Fertilizare in vitro platita de stat, dar cu anumite conditii!

×
Publicitate

Sa nu fie trecuti de 40 de ani, nici el, nici ea, si sa primeasca aviz favorabil de la inspectorii sociali care ii vor vizita.

 

Sunt doar doua dintre posibilele conditii ce le vor fi impuse cuplurilor infertile, care doresc sa faca gratuit o fertilizare in vitro. O procedura ce ajunge si la 3.000 de euro. Membrii comisiei de ginecologie - care vor selecta - spun ca aceste criterii sunt inspirate din cele aplicate in alte tari europene.

Dupa criteriile europene, au prioritate la fertilizare in vitro cei care sunt la primul tratament de acest fel. Au sanse la aceste tehnici medicale gratuite cei casatoriti, dar si cei care sunt intr-o relatie stabila de cel putin un an, fara niciun fel de probleme medicale, altele decat infertilitatea.

De asemenea, pot avea acces si cei care sufera de infertilitate inexplicabila de minimum 3 ani.

Sanse mai mici au cei care au un copil sau mai multi acasa.

Sunt excluse din program persoanele obeze, cu un anumit indice de masa corporala, dar si daca unul dintre parteneri a fost sterilizat voluntar.

Acestea sunt criterii europene orientative, dupa care specialistii romani vor intocmi propriii noastre restrictii.

Pana acum, autoritatile au anuntat doar limita de varsta intre 25 si 40 de ani si faptul ca platesc o procedura. 

In Romania, medicii estimeaza ca 1.250 de cupluri ar avea nevoie intr-un an de fertilizare in vitro. Acum, putini isi permit sa suporte din banii lor procedura. Unii si-au facut credite si inca platesc rate si dobanzi la banci, desi n-au avut rezultatele visate.

Asociatia S.O.S. Infertilitatea, care reprezinta interesele romanilor cu probleme de fertilitate, saluta anuntul ministerului, dar spune ca limitarea la 250 de cupluri este o masura discriminatorie. "Unde este accesul egal la tratament medical pentru cei care contribuie la sistemul de asigurari?", se intreaba reprezentantii asociatiei.

Toata lumea asteapta insa conditiile clare de inscriere in programul gratuit de fertilizare. Trebuie sa apara cat mai repede, pentru ca startul se va da la 1 ianuarie.

Articol recomandat de sport.ro
VIDEO EXCLUSIV Conor McGregor a rezistat doar 63 de secunde la revenirea în ring! Cum s-a încheiat meciul cu Max Holloway
VIDEO EXCLUSIV Conor McGregor a rezistat doar 63 de secunde la revenirea în ring! Cum s-a încheiat meciul cu Max Holloway
Citește și...
Metrorex extinde accesul bicicletelor și trotinetelor la metrou, din 15 iulie. Care sunt intervalele orare

Compania Metrorex extinde intervalul în care utilizatorii de biciclete și trotinete au acces cu aceste vehicule în metroul bucureștean. Este un proiect-pilot menit să încurajeze transportul sustenabil.

„9 ore pe zi, este foarte mult!” Cum trece timpul pentru tinerii români în fața ecranelor, în vacanță

Adolescenții români sunt printre cei care petrec cel mai mult timp pe telefon din toată Uniunea Europeană. 

Proiecție INS: Populaţia României ar urma să scadă la 15,633 milioane de locuitori, în 2080

Populaţia României va ajunge la 15,633 de milioane de persoane, în 2080, faţă de 19,043 de milioane la 1 ianuarie 2025, arată cele mai recente proiecţii realizate de Institutul Naţional de Statistică (INS), publicate vineri.

Recomandări
Nicușor Dan, o nouă întâlnire, luni, la Cotroceni, cu liderii fostei coaliţii de guvernare: „Să spună ei care este soluţia”

Preşedintele Nicuşor Dan ar urma să se întâlnească luni dimineaţa cu liderii fostei coaliţii de guvernare - PSD, PNL, USR, UDMR - pentru a discuta despre formarea unei majorităţi care să poată duce la învestirea unui viitor guvern.

Atacuri de amploare în Golf. Răspunsul Iranului după loviturile aeriene ale SUA. Strâmtoarea Ormuz, închisă

Emiratele Arabe Unite s-au confruntat, duminică dimineaţă, cu un atac cu rachete din partea Iranului, a anunţat Ministerul Apărării, în timp ce în Bahrain s-au activat sirenele de alertă aeriană, iar jurnaliştii AFP din Qatar au auzit explozii la Doha.

Codul galben de vijelie se prelungește. Care sunt zonele afectate de furtună | HARTĂ

Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis o informare de instabilitate atmosferică valabilă începând de duminică, 13 iulie, ora 10:00, până luni, 14 iulie, pentru mai multe regiuni ale țării.