Masinile parcate ilegal in centrul capitalei ridicate de ziua Bucurestiului

60152067

Primaria Municipiului Bucuresti a anuntat vineri ca pentru buna defasurare a evenimentului "Zilele Bucurestiului", masinile parcate in zonele restrictionate din centrul Capitalei, vor fi ridicate si depozitate intr-o parcare pazita de Politia Comunitara.


Totodata, municipalitatea face apel la cetatenii riverani Centrului Istoric al Capitalei, Pietei Constitutiei si Bulevardului Unirii pentru ca acestia sa sprijine evenimentul "Zilele Bucurestiului" si sa elibereze aceasta zona.

Festivalul "Zilele Bucurestiului" este organizat de Primaria Capitalei prin ARCUB - Centrul de Proiecte Culturale, sambata si duminica, in zona centrala a Bucurestiului, pentru a marca cea de-a 549-a aniversare a acestui oras.

Articol recomandat de sport.ro
Eugenie Bouchard se plânge după doar 24 de ore la noul job: ”Unii asta cred”
Eugenie Bouchard se plânge după doar 24 de ore la noul job: ”Unii asta cred”
Citește și...
Câte biblioteci mai sunt astăzi în România și câte cărți se află pe rafturile lor. Număr surprinzător de posturi TV și radio

România a avut o reţea de 7957 biblioteci, în 2025, în scădere cu 226 unităţi faţă de anul 2024, acestea dispunând de circa 152 milioane volume, potrivit datelor comunicate de Institutul Naţional de Statistică (INS).

O lună de la explozia dronei din Galați. Cine și-a asumat costurile unui caz unic în România

A trecut o lună de la explozia unei drone care a distrus un apartament situat la ultimul etaj al unui bloc din Galaţi, a rănit o femeie şi pe fiul acesteia şi a avariat parţial alte locuinţe de la acelaşi nivel.

„Fac mâncare și calc pentru ea”. 65% dintre bărbații tineri sunt dispuși să ajute partenera în casă, dar o și controlează

Bărbații tineri sunt dispuși să renunțe la mentalitatea tradițională conform căreia doar partenerele de viață trebuie să muncească în casă. 

Recomandări
LIVE ACUM. Nicușor Dan, despre criza politică: ”Responsabilitatea e la partide. Aștept să vină cu soluția de majoritate”

Președintele Nicușor Dan susține la această oră o declarație de presă, care poate fi urmărită LIVE pe www.stirileprotv.ro.

Fragmente de dronă cu încărcătură explozivă, descoperite în Tulcea. Primele precizări despre originea armei

Fragmente de dronă au fost găsite într-o localitate din judeţul Tulcea, specialiştii confirmând prezenţa unei încărcături explozive, au transmis reprezentanţii Ministerului Apărării Naţionale.

Canicula face victime în România. Mai mulți oameni au murit din cauza temperaturilor extreme

Mai mulți oameni au murit din cauza temperaturilor extreme. Un bărbat de 56 de ani din Iași a fost găsit inconștient pe câmp, în timp ce trei oameni, din județele Bacău, Brașov și Timiș, au pierit în timp ce încercau să se răcorească în râuri sau lacuri.