Victor Ponta: ”Pe Dragnea îl vor da jos un pic mai greu decât l-am dat pe Ceauşescu”

61992355
Agerpres

Liderul Pro România, Victor Ponta, a declarat joi, într-o conferinţă de presă organizată la Brăila, că încercarea social-democraţilor de a-l îndepărta pe Liviu Dragnea de la conducerea PSD va fi sortită eşecului mult timp de acum înainte.

"Avem aici, la Brăila, un caz special, deoarece preşedintele Organizaţiei PSD, Mihai Tudose, primarul şi preşedintele Consiliului Judeţean sunt printre cei care au spus în mod public că Dragnea trebuie să plece. Din păcate nu au succes. Eu mi-aş dori foarte tare să aibă succes, dar, după cum vedeţi, au spus şi au rămas cu spusul. Pe Dragnea îl vor da jos un pic mai greu decât l-am dat pe Ceauşescu. Eu sper ca domnul Tudose să poată împreună cu ceilalţi să facă o schimbare în PSD, dar nu sunt optimist. Dacă eram optimist că se putea face o schimbare, aş fi rămas acolo", a declarat Ponta.

El a mai spus că, "dacă pleacă Dragnea, cu Dăncilă şi echipa asta teleormanizată, Pro România va putea să colaboreze bine cu PSD pe anumite proiecte".

Victor Ponta şi Daniel Constantin au fost prezenţi joi la o întâlnire regională a Pro România, care s-a desfăşurat la Brăila, unde filiala Pro România este condusă de fostul deputat PSD Emiliana Meiroşu şi numără aproximativ 200 de membri.

Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din România, dar și din lume!

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicatia Stirile ProTV pentru telefoane Android si iPhone!

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Diletta Leotta, fără inhibiții în vacanță. Fotografii îndrăznețe cu partenera lui Karius: ”Ești o zeiță”
FOTO Diletta Leotta, fără inhibiții în vacanță. Fotografii îndrăznețe cu partenera lui Karius: ”Ești o zeiță”
Citește și...
Dăncilă: ”Dosarul prin care România solicită finanţarea din bani europeni pentru Centura Capitalei este gata”

Dosarul prin care România solicită finanţarea din bani europeni pentru Centura Capitalei este gata, iar luni va fi transmis Comisiei Europene, a anunţat joi premierul Viorica Dăncilă.

Klaus Iohannis i-a primit pe noii ambasadori ai Marii Britanii, Muntenegrului şi Danemarcei

Preşedintele Klaus Iohannis, i-a primit joi, la Palatul Cotroceni, noii ambasadori ai Marii Britanii, Muntenegrului şi Danemarcei, cu ocazia prezentării scrisorilor de acreditare.

Ludovic Orban, despre renunţarea la pragul pentru referendum: ”Nu îi e ruşine lui Dragnea?”

Preşedintele PNL, Ludovic Orban, a declarat, joi, că ar trebui să îi fie ruşine lui Liviu Dragnea să vorbească despre renunţarea la pragul pentru referendum, având în vedere că din cauza lui oamenii nu au venit la vot.

Recomandări
”O Europă mai suverană”. România a primit prima plată de 2,5 miliarde de euro din cadrul mecanismului de apărare SAFE

România a primit, miercuri, prima plată în valoare de 2,5 miliarde de euro, în cadrul instrumentului de apărare ''Acţiunea de Securitate pentru Europa'' (SAFE).

Legea integrității a fost votată cu amendamentul Fritz. Senatorii au adoptat proiectul de care depind 770 de milioane de euro

Senatorii au adoptat prin vot Legea ANI, cunoscută și drept ”Legea integrității”, care este jalon în PNRR și de care depind aproximativ 770 de milioane de euro pentru România, termenul fiind 31 august. Senatul este cameră decizională.

Romsilva a cheltuit 2,7 milioane de lei pe un sediu ca o cabană de vânătoare. Diana Buzoianu: „S-au aruncat milioane de lei”

Regia Națională a Pădurilor Romsilva a cheltuit 2,7 milioane de lei pentru un sediu în județul Prahova, construit după modelul unei cabane vânătorești.