Aproape un sfert dintre europeni erau amenintati in 2008 de saracie

60179523

Circa 116 milioane de cetateni europeni, reprezentand aproximativ un sfert din populatia Uniunii Europene, erau amenintati de saracie sau excludere sociala, in 2008, potrivit unui studiu publicat luni de Biroul European de Statistica, Eurostat.

Comisia Europeana (CE) are ambitia de a reduce cu cel putin 20 de milioane numarul de persoane care se confrunta cu riscul saraciei sau excluderii sociale, in urmatorii zece ani. Insa, pana atunci, datele sunt alarmante.

Potrivit statisticilor Eurostat, nu mai putin de 81 de milioane de persoane (adica 16,5 la suta din populatia Uniunii) se confruntau cu riscul saraciei, in 2008. Aceste persoane, care traiesc in principal in Letonia, Romania si Bulgaria, aveau un venit situat sub pragul lor national al saraciei, luand in calcul inclusiv ajutoarele sociale.

Dar saracia atinge si tarile "mari" ale Uniunii, potrivit raportului Eurostat, intitulat "Venit si conditii de viata in Europa". Astfel, Franta inregistra 7,9 milioane de persoane (13,1% din populatia sa) amenintate de saracie. In Germania, nivelul persoanelor amenintate de saracie este de 15,2%. In Spania, acesta este de 19,6%, in Italia - de 18,7,% iar in Marea Britanie - de 18,8%.

Articol recomandat de sport.ro
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Citește și...
Numarul romanilor care au plecat in strainatate la munca s-a triplat

Numarul romanilor care au plecat in strainatate cu contract de munca a crescut de trei ori in 2010, comparativ cu anul trecut, in conditiile in care tot mai multi romani au cautat o solutie de crestere a veniturilor printr-un loc de munca in strainatate.

Dulceata de lapte, "vedeta" la targurile cu produse alimentare din Mures

In preajma Craciunului, aceasta delicatesa frantuzeasca face furori la targurile cu produse alimentare din Mures. Cei care au gustat-o n-au ezitat sa ia mai putini carnati, branzeturi si muraturi, ca sa poata pune pe masa dulceata frantuzeasca.

Gheata face victime in Romania: zeci pacienti internati cu fracturi

Zapada cazuta in ultimele zile si gerul care a inghetat tot in cale au facut victime. Numai la Sectia de Ortopedie a Spitalului Judetean Sibiu 23 de suferinzi au cerut ajutorul medicilor in ultimele 48 de ore.

Recomandări
SURSE: Președintele Nicușor Dan va face o nouă desemnare de premier la începutul lunii septembrie

Președintele Nicușor Dan va face o nouă desemnare de premier la începutul lunii septembrie, fără să mai organizeze consultări politice oficiale cu partidele, au precizat pentru Știrile Pro TV surse apropiate de Palatul Cotroceni.

Planul pentru cel mai negru scenariu la Cernavodă. Autoritățile vor să aducă apă cu cisterna dacă Dunărea scade la un metru

Guvernul anunță noi măsuri pe Dunăre prin care să asigure în viitor suficientă apă pentru răcirea reactoarelor centralei de la Cernavodă.

Cel mai în vârstă monarh din Europa, Regele Harald al Norvegiei, a decedat la vârsta de 89 de ani

Regele Harald al V-lea al Norvegiei, care a plecat în exil în Statele Unite încă din copilărie, în timpul ocupației naziste a țării sale natale, a murit la vârsta de 89 de ani.