Halep - Stephens 7-6; 3-6; 6-4. Simona câștigă din nou Rogers Cup, după o luptă incredibilă

Ultimul update: Miercuri 28 Noiembrie 2018 10:13
Data publicarii: Duminica 12 August 2018 16:01
Simona Halep - Sloane Stephens

Simona Halep - Sloane Stephens. Simona a reușit să câștige pentru a doua oară Rogers Cup, după ce a învins-o în finală pe americanca Sloane Stephens.

După un prim set extrem de disputat, Halep a reușit să revină în tie break de la 0-4 și l-a câștigat cu 8-6.

În setul secund, Sloane Stephens a reușit break-ul devreme și a păstrat mereu un avans de două game-uri, câștigând în final și setul, scor 6-3.

În decisiv, Simona a condus cu 2-0, apoi a fost egalată. Deși a reușit trei game-uri la rând, americanca s-a apropiat la 5-4 și dădea semne de revenire, mai ales că a salvat și 3 mingi de meci. Totuși, la 5-4 Simona și-a câștigat serviciul și implicit meciul.

Simona Halep - Sloane Stephens live text:

Setul III

Halep - Stephens 6-4: Simona reușește să o învingă din nou într-o finală pe Sloane Stephens, după cea de la Roland Garros.

Halep - Stephens 5-4: Simona ratează, din nou, două mingi de break, apoi Stephens revine, câștigă patru puncte la rând și rămâne în meci.

Halep - Stephens 5-3: Halep ratează o minge de meci, apoi Sloane Stephens reușește break-ul.

Halep - Stephens 5-2: Simona reușește un nou break!

Halep - Stephens 4-2: Game vital câștigat de Simona Halep.

Halep - Stephens 3-2: Halep revine de la 0-40 și reușește break-ul!

Halep - Stephens 2-2: Egalitate perfectă în acest meci.

Halep - Stephens 2-1: Game alb pentru americancă.

Halep - Stephens 2-0: Simona luptă fantastic și reușește să se distanțeze.

Halep - Stephens 1-0: Simona reușește break-ul în debutul setului decisiv.

Setul II

Halep - Stephens 3-6. Set pentru americancă. În actul decisiv va servi prima.

Halep - Stephens 3-5: Simona va servi pentru a rămâne în set.

Halep - Stephens 3-4: Simona câștigă extrem de rapid pe propriul serviciu și revine la un game diferență.

Halep - Stephens 2-4: Americanca își păstrează avansul de două game-uri.

Halep - Stephens 2-3: Simona își câștigă și ea serviciul.

Halep - Stephens 1-3: Primul game în acest set secund este reușit de Stephens.

Halep - Stephens 1-2: Din nou break, de această dată reușit de Sloane.

Halep - Stephens 1-1: Simona reușește rebreak-ul.

Halep - Stephens 0-1: Americanca debutează cu break în acest set.

Setul I

Halep - Stephens 7-6: Fantastic! Simona a revenit de la 0-4 în tie break, a salvat apoi minge de set și l-a câștigat.

Halep - Stephens 6-6: Simona salvează minge de set și duce primul act în tie break.

Halep - Stephens 5-6: Simona va servi pentru a rămâne în set.

Halep - Stephens 5-5: Din nou, Sloane joacă perfect și câștigă break la zero.

Halep - Stephens 5-4: Un nou game extrem de lung, cu avantaj pentru ambele judecătoare. În final, Halep se impune și va servi pentru set.

Halep - Stephens 4-4: Break la zero reușit de ameriancă

Halep - Stephens 4-3: Un nou game maraton, câștigat tot de Sloane Stephens.

Halep - Stephens 4-2: Halep își pierde serviciu pentru prima dată în acest meci, după un game de peste 10 minute.

Halep - Stephens 4-1: Simona joacă tot mai bine și reușește al patrulea game la rând.

Halep - Stephens 3-1: Game câștigat cu greu de Simona, după ce Stephens a avut avantaj.

Halep - Stephens 2-1: Break Simona în debutul setului!

Halep - Stephens 1-1: Simona egalează rapid situația în primul set.

Halep - Stephens 0-1: Americanca își face serviciul și câștigă la 40-30.

Istoricul Simonei la Rogers Cup

Halep - Stephens. Halep a învins-o pe americancă în acest an în finala grand slam-ului de la Roland Garros, în trei seturi.

Halep este la a treia finală la Montreal, iar în 2016 a reușit chiar să câștige turneul. De cealalta parte, Sloane Stephens este la prima sa finală Rogers Cup.

În semifinale, Halep a trecut de australianca Ashleigh Barty, scor 6-4, 6-1.

Pentru performanța reușită până acum la Montreal, Simona Halep are asigurat un cec de 254.425 dolari și 585 puncte WTA.

Simona Halep - Sloane Stephens Seymour Hersh, jurnalist castigator al premiului Pulitzer

Sursa: Pro TV

Cristina Neagu, handbal
Campionatul European de Handbal Feminin, România - Olanda, 24 - 29. Desfășurarea partidei
Cristian Pletea, medaliat cu bronz la CM de juniori, la tenis de masă
Victorie fantastică la Campionatul European de Handbal pentru România.Româncele au șanse la aur
Cristina Neagu, mesaj impresionant în meciul România – Norvegia. Româncele au învins detașat campioana Europei
Naționala de handbal a României a învins Norvegia cu 31-23, la EURO 2018
Simona Halep vrea o medalie olimpică în 2020. "Îmi voi pune toată energia pentru asta"
romania handbal
România a învins Germania la handbal feminin şi s-a calificat în grupele principale la EURO 2018
Cristina Neagu a devenit cea mai bună marcatoare din toate timpurile a Campionatului European
Grupa EURO 2020: România se va lupta cu Spania, Suedia și Norvegia