Din nou in Cartea Recordurilor! Bucurestiul are cel mai greu tort cu frisca

×
Publicitate

UPDATE: Ziua si recordul in Capitala! Duminica, bucurestenii au mancat cel mai greu tort din lume, facut din frisca si fructe.


Multi abia au gustat din prajitura uriasa. Erau putin "obositi" dupa ospatul de sambata, cand a fost pregatit si savurat cel mai lung carnat din lume.

Cateva sute de oameni au venit duminica dimineata in Piata Constitutiei ca sa vada minunea. Si sa o guste, fireste, doar este cel mai greu tort cu fructe si frisca din lume. N-au mai simtit frigul, imbatati de aroma.

Cofetarii au venit de la sase dimineata ca sa aranjeze prajitura uriasa. Au folosit 1000 de oua, 50 de kilograme de fructe si 40 de zahar. Apoi au asteptat cu sufletul la gura proba cantarului si verdictul dat de reprezentantul Cartii Recordurilor. Tortul a cantarit 281 de kilograme.

In urma cu o saptamana, in Capitala s-au adunat cei mai multi Mosi Craciun, 3939 la numar, care au impartit cadouri.

Articol recomandat de sport.ro
Război deschis între Moscova și Madrid! Cum au reacționat rușii după atacul nemilos venit din Spania
Război deschis între Moscova și Madrid! Cum au reacționat rușii după atacul nemilos venit din Spania
Citește și...
Un alt tronson de autostradă este aproape gata. Pistol: „Se aşterne stratul asfaltic de uzură pe ultimii metri”

Lucrările pe secțiunea 4 Tigveni – Curtea de Argeș a autostrăzii Sibiu – Pitești (A1) au ajuns la aproape 95%, iar circulația ar putea fi deschisă în 2026, înainte de termenul contractual, a anunțat șeful CNAIR, Cristian Pistol.

Municipiul din România unde lumina și aerul condiționat se dau cu program în primărie. Edil: ”La mine în birou e întuneric!”

Primăria din Giurgiu a raționalizat lumina și aerul condiționat din instituție pe timpul crizei energetice, în timp ce programul fântânilor din oraș a fost, de asemenea, redus, potrivit viceprimarului din municipiul capitală de județ. 

Asociația Prosumatorilor cere TVA zero pentru fotovoltaice și baterii de stocare, după modelul german. Ce avantaje ar aduce

APCE solicită Parlamentului adoptarea în regim de urgenţă a unui pachet de măsuri fiscale inspirat din modelul german, care să permită aplicarea TVA 0% pentru sistemele fotovoltaice de până la 27 kW şi pentru bateriile de stocare aferente.

Recomandări
Pentagonul laudă România pentru „abordarea proactivă” în NATO. „Aliații să transforme cheltuielile în capacități de luptă”

Secretarul adjunct al apărării din SUA, Elbridge Colby, a apreciat abordarea proactivă a României în ceea ce privește împărțirea responsabilităților în cadrul NATO.

Un grup de drone detectat de MApN în apropierea graniței României. A fost emis RO-Alert în Tulcea

Sistemul de supraveghere radar al Ministerului Apărării Naționale a detectat astăzi, 4 august, la ora 15:13, un grup de ținte aeriene în proximitatea frontierei fluviale cu Ucraina. Între timp, alerta aeriană a încetat la 17:17.

Președintele Nicușor Dan a promulgat două legi ”importante pentru stabilitatea economică și protejarea veniturilor românilor”

Președintele României, Nicușor Dan, a anunțat, marți, că a semnat decretele de promulgare pentru două acte normative pe care le consideră esențiale pentru stabilitatea economică a țării și pentru protejarea veniturilor românilor.