Patriarhia, suparata foc pe Facebook. PF Daniel are 3 conturi false

60473868

Preafericitul Daniel duce, fara succes, o lupta virtuala cu gigantul retelelor de socializare Facebook. Scandalul a plecat de la un motiv cat se poate de pamantesc. Cineva i-a facut Patriarhului 3 conturi false, iar biserica incearca sa le desfiinteze.

Sunt pagini in care autorul anonim il portretizeaza pe Inalt Prea Sfintia Sa drept amator de filme de groaza si jocuri on-line. Avea 1315 prieteni cand am deschis pagina, iar dupa 10 minute erau deja 1340. Desi datele biografice sunt cele reale, la fel si cele 111 poze surprinse la sarbatori sau la slujbe, autorul profilului nu este, cu siguranta, Preafericitul Daniel.

Nu-i greu sa intelegi asta cand citesti ca se distreaza construind ferme intr-un joc de strategie on-line ori ca citeste presa de scandal si, ocazional, se uita la filme horror. Patriarhia a reactionat prompt.

"Niciunul dintre aceste conturi nu are acordul sau binecuvantarea Patriarhului Romaniei, ci sunt initiative personale ale unor utilizatori anonimi. Biserica Ortodoxa, ierarhii si preotii socializeaza cu enoriasii numai in biserica" - se arata in comunicatul BOR.

Reprezentantii Patriarhiei Romane spun ca au sesizat de mai multe ori administratorul Facebook asupra acestor trei conturi false atribuite Patriarhului Romaniei si, desi au solicitat sa fie inchise, continua sa functioneze.

Asa ca utilizatorii au inca libertate totala sa-si dea cu parerea despre ce vesminte poarta Inaltul ierarh. Discutii purtate, de multe ori fara perdea.

Intre timp, papa Benedict al XVI-lea a binecuvantat retelele de socializare, odata cu Ziua Comunicarii, drept instrument necesar credinciosilor moderni. Are el insusi o pagina oficiala intretinuta de Vatican, dar are si un profil fals. Pe 1 mai, cand va fi beatificat papa Paul al II-lea, va fi lansata si pagina sa memoriala.

Articol recomandat de sport.ro
Rusia, prinsă capcană!? Presa din Moscova: „Ucraina a profitat imediat”
Rusia, prinsă capcană!? Presa din Moscova: „Ucraina a profitat imediat”
Citește și...
„Fac mâncare și calc pentru ea”. 65% dintre bărbații tineri sunt dispuși să ajute partenera în casă, dar o și controlează

Bărbații tineri sunt dispuși să renunțe la mentalitatea tradițională conform căreia doar partenerele de viață trebuie să muncească în casă. 

Dacia Hipster, pe străzile Parisului. Francezii au fost cuceriți: ”Cool și futurist, îmi place la nebunie!” | VIDEO

Dacia Hipster, micuța mașină complet electrică ce urmează să fie lansată în 2027, a fost scoasă pe străzile din Paris pentru a testa reacția trecătorilor, iar francezii s-au arătat cuceriți de noul concept car. 

Cum a încercat un profesor din Alba să seducă o adolescentă de 15 ani. Mesajele au ajuns la polițiști

Un profesor de sport în vârstă de 32 de ani din județul Alba este cercetat penal sub control judiciar după ce ar fi abordat online o adolescentă de 15 ani pe care ar fi încercat să o convingă să întrețină relații intime cu el. 

Recomandări
Codul roșu de caniculă se extinde, de luni, în aproape toată România. Bucureștiul intră și el sub avertizare

România este sub avertizare de temperaturi extreme. Codul roșu a fost emis pentru 16 județe, iar de luni va fi extins pentru aproape țara, inclusiv București. 

Sondaj CURS: Cum ar vota bucureștenii dacă duminică ar avea loc alegeri. Procentele PSD, PNL și AUR, în plin război politic

Un nou sondaj arată că PSD, PNL și AUR sunt despărțite de doar câteva procente în opțiunile de vot ale bucureștenilor. Comparativ cu precedentele alegeri locale, două dintre cele trei formațiuni înregistrează creșteri semnificative.

Mesajul lui Vladimir Putin după atacurile Ucrainei asupra infrastructurii ruse: „Vedem problemele. Le recunoaştem”

Vladimir Putin s-a angajat duminică să "asigure" securitatea ţării şi să facă faţă "provocărilor", în momentul în care Kievul îşi continuă atacurile asupra infrastructurii militare şi energetice ruseşti pentru a slăbi efortul de război al Moscovei.