Internările la Maternitatea Giulești se reiau de vineri. Amenzi pentru medici și asistente

61937749
Pro TV

Începând de vineri, la Maternitatea Giulești se vor relua internările, a anunțat, marți, ministrul Sănătății, Sorina Pintea.

Este vineri pentru că am decis să prelevăm 75 de probe. Au fost evaluate și analizate 64, avem rezultatele preliminarii, dar așteptăm rezultatul final al diferenței de probleme. Rezultatele preliminare spun că nu sunt probleme”, a explicat Sorina Pintea, cu privire la situația de la Maternitatea Giulești.

De asemenea, personalul medical a primit amenzi.

Controlul DSP s-a încheiat, teoretic. Decizia inspectorilor a fost să amendeze personalul medical din această unitate și să amendeze unitatea cu 10.000 de lei.

Prin urmare, s-a luat decizia amendării medicului șef de secție de la Neonatologie cu 2.000 de lei, amendarea directorului medical cu 2.000 de lei, amendarea asistentei șefe de la Neonatologie cu 1.000 de lei, amendarea asistentei șefe de la sala de nașteri B2 cu 1.000 de lei, amendarea asistentei șefe de la Obstetrică-Ginecologie 1, amendarea medicului epidemiolog, amendarea medicului șef de laborator, amendarea coordonatorului activității în relația cu mediul și amendarea șefului de la Spălătorie.

De asemenea, Sorina Pintea a anunțat că va fi regândit sistemul de amenzi, astfel încât pedepsele să fie mai severe.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO | Sandra Mutu, apariție fermecătoare: „Cea mai frumoasă”
FOTO | Sandra Mutu, apariție fermecătoare: „Cea mai frumoasă”
Citește și...
AI este folosit tot mai des în sprijin emoțional. Cât de sigură este inteligența artificială în sănătatea mintală

Tot mai multe persoane folosesc inteligenţa artificială (AI) pentru a cere sfaturi, sprijin emoţional sau ajutor în situaţii dificile. 

Șase medicamente noi recomandate spre autorizare în UE. Ce boli tratează

Experţii Agenţiei Europene a Medicamentului (EMA) continuă evaluarea noilor terapii şi vaccinuri destinate pacienţilor din Uniunea Europeană (UE).

Metoda găsită în Alba Iulia care ar putea salva vieți în doar 5 minute, în plină stradă: Nu știi niciodată când se întâmplă

Două defibrilatoare au fost instalate în Alba Iulia, gata să fie folosite de oricine, în situații de urgență.

Recomandări
Canicula pune stăpânire pe România. Aproape toată țara intră sub cod roșu. Temepraturile ajung la 40 de grade

Căldura care a sufocat Europa acoperă treptat și România. Temperaturile au crescut considerabil, iar duminică vor ajunge la valori periculoase în aproape jumătate de țară.

Ultimele zile de negocieri pentru un nou Guvern înainte de vacanța parlamentarilor. Blocaj între PSD, PNL și USR

Sesiunea parlamentară se încheie curând, așa că am putea avea un guvern nou abia la toamnă. Până acum, partidele nu au reușit să găsească o formulă de guvernare, iar prăpastia dintre ele se adâncește pe zi ce trece.

Planul UE pentru simplificarea legislației fiscale. Companiile ar putea economisi opt miliarde de euro anual

Comisia Europeană a prezentat recent un nou pachet de măsuri pentru simplificarea legislației fiscale din Uniunea Europeană, care urmărește reducerea birocrației și a costurilor administrative suportate de companii.