Exista lege, dar degeaba! Inca se mai vand alimente interzise in scoli

×
Publicitate

S-a dat o lege, unii s-au facut ca o si aplica o vreme, dar acum aproape toti s-au intors la vechile obiceiuri. Vorbim despre comerciantii care inca vand in scoli chipsuri, sucuri acidulate ori dulciuri.

Desi autoritatile au facut la inceput de an scolar o serie de anchete, pe parcurs s-au cam culcat pe o ureche.

La cinci luni de la inceperea anului scolar, in curtea unei unitati de invatamant din Sibiu inca se vand saleuri, chipsuri, biscuiti cu ciocolata si sucuri. Adica toate produsele pe care legea le interzice.

Ordinul dat de Ministerul Sanatatii spune ca in institutiile de invatamant comerciantii nu pot vinde produse care depasesc 300 de kilocalorii sau care au peste 15 grame de zahar, 1,5 de sare si 20 de grasimi pe suta de grame. Aceste informatii trebuie trecute clar pe eticheta. Nu se intampla asta. In schimb, vanzatoarele jura ca sandvisurile lor au aviz.

De altfel, inspectorii sanitari spun ca fac periodic controale, care au bagat spaima in unii comerciantii. Cat despre cei care mai vand si astazi ilegal, nici inspectorii scolari nu isi asuma vreo raspundere.

In timp ce autoritatile arunca vina dintr-o parte in alta, numarul celor mici care sufera de probleme de greutate creste de la an la an. Ultimele statistici arata ca in Romania 90.000 de copii intre 4 si 10 ani sunt obezi.

Articol recomandat de sport.ro
Clara a spus totul despre iubitul cu 53 de ani mai în vârstă: ”Primesc multe critici”
Clara a spus totul despre iubitul cu 53 de ani mai în vârstă: ”Primesc multe critici”
Citește și...
Proiecție INS: Populaţia României ar urma să scadă la 15,633 milioane de locuitori, în 2080

Populaţia României va ajunge la 15,633 de milioane de persoane, în 2080, faţă de 19,043 de milioane la 1 ianuarie 2025, arată cele mai recente proiecţii realizate de Institutul Naţional de Statistică (INS), publicate vineri.

Dezechilibrele din sistemul de pensii accelerează. În jumătate dintre județe deja sunt mai mulți pensionari decât angajați

Cu milioane de români plecați la muncă în străinătate și o rată a natalității foarte scăzută, în România se adâncește raportul dintre cei care muncesc și cei ajunși la pensie. 

Studiu: Românii nu mai văd administraţia publică drept un dezastru, dar România rămâne ţara „dosarului cu şină”

Aproape jumătate dintre participanţii la un studiu naţional realizat de Centrul de Formare APSAP descriu experienţa cu serviciile publice drept mediocră, iar peste 8 din 10 au stat la coadă la ghişeele instituţiilor publice în ultimul an.

Recomandări
Radu Miruță: Au mai fost distruse cinci resturi de drone pe mare. Armata Română nu păzeşte Portul Constanţa pe timp de pace

Ministrul demis al Apărării, Radu Miruţă, afirmă că au mai fost cinci cazuri de resturi de dronă observate pe mare şi distruse, unele dintre acestea având explozibil, iar altele nu.

Peter Magyar a bătut palma cu Ursula von der Leyen. Ungaria se va alătura Parchetului European condus de Kovesi

Ungaria, care este pe cale să obţină fonduri vitale din partea UE demonstrând că luptă împotriva corupţiei, se va alătura Parchetului European (EPPO), a declarat vineri preşedinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, informează Reuters.

Fostul primar Cătălin Cherecheș a fost eliberat condiționat din închisoare. „Voi fi o voce a comunităţii în zona civilă”

Fostul primar din Baia Mare Cătălin Cherecheș a fost eliberat condiționat din închisoare. Vineri, magistrații Tribunalului Maramureș au respins contestația procurorilor anticorupție, la cererea fostului edil.