Jandarmii se intorc in strada sa ne apere. Prea multe talharii

×
Publicitate

Avem tot mai multe cazuri de jafuri armate si talharii, dar prea putini politisti care sa ne apere.

 

Dupa ce s-au uitat peste cifre, autoritatile au decis sa readuca pe strada patrulele de jandarmi pe care le-au desfiintat in urma cu cativa ani.

Un ajutor mai mult decat binevenit, in conditiile in care 70% dintre apelurile la 112 cer ajutorul oamenilor legii.

Ministrul Administratiei si Internelor, Vasile Blaga, a solicitat public Jandarmeriei Romane sa se reorganizeze, iar jandarmii sa se reintoarca in strada.

In acest moment, Politia Romana mai are nevoie de 2000 de oameni ca sa faca fata cererilor de interventie, dar si ca sa patruleze eficient. Acest lucru se va intampla cel tarziu in martie.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Dacia Duster a primit un upgrade serios în 2026! Cum arată și cât costă modelul ”unic pe piață”
FOTO Dacia Duster a primit un upgrade serios în 2026! Cum arată și cât costă modelul ”unic pe piață”
Citește și...
Salvatorii de pe mare au protestat față de noua lege a salarizării: „Cam 4.000 lei în mână. Doi oameni pe o navă fac salvare”

Cei care au intervenit marți să salveze echipajul de pe nava GAS Lisbon, în largul mării, la Sulina, dar și colegii lor, au protestat la Constanța.

Grav afectați de seceta din 2025, fermierii români vor primi despăgubiri de 15 milioane de euro. Când vor intra banii UE

Comisia Europeană a adoptat Regulamentul de punere în aplicare (UE) 2026/1698, prin care alocă un sprijin financiar de urgență fermierilor din cinci state membre afectate de fenomene climatice nefavorabile: Croația, Cipru, Portugalia, România și Slovenia.

Federaţiile din educaţie anunţă că refuză să participe la ”aşa-zisele” discuţii pe tema legii salarizării: ”Negocieri false”

Federaţiile din educaţie au anunţat că refuză să participe la ”aşa-zisele” discuţii pe tema legii salarizării, care erau programate joi, 23 iulie, la Ministerul Muncii.

Recomandări
Cum a doborât România a doua dronă în mai puțin de 24 de ore. Ce s-a schimbat față de prima misiune

România a trecut prin momente dramatice în ultimele 24 de ore, după ce două drone militare au pătruns în spațiul aerian național, si au fost doborâte de pilotul unui avion F-16 al Forțelor Aeriene Române. 

Studiu Eurofound: România urcă în topul creșterilor salariului minim din UE, dar rămâne printre ultimele state din clasament

România se numără printre țările cu cele mai rapide creșteri ale salariului minim din Uniunea Europeană. Totuși, acesta rămâne printre cele mai mici din Uniune. 

Vestul Europei, sub teroarea flăcărilor. Sute de mii de persoane din Spania și Franța au primit ordine de evacuare

Sunt ore critice în Spania, unde incendiile de vegetație continuă să se extindă. Fumul gros a ajuns până în capitala Madrid.