F1: Max Verstappen a cucerit al treilea său titlu consecutiv de campion mondial

max verstappen
Getty

Pilotul olandez de Formula 1 Max Verstappen și-a asigurat sâmbătă al treilea titlu de campion mondial al piloților, după ce a câștigat 13 din cele 15 curse din sezonul 2023.

Pilotul olandez Max Verstappen (Red Bull) a cucerit al treilea său titlu consecutiv de campion mondial de Formula, sâmbătă, pe circuitul Lusail, după ce coechipierul său, mexicanul Sergio Perez, a abandonat în timpul cursei de sprint din cadrul Marelui Premiu al Qatarului.

Verstappen nu avea nevoie decât de trei puncte pentru a obţine titlul, iar mexicanul era singurul care mai putea întârzia încununarea sa. Perez a fost nevoit să abandonez după ce a fost acroşat de francezul Esteban Ocon (Alpine), în al 11-lea tur, astfel că nu mai conta ce clasare obţinea Verstappen, care era al treilea în acel moment.

Verstappen, în istoria F1

Max Verstappen (26 ani) va pleca din pole position, duminică, în Marele Premiu al Qatarului, în căutarea celei de-a 14-a victorii în 17 curse în acest sezon. El a stabilit în această stagiune şi recordul de victorii consecutive (zece), având şi două victorii în cele patru curse de sprint.

Cursa de sprint, care a avut 19 tururi, a fost câştigată de australianul Oscar Piastri (McLaren), urmat de Verstappen, în timp ce pe locul al treilea s-a clasat britanicul Lando Norris (McLaren).

Verstappen este al cincilea pilot din Formula 1 care a cucerit trei titluri consecutive de campion mondial, după Juan Manuel Fangio (patru - 1954-1957), Michael Schumacher (cinci - 2000-2004), Sebastian Vettel (patru - 2010-2013) şi Lewis Hamilton (patru - 2017-2020), potrivit Agerpres.

Cum a încercat Dani Alves să evite închisoarea în ultimul moment: câți bani i-a oferit victimei și reacția femeii

Pilotul olandez al echipei Red Bull, Max Verstappen, a câştigat, duminică, Marele Premiu al Japoniei, disputat pe circuitul de la Suzuka. Tot la Suzuka, Red Bull Racing şi-a asigurat titlul mondial la constructori.

Pilotul olandez Max Verstappen a câştigat duminică Marele Premiu de Formula 1 al Belgiei ,deşi a plecat de pe locul 14 al grilei de start.

Max Verstappen a câştigat Marele Premiu al Franţei

Max Verstappen (Red Bull), campionul mondial en titre, a câştigat Marele Premiu al Franţei, a 12-a etapă a Campionatului Mondial de Formula 1, ce a avut loc duminică pe circuitul ''Paul Ricard'' din Le Castellet.

Rusia intră în al treilea an de război mai bogată ca niciodată. Folosește sancțiunile pentru a vinde SUA petrol de 1,3 mld $

Kremlinul intră în al treilea an de război mai bogat ca niciodată, iar Vladimir Putin a ajuns să se folosească de sancțiunile care i-au fost impuse de lumea civilizată pentru a exporta Statelor Unite petrol de peste un miliard de dolari.

Rebelii houthi din Yemen şi-au intensificat atacurile asupra navelor în Marea Roşie

Rebelii houthi din Yemen şi-au intensificat atacurile asupra navelor în Marea Roşie ca răspuns la o escaladare a campaniei armatei israeliene în Fâşia Gaza, a anunţat joi liderul grupării pro-iraniene, relatează Reuters.

Mioara Roman, fosta soţie a lui Petre Roman, a murit la vârsta de 83 de ani, la azilul unde era internată de câteva luni

Mioara Roman, fosta soţie a fostului premier Petre Roman, a încetat din viaţă la vârsta de 83 de ani.