Au inceput disponibilizarile de bugetari. Oamenii dau in judecata statul

×
Codul embed a fost copiat

Valurile de concedieri au inceput sa loveasca institutiile statului. Unii bugetari au fost trimisi acasa, altii au primit un preaviz de concediere. Primele institutii care au dat angajati afara sunt din administratia locala.

Urmeaza agentiile din subordinea ministerelor, cel putin daca ne luam dupa cifrele anuntate pana acum: 70.000 de oameni sunt pe lista neagra.

Din zecile de mii de bugetari pe care executivul intentioneaza sa ii trimita acasa, pana acum ministrii au anuntat doar vreo 8.000 de disponibilizari. Cei mai multi din institutiile din subordinea ministerelor agriculturii, de la interne si de la mediu.

Restructurarea sistemului bugetar s-ar putea sa faca in sfarsit curatenie. Asta pentru ca, in multe institutii publice, se vor concursuri de competente pentru posturile care vor ramane in urma reducerii.

Cel putin teoretic asta ar insemna ca cei mai buni raman in functie. Unii dintre cei trimisi acasa s-au dus, insa, direct la judecator pentru ca se simt nedreptatiti.

Citește și
somaj
Fara disponibilizari, bugetarii ar putea ramane cu salariile micsorate

Mihai Petrescu este de acum fost administrator la Directia de Asistenta Sociala si Protectia Copilului Hunedoara. A fost disponibilizat, alturi de alte 114 persoane. Pentru ca nu si-a mai gasit nimic de lucru, s-a apucat de gradinarit si de crescut animale, ca sa aiba din ce trai.

Si la Directia Judeteana de Paza si Ordine Dolj 115 angajati au primit preaviz de concediere. Emil Grosereanu este unul dintre ei. Fost cadru militar, omul spune ca a refuzat firmele de paza private pentru ca munca la stat ii oferea stabilitate. Maine insa este ultima zi de lucru.

Acolo unde nu s-au dat inca preavize, bugetarii sunt in fierbere. Toti se simt vizati de disponibilizari.

Articol recomandat de sport.ro
Ce face marea campioană Monica Roșu, la 20 de ani după ce s-a retras din gimnastică. "E o altă carieră"
Ce face marea campioană Monica Roșu, la 20 de ani după ce s-a retras din gimnastică. "E o altă carieră"
Citește și...
Politistii din Bucuresti ameninta cu proteste daca li se taie salariile
Politistii din Bucuresti ameninta cu proteste daca li se taie salariile

Reprezentantii Politiei Capitalei au decis, marti, sa recurga la formele de protest legale dupa ce vor primi salariile reduse. Vor purta banderole, dupa care vor iesi in strada.

Fara disponibilizari, bugetarii ar putea ramane cu salariile micsorate
Fara disponibilizari, bugetarii ar putea ramane cu salariile micsorate

Din nou, nori negri s-au abatut printre bugetari. Daca nu vor fi dati afara suficienti oameni anul acesta, salariile din sistemul de stat ar putea sa ramana micsorate cu 25 de procente si in 2011.

Disponibilizam pe hartie, dar nu si in realitate!
Disponibilizam pe hartie, dar nu si in realitate!

Cel putin asta se intampla in Directiile de Sanatate Publica. Adjunctii isi lasa functiile doar ca sa ocupe alte fotolii caldute, puse la pastrare tot in sistem. Concedierile sunt taraganate si in administratia locala. Abia peste 2 luni vor pleca oameni.

Recomandări
ANM a prelungit avertizările de vreme rea: vânt puternic, ninsori și viscol. HARTĂ
ANM a prelungit avertizările de vreme rea: vânt puternic, ninsori și viscol. HARTĂ

Administrația Națională de Meteorologie a emis o informare meteorologică și mai multe atenționări și avertizări Cod Galben și Cod Portocaliu, ce vizează intensificări ale vântului, ninsori, polei și viscol, în mare parte din țară.

Volodimir Zelenski ar urma să facă o concesie majoră pentru pace în Ucraina
Volodimir Zelenski ar urma să facă o concesie majoră pentru pace în Ucraina

Rusia a lovit fără milă blocuri de locuințe, chiar și în ziua de Crăciun. Valul de drone și rachete a ucis joi cel puțin 5 oameni și a rănit zeci, în mai multe orașe ucrainene.

Plan Roșu de Intervenție activat, în urma unui accident între 10 mașini, în județul Olt. 27 de persoane implicate
Plan Roșu de Intervenție activat, în urma unui accident între 10 mașini, în județul Olt. 27 de persoane implicate

Un accident de amploare s-a produs pe Drumul Expres 12, în zona localității Optași Măgura, județul Olt, unde 10 autoturisme au fost implicate într-o coliziune în care se aflau aproximativ 27 de persoane.