat, iar americanca a reusit break-ul. 2-1 pentru Simona.

Simona are nevoie sa castige acest set pentru a ajunge in sferturi la Roland Garros.

17:22 Halep a intrat in al doilea set in mare forma a reusit break-ul fara probleme, la zero.

Stephens pare extrem de afectata de pierderea primului set si nu reuseste sa-i dea replica Simonei.

17:20 Al doilea set incepe cu serviciul Simonei. Stephens va fi mult mai determinata si mai dispusa la lupta, dupa ce a fost invinsa in primul set.

In ciuda dorintei de lupta, americanca cedeaza destul de usor, iar Simona reuseste break-ul si conduce cu 1-0 in setul doi.

17:13 Schimb extraordinar de mingi intre Halep si Stephens castigat de Halep. Este 30-15 pentru romanca.

Cele doua au schimbat peste zece mingi pana ca romanca sa dea lovitura decisiva. Romanca a facut break-ul si a castigat primul set cu 6-4.

17:10 Simona se bucura dupa ce a reusit sa-si castige serviciul, la capatul unui game extrem de disputat.

Romanca conduce acum cu 5-4 si are nevoie de un break pentru a castiga primul set.

17:06 Simona Halep are avantaj pe serviciul ei. Inca un punct si trece iar la conducere. Fileul se opune iar unei lovituri puternice a romancei si este iar 40-40.

16:58 Serveste Stephens. Simona s-a enervat dupa ce a lovit de mai multe ori fileul, insa trage din rasputeri sa faca al treilea break. Scorul este 40-40.

Ambele jucatoare au avut greseli personale, iar meciul este extrem de echilibrat pana acum.

Desi a luptat enorm in acest game, Simona nu a reusit sa-l castige si scorul este iar egal, 4-4.

16:54 Simona si-a castigat serviciul fara probleme, dupa mai multe greseli ale adversarei si conduce cu 4-3 in primul set.

16:51 Serveste Stephens. Simona castiga primul punct pe o greseala a adversarei.

Halep conduce cu 30-15, dupa o noua greseala a americancei.

Halep este la un punct distanta sa egaleze la game-uri. Al doilea break reusit de Halep si scorul este 3-3.

16:49 Romanca si-a pierdut iar serviciul si este condus cu 3-2 in primul set.

16:46 Stephens si-a castigat serviciul si a egalat scorul. Este 2-2 in primul set.

16:42 Simona a pierdut pe serviciul ei si americanca a redus din diferenta. Este 2-1 pentru Simona in primul set.

16:30 Jucatoarea noastra a reusit si primul break si conduce cu 2-0 in primul set.

16:30 Simona a avut primul serviciu al meciului, pe care l-a castigat, insa cu foarte mari eforturi.

16:30 A inceput partida! Simona Halep are mari sanse sa ajunga pentru prima data in sferturi la Roland Garros.

Simona Halep, calificata fara probleme in optimi

Stephens a trecut in turul trei, sambata, cu scorul de 6-3, 6-4, de jucatoarea rusa Ekaterina Makarova, cap de serie numarul 22. Tot sambata, Simona Halep a invins-o pe Maria-Teresa Torro-Flor (Spania), locul 55 WTA, scor 6-3, 6-0.

Participarea in optimile de finala este cea mai buna performanta a romancei la turneul de la Paris. Pana in acest an, cea mai buna performanta a Simonei Halep la French Open a fost turul doi in 2011, cand a fost invinsa de australianca Samantha Stosur.

NEWS ALERT Veste uriașă pentru Simona Halep!

Jucatoarea de tenis Simona Halep, cap de serie numarul 4 si locul 4 WTA, s-a calificat, sambata, in optimi la Roland Garros, al doilea Grand Slam al anului, aceasta fiind cea mai buna performanta a romancei la turneul de la Paris.

Jucatoarea de tenis Simona Halep, cap de serie numarul 4 si locul 4 WTA, s-a calificat, joi, in turul trei la Roland Garros, al doilea Grand Slam al anului, aceasta fiind cea mai bunac performanta a romancei la turneul de la Paris.

Simona Halep a devenit a doua favorita la Roland Garros. Cu cine va juca romanca in mansa a doua a competitiei

Jucatoarele Simona Halep, locul 4 WTA si cap de serie numarul 4, si Sorana Cirstea, locul 27 WTA si cap de serie numarul 26, vor evolua, joi, in turul secund al turneului de Grand Slam de la Roland Garros.

Întâlnire de taină la Damasc. Presa din Siria: Șeful Serviciului Secret din România, față în față cu Bashar al-Assad

Un diplomat european a dezvăluit, miercuri, pentru Syria TV, că Serviciului Secret din România a vizitat Siria și s-a întâlnit cu președintele Bashar al-Assad și cu directorul serviciilor de informații siriene, Hossam Luke.

Tehnologia care poate apăra România în cazul unui atac cu rachete balistice. A fost testată cu succes de Israel și SUA

Israelul și Statele Unite au folosit pentru prima oară într-o situație reală interceptoarele de rachete balistice împotriva proiectilelor lansate de Iran.

România, mamă vitregă pentru elevi. „Masa caldă” e, de fapt, rece în peste 60% din cazuri. Nu toți copiii o primesc

"Masa caldă" în școli este în peste 60% din cazuri un sendviș sau un pachet cu hrană rece. Programul național funcționează doar într-o treime dintre școlile alese de Ministerul Educației, care dă vina pe incompetența autorităților locale.