Astazi, de Ziua Mondiala a Sanatatii, cadrele medicale au liber

×
Publicitate

Daca v-ati propus astazi sa faceti o vizita la medic, ganditi-va de doua ori inainte sa plecati de-acasa. Ziua de 7 aprilie a fost declarata nelucratoare pentru cadrele medicale.

 

Este al doilea an consecutiv in care doctorii au liber de Ziua Mondiala a Sanatatii. O veste care nu este tocmai buna pentru pacientii care au nevoie astazi de consultatii. Multe din cabinetele celor 11.000 de medici de familie romani ar putea fi inchise.

Exista insa si exceptii - cadrele medicale care lucreaza in sistemul de urgenta si medicii de pe ambulanta vor fi la datorie.

Tot azi, in Capitala va avea loc o conferinta de presa dedicata zilei Mondiala a Sanatati, la care va participa si ministrul sanatatii, Ion Bazac.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
Citește și...
Tinerii au ajuns sa se gandeasca de doua ori inainte sa spuna DA!

Spun asta notarii publici din Sibiu, care in ultima vreme se confrunta cu o avalansa de cereri pentru intocmirea unor contracte prenuptiale.

Dupa un week-end de gratare, au aparut munti de gunoaie!

Galatenii au descoperit ca sarbatorile campenesti, unde si-au incins gratarele, au totodata fost adevarate concursuri de imprastiat deseurile.

Menopauza duce la caderea masiva a parului!

Caderea masiva a parului! Iata o problema cu care se confrunta multe dintre femeile aflate la menopauza.

Recomandări
Lucian Pahonțu, reacție la acuzațiile privind Revoluția: „Întreaga activitate s-a derulat în conformitate cu normele legale”

Nicușor Dan a declarat că șeful SPP Lucian Pahonțu nu este în situația celor care au participat la acțiunile de reprimare a protestatarilor din Decembrie '89 și de la Mineriada din iunie 1990.

Primul spital construit ”de la zero” în Cluj. Centrul de patologie vasculo-cerebrală și neurochirurgie are 6 săli de operație

Noul Centru de patologie vasculo-cerebrală și neurochirurgie din cadrul Spitalului Clinic Județean de Urgență Cluj, una dintre cele mai importante investiții în domeniul medical realizată din fonduri europene, a fost inaugurat în Cluj-Napoca.

Trump anunță „cel mai mare acord petrolier din istorie” cu Venezuela: „Va reduce considerabil prețul benzinei”

Preşedintele american Donald Trump a anunţat vineri încheierea unui acord în sectorul petrolier cu Venezuela, în virtutea căruia Statele Unite ar urma să-şi dubleze rezervele de petrol, transmit AFP şi Reuters.