170.000 de studenti risca sa devina someri intr-o luna. Termina facultatea

×
Publicitate

Intr-o luna, 170.000 de tineri romani risca sa-si schimbe statutul de "student" cu cel de "somer". Specialistii in resurse umane le transmit acestora in fata: incercati munca de voluntariat, ca sa prindeti experienta, nu stati acasa.

Angajatorii nu prea cauta personal, iar cei care o fac vor doar specialisti, nu boboci.

La sfarsitul lunii iulie, Alex, de exemplu, isi va da licenta cu lucrarea "Nivelul de zgomot intr-o cladire". Asta a invatat si asta i-ar placea sa faca, dupa patru ani la Constructii. Numai ca in Romania sansele sa isi gaseasca ceva in domeniul lui sunt aproape nule.

La fel ca Alex, in vara, 170.000 de absolventi de la stat si privat vor fi in cautarea unui loc de munca. Pentru ca nu toti vor reusi sa plece din tara, cei mai multi vor ingrosa numarul somerilor si asa mare de doi ani incoace.

De altfel, in aceasta saptamana, Agentia Nationala de Ocupare a Fortei de Munca a scos la concurs de 20 mai multe posturi pentru cei cu studii medii si profesionale, decat pentru romanii cu facultate.

Cu toate acestea, universitatile continua sa organizeze admitere pentru specializari care nu se cauta...
 

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
Citește și...
Vrei sa te angajezi? Vezi ce burse de joburi sunt luna aceasta

Daca locuiesti in Valcea, Prahova, Braila, Arad, Salaj sau in apropiere si vrei un loc de munca, in luna iunie ai mai multe sanse.

Atentie la consumul fructelor si legumelor stropite cu pesticide!

Sunt prea scumpe vegetalele bio? Atunci optati pentru fructele si legumele care contin un numar cat mai mic de pesticide. Altfel riscati o indigestie puternica. Iar aceasta poate aparea numai de la consumul a doua tipuri de pesticide intr-o zi!

Dunarea da pe-afara. Cotele de inundatie sunt depasite

Potrivit Institutului National de Hidrologie si Gospodarire a Apelor, Dunarea ameninta statiile Gruia, Calafat, Bechet, Corabia, Magurele si Zimnicea.

Recomandări
Ce a provocat viitura ucigașă din Nepal și Tibet. Cauza dezastrului soldat cu cel puțin 165 de morți și sute de dispăruți

Inundaţiile devastatoare care au făcut cel puţin 165 de morţi şi sute de dispăruţi în Nepal şi Tibet au fost cauzate de prăbuşirea unui gheţar, a anunţat U.S. Geological Survey (USGS), scrie AFP.

Peste 120 de aleși ar putea rămâne fără funcții dacă Legea integrității va fi promulgată. USR, avertisment pentru PNL

După o lună de dezbateri și nenumărate modificări, legea integrității a fost adoptată în Parlament cu articolul care prevede că aleșii găsiți în incompatibilitate sau conflict de interese, chiar și retroactiv, își pierd funcția.

Ungaria declară Rusia drept „amenințare” pentru Europa și ordinea mondială. Ruptură față de politica lui Viktor Orbán

Guvernul Ungariei a condamnat oficial agresiunea militară a Rusiei și și-a anunțat sprijinul pentru integritatea teritorială a Ucrainei, potrivit orientărilor politice publicate marți seara.