Viorica Dăncilă, invitată să vorbească în Parlament la ”Ora prim-ministrului”

61936927
Inquam Photos/ Octav Ganea

Biroul permanent al Camerei Deputaţilor a decis ca săptămâna viitoare, marţi, să o invite pe Viorica Dăncilă la "Ora prim-ministrului".

"Premierul Viorica Dăncilă este invitată la 'Ora prim-ministrului'. O să fie săptămâna viitoare, marţi, pe 3 aprilie, pentru că luni e liber - Paştele catolic -, iar în ziua de marţi o să fie plen. Tema dezbaterii - cum se cheltuiesc banii românilor", a declarat luni secretarul Camerei Deputaţilor Georgian Pop, la finalul şedinţei Biroului permanent.

Propunerea ca premierul să vină în plenul Camerei Deputaţilor a fost făcută de grupul parlamentar al PNL. Potrivit documentului înaintat de liberali pe această temă în Bp, tema dezbaterii va fi "Premierul României, Viorica Dăncilă, trebuie să le explice românilor unde sunt banii din creşterea economică".

Articol recomandat de sport.ro
Clara a spus totul despre iubitul cu 53 de ani mai în vârstă: ”Primesc multe critici”
Clara a spus totul despre iubitul cu 53 de ani mai în vârstă: ”Primesc multe critici”
Citește și...
Răspunsul AUR după ce Grindeanu i-a acuzat de o alianță cu PNL: „Nu căutați resorturile politice în văgăunile Cotroceniului”

Dan Dungaciu respinge acuzațiile lui Sorin Grindeanu privind o înțelegere AUR-PNL și spune că partidul nu își stabilește strategia la Palatele Cotroceni sau Victoria.

Europarlamentarul USR Dan Barna, audiat la DNA în dosarul achiziţiei vaccinurilor COVID: Subiectul în sine mi se pare bizar

Europarlamentarul USR Dan Barna a fost audiat, vineri, la DNA în dosarul achiziției vaccinurilor COVID, în pandemie, în perioada când deținea funcția de vicepremier în Guvernul Cîțu, el declarând că subiectul în sine i se pare cel puțin bizar.

Liberalii pregătesc un nou Congres după decizia instanței. Lider PNL: „Ar putea avea loc în august sau septembrie”

Partidul Naţional Liberal ar putea organiza un nou Congres în august sau septembrie, după ce Tribunalul București a suspendat hotărârile Congresului de luna trecută privind alegerea noii conduceri și modificarea Statutului.

Recomandări
Reuters: Vladimir Putin probabil va escalada războiul din Ucraina, în pofida eforturilor de pace ale lui Donald Trump

Președintele rus Vladimir Putin respinge apelurile pentru negocieri de pace cu Ucraina și este hotărât să continue războiul, susțin surse apropiate Kremlinului.

Peter Magyar a bătut palma cu Ursula von der Leyen. Ungaria se va alătura Parchetului European condus de Kovesi

Ungaria, care este pe cale să obţină fonduri vitale din partea UE demonstrând că luptă împotriva corupţiei, se va alătura Parchetului European (EPPO), a declarat vineri preşedinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, informează Reuters.

Fostul primar Cătălin Cherecheș a fost eliberat condiționat din închisoare. „Voi fi o voce a comunităţii în zona civilă”

Fostul primar din Baia Mare Cătălin Cherecheș a fost eliberat condiționat din închisoare. Vineri, magistrații Tribunalului Maramureș au respins contestația procurorilor anticorupție, la cererea fostului edil.