Capitala nu se mai spala DOAR in zile speciale. Solutii dupa ce Comisia Europeana a strambat din nas

61348205

Strazile murdare ale Capitalei vor fi spalate noaptea, promit edilii care sustin ca pe terenurile pline de gunoaie va fi plantata iarba.

Aceste decizii, stabilite de Consiliul General, vin dupa ce Comisia Europeana ne-a atras atentia ca in Bucuresti este prea mult praf.

Pana acum spalarea strazilor si a trotuarelor se facea doar in cazul unor evenimente speciale. Noul proiect prevede ca in fiecare noapte sa fie aspirate si spalate cu jet de apa si detergent toate bulevardele Capitalei.

Masura vine dupa ce in ultimii 5 ani s-au depistat frecvent depasiri ale pulberilor in suspensie in aerul Capitalei.

"In cazul in care nu se va realiza incadrarea in valorile limita concentratiei de pulberi exista riscul destul de mare sa se declanseze procedura de infrigement pentru calitatea aerului", a declarat Sorin Oprescu, primarul general al Capitalei.

Potrivit normelor aprobate de municipalitate, administratorii santierelor vor fi obligati sa angajeze companii de salubritate pe care sa le plateasca pentru spalarea zonei de jurul santierului.

In vizor sunt luate si depozitele de deseuri. Confom proiectului, terenurile pline de gunoaie nu vor mai exista, si asta pentru ca proprietarii sunt obligati sa le ingradeasca, sa le igienizeze si mai nou, sa plateze iarba pe intreaga suprafata.

Cine nu respecta legea risca o amenda intre 500 si 1500 de lei.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Diletta Leotta s-a fotografiat în cel mai strâmt costum de baie și i-a înnebunit pe fani: ”Zoom incontrolabil”
GALERIE FOTO Diletta Leotta s-a fotografiat în cel mai strâmt costum de baie și i-a înnebunit pe fani: ”Zoom incontrolabil”
Citește și...
Unul dintre campionii parapantei din Cluj, vindecat dupa 6 ani de chin de un caine

O poveste incredibila, care poate fi si o lectie de viata, ii are in centru pe unul dintre campionii parapantei din Cluj si pe cel mai bun prieten al sau, Kibo.

REZULTATE EVALUARE NATIONALA 2013. Explicatiile sefului ISJ Cluj pentru rezultatele mult mai bune

Seful ISJ Cluj, Valentin Cuibus, explica rezultatele bune la Evaluarea Nationala prin inspectiile inopinate din scoli, orele suplimentare de Matematica si Romana si cele doua simulari, dar si prin subiectele la Matematica, "unii au spus ca au fost usoare"

Povestea lui "nea Petrica", batranul care a ocupat de unul singur un azil de lux din Romania

Un azil de lux din comuna suceveana Todiresti - pentru modernizarea caruia s-au folosit 200 de mii de euro, bani europeni - pare sa isi astepte in zadar clientii.

Recomandări
ANAF pregătește o nouă procedură pentru veniturile nedeclarate. Contribuabilii vor fi notificați și pot fi chemați la audieri

ANAF pregătește o nouă procedură pentru persoanele care au obținut venituri anul trecut, dar nu și-au declarat contribuțiile la pensie și sănătate. 

”Izvoare de sănătate”. La Slănic Moldova, locurile la tratament se rezervă cu un an înainte, dar studiile clinice lipsesc

Începem campania: „Izvoare de sănătate”, despre una dintre puținele bogății pe care România nu le-a pierdut de tot: apele ei sărate, minerale și termale. 

Câte femei conduc, de fapt, marile companii din România. Cristina Chiriac: Numărul e neschimbat, deși legea s-a modificat

Legea care trebuia să crească reprezentarea femeilor în conducerea companiilor listate nu a făcut mari schimbări. Într-un interviu, Cristina Chiriac, președinta CONAF, explică de ce numărul femeilor din consiliile analizate a rămas exact același: 82.