Pasajul Basarab are unda verde. Vezi ce termen de garantie ii dau autoritatile

×
Publicitate

Pe pasajul Basarab asfaltul e perfect, testele de rezistenta n-au gasit puncte slabe, dar pentru deschiderea traseului, soferii trebuie sa mai astepte.

Primarul general s-a ferit sa precizeze data inaugurarii; a anuntat doar ca o comisie infiintata special pentru receptie intra din aceasta dimineata in piine. Pasajul Basarab are o garantie tehnica de 10 ani.

Testele cu incarcare ale podului hobanat au fost facute timp de trei zile, in care s-au masurat deplasarile verticale si orizontale ale elementelor structurii de rezistenta.

Rezultatele au fost trimise proiectantului spaniol, singurul care le poate valida.

Odata cu intrarea in folosinta a pasajului, calatoria cu masina intre cartierele Drumul Taberei si Militari si centrul orasului va dura mai putin de doua minute in loc de o ora cat le ia acum soferilor.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO | S-a ”încurcat” cu starul lui Real Madrid pentru a pune mâna pe un ”suvenir”
GALERIE FOTO | S-a ”încurcat” cu starul lui Real Madrid pentru a pune mâna pe un ”suvenir”
Citește și...
Un TIR şi un autoturism s-au ciocnit pe DN 66. Unul dintre şoferi ar fi murit, celălalt fiind grav rănit

Un TIR şi un autoturism au fost implicate, sâmbătă dimineaţă, într-un accident rutier produs pe DN 66, în localitatea Ţânţăreni, judeţul Gorj.

Lista bisericilor românești care primesc peste 5 milioane de euro de la stat

Departamentul pentru Românii de Pretutindeni a publicat primele liste de proiecte pe care le va finanţa în 2026. Cei mai mulţi bani ajung, pentru al patrulea an consecutiv, la bisericile şi mitropoliile - în special ortodoxe - din diaspora.

Ce se întâmplă cu noua lege a salarizării din sistemul bugetar, după ce alianța PSD-AUR a lăsat România fără guvern

Ministerul Muncii va trimite partidelor un document cu principiile noii legi a salarizării, iar consultările pe proiect nu vor începe fără un minim acord cu o majoritate parlamentară proeuropeană, a declarat ministrul interimar al Muncii, Dragoş Pîslaru.

Recomandări
Președintele Nicușor Dan, de Ziua Europei: ”România va avea un guvern pro occidental într-un termen rezonabil"

De Ziua Europei, președintele Nicușor Dan a prezentat un scurt bilanț al celor 20 de ani de integrare europeană și a cerut o dezbatere ”onestă” despre Uniunea Europeană, dincolo de „lozinci".

Ce urmează după căderea Guvernului Bolojan. Cristian Pîrvulescu: „Fie un guvern minoritar, fie unul tehnic de serviciu”

Politologul Cristian Pîrvulescu a comentat, sâmbătă, mesajul transmis de președintele Nicușor Dan după căderea Guvernului Bolojan, afirmând că din acesta reiese lipsa unei înțelegeri politice clare între partide.

Trump ar vrea să mute trupele americane din Germania în Polonia. Decizia ar putea redesena prezența militară a SUA în Europa

Preşedintele SUA, Donald Trump, a declarat că „ar putea” muta trupele americane din Germania în Polonia, în contextul în care Pentagonul se pregăteşte să retragă aproximativ 5.000 de soldaţi americani din Germania în cursul anului viitor, scrie POLITICO.