Tramvaiele, troleibuzele si autobuzele, vandute pentru o datorie istorica

×
Publicitate

Daca va doriti un tramvai ori un autobuz, harbuit dar inca functional, l-ati putea cumpara in curand de la Timisoara. O datorie de 10 milioane de euro ar putea lasa orasul fara transport public local.

Sunt vizate de masura sechestrului 153 de tramvaie cu tot cu vagoanele remorca, 53 de troleibuze, 28 de autobuze si 29 de autoturisme.

Din acest moment, drumul e deschis pentru procedura care duce catre scoaterea la mezat a intregului activ pe care il are regia de transport.

Fara niciun ban in conturile companiei, sefii transportului public din Timisoara spera ca judecatorii vor da dovada de clementa.

Pe timisoreni, perspectiva nu pare sa-i ingrijoreze din cale afara. Se vor descurca, spun ei, chiar si fara tramvaie si autobuze. Iar pentru ecologisti, masura e chiar binevenita.

Dar fiindca romanul e optimist din fire, conducerea companiei vede viitorul in roz, desi portareii le-au trecut prin curte. Impreuna cu Primaria Timisoarei, planuieste sa cumpere tramvaie noi, pe care ar da bucuroasa cateva milioane de euro.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
Citește și...
Demisia sefilor Directiei de Cultura si Patrimoniu Bucuresti ceruta de ONG

In loc sa ne protejam istoria, trecem peste ea cu buldozerul, spun mai multe organizatii non guvernamentale. Voluntarii au numarat in ultimii ani sute de case din Bucurestiul vechi, demolate.

Perspective sumbre! Tornadele ne vor matura tara!

Un scenariu de thriller pe care autoritatile europene il iau in considerare atunci cand vorbesc despre efectele schimbarilor climatice asupra Romaniei in urmatorii ani.

Infectiile oculare netratate pot duce la pierderea vederii

Atentie la igiena strandurilor si piscinelor preferate pentru ca riscati infectii oculare. Iar netratate corespunzator, duc la pierderea vederii.

Recomandări
Nicușor Dan a promulgat legea ANI, care îl lasă fără funcție pe Dominic Fritz, fără să o trimită înapoi. Are și o explicație

Președintele Nicușor Dan a anunțat, vineri, că a promulgat Legea pentru modificarea și completarea unor acte normative în domeniul integrității în forma care i-a fost transmisă de către Parlamentul României, fără să o mai trimită înapoi, la reexaminare.

Acciza la motorină, redusă temporar cu 25% până pe 15 septembrie. Anunțul Ministerului Finanțelor

Ministerul Finanțelor majorează la 25% reducerea temporară a accizei aplicabile motorinei standard pentru intervalul 1–15 septembrie 2026, ca urmare a noii evaluări bilunare prevăzute de mecanismul instituit prin Legea nr.162/2026.

Lucian Pahonțu, reacție la acuzațiile privind Revoluția: „Întreaga activitate s-a derulat în conformitate cu normele legale”

Nicușor Dan a declarat că șeful SPP Lucian Pahonțu nu este în situația celor care au participat la acțiunile de reprimare a protestatarilor din Decembrie '89 și de la Mineriada din iunie 1990.